Trwa burza magnetyczna spowodowana koronalnymi wyrzutami masy

Kategorie: 

Źródło: NASA

Zgodnie z przewidywaniami, dzisiaj doszło do wystąpienia burzy magnetycznej spowodowanej koronalnymi wyrzutami masy (CME) na Słońcu, do których doszło 16 grudnia bieżącego roku. Najbardziej wysunięty w kosmosie ziemski instrument badawczy ACE odnotował początek naporu komponentu plazmy dzisiaj około godziny 15:30 czasu uniwersalnego.

 

Wiadomo, że powstały w sumie dwa CME, z których jeden dotarł już do ziemskiej magnetosfery. Prędkość wiatru słonecznego wzrosła nagle do poziomu ponad 500 km/s. Przy tym planetarny indeks fluktuacji magnetycznych Kp osiągnął poziom 4, a to wystarcza do osiągnięcia intensywności burzy magnetycznej najwyżej G1.

Nie jest to więc szczególnie silne zjawisko i raczej nie powinno skutkować zorzami polarnymi w obszarach zwykle ich nie doświadczających. Jednak dla miejsc znajdujących się na pobliskich polarnym szerokościach geograficznych z pewnością oznacza to noc z pięknym pokazem możliwości natury. Szczególnie interesujące obserwacje możliwe są jak zwykle z obszaru Skandynawii.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika szaman zico

Mówiłem... Wczoraj

Mówiłem... Wczoraj Mojeimię44, ogłosił manifest o tej swojej urojonej Archekracji. Toż to chodzący barometr! Jak chłop coś publikuje, czy pisze, to mus albo burza na słońcu, albo halny wieje, albo zmiana ciśnienia...

Skomentuj