Trwa burza geomagnetyczna o sile G2, możliwa obserwacja zorzy polarnej

Kategorie: 

Źródło: NASA/SDO

Słońce przez ostatni miesiąc wciąż pozostawało spokojne i wszystko wskazuje na to, że na silne rozbłyski będziemy musieli poczekać jeszcze jakiś czas. To jednak nie oznacza, że mamy ciszę w naszej magnetosferze, wręcz przeciwnie dzisiaj dotarł do nas wiatr z dziury koronalnej i spowodował burzę geomagnetyczną na poziomie G2

 

Burza zaczęła się dzisiaj rano i potrwa przynajmniej do jutra, w tym momencie indeks planetarny Kp wynosi 6 co odpowiada burzy o sile G2. Inne wskaźniki również zaczynają być korzystne do możliwości obserwowania zorzy polarnej dzisiaj w nocy na terenie naszego kraju. 

Wskaźniki pola magnetycznego 

Burza jest skutkiem dotarcia do naszej magnetosfery wiatru słonecznego z dziury koronalnej, która kilka dni temu pojawiła się na środku tarczy słonecznej. Aktualnie jego prędkość jest bliska 700 m/s.

Dziura koronalna na Słońcu 

Jeżeli wskaźniki utrzymają się na podobnym bądź wyższym poziomie w nocy w naszym kraju, w niektórych miejscach może pojawić się zorza polarna.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: Anakin23
Portret użytkownika Anakin23

Redaktor naczelny portalu zmianysolarne.pl specjalizujący się w kwestiach związanych z aktywnością słoneczną i pogodą kosmiczną.Komentarze

Skomentuj