Trwa burza magnetyczna spowodowana silnym wiatrem słonecznym

Kategorie: 

SOHO - nasa.gov

Na Ziemi trwa burza magnetyczna. Sprowokowana została przez szybki strumień wiatru słonecznego, który wzmaga nacisk na pole magnetyczne Ziemi. 

 

Indeks K sięga 5 a w tej skali oznacza to burzę magnetyczną. W obszarach północnych będą mogły być obserwowane zorze polarne. Jako ciekawostkę można dodać, że burza o skali Indeksu K dochodzącego do 7 moze dać widoczne zorze nawet na obszarze Polski.

 

Jeśli chodzi o aktywność samej gwiazdy to dochodzi do rozbłysków klasy C z okolic plamy 1190, nowego regionu, który wyłania się na wschodniej stronie gwiazdy. Istnieje szansa na wystąpienie rozbłysku klasy M. Nowa plama 1190 została skatalogowana w poniedziałek i jest usytuowana na wschód od plamy 1186 na północnej półkuli. 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika zwykly

Polecam na Wiki przeczytać

Polecam na Wiki przeczytać zdarzenie carringtona. Burza magnetyczna w 1859 była tak intensywna, że aż papier w telegrafach się zapalał. Dzisiaj taka burza zniszczyłaby cała naszą elektronikę, spaliłaby transformatory oraz silniki. Wystarczy aby silniki wymuszające obieg do chłodzenia reaktorów padły i już po ludzkości. Mamy ponad 400 reaktorów atomowych na świecie.

Portret użytkownika morpheus

może i ja się narażę. Mam

może i ja się narażę. Mam transmiter mp3 w gnieżdzie zapalniczki w samochodzie i ok 15  wracałem z pracy to nie dało się słuchać muzyki , nawet jak dojechałem sprawdzałem czy może antena się odłączyła, bo trzeszczało jak nie wiem co Smile potem pomyślałem że po prostu padł, zobaczymy jak jutro będzie Smile

Portret użytkownika Marcel

Nie chcę się narazić na

Nie chcę się narazić na śmieszność ale może coś w tym jest. Otóż dzisiaj w czasie emisji serialu "moda na sukces" (czy jakos tak) przybiegła do mnie sąsiadka z prośbą o pomoc. Twierdziła, że TV jej szwankuje bo sam się wyłącza a leci jej  ulubiony serial. Poszedłem więc i oglądam z nią. Minęły dwie minuty i pach. Wyłączył się tak jakby ktoś go wyłączył pilotem. I tak było ze 3 może 4 razy. Nie był to jakiś zanik napięcia bo wtedy i mój laptop bez baterii dałby reset. Generalnie błacha sprawa ale właśnie gadałem z kumplem którego matka też ten sam serial oglądała i miała taką samą sytuację w tym samym czasie. Były to dwa różne TV ale kineskopowe, jeden pod anteną SAT a drugi naziemną. Może ktoś odnotował coś podobnego? Może to ma coś wspólnego z ową burzą na orbicie? Może macie znajome babcie i ciocie które w tym czasie oglądając swój serial zaobserwowały coś podobnego?

Strony

Skomentuj