Trwa bitwa o punkty Lagrange'a - Stany Zjednoczone i Chiny rywalizują o dominację w przestrzeni kosmicznej

Kategorie: 

Źródło: zmianynaziemi.pl

W nowym rozdziale wyścigu kosmicznego, Stany Zjednoczone i Chiny zmagają się o dominację w przestrzeni kosmicznej, a punkty Lagrange'a stają się kluczowym obszarem strategicznym. Nazwane na cześć astronoma Josepha-Louisa Lagrange'a, punkty Lagrange'a to unikalne miejsca w przestrzeni międzyplanetarnej, gdzie siły grawitacyjne ciał niebieskich tworzą równowagę, pozwalającą na stabilny obrót małych obiektów między nimi.

 

L4 i L5, położone 60 stopni przed i za Ziemią na jej orbicie wokół Słońca, są idealnymi miejscami dla satelitów i teleskopów. Ta stabilność umożliwia długotrwałe utrzymanie pozycji tych obiektów bez konieczności znacznej korekty trajektorii. Brak zakłóceń atmosferycznych oraz bliskość Księżyca sprawiają, że punkty L1 i L2 również są atrakcyjnymi lokalizacjami. Kontrola nad nimi zapewnia znaczące korzyści w badaniach kosmicznych, komunikacji i obserwacji.

 

Chiny już wysłały satelitę przekaźnikowego Queqiao do punktu L2 w systemie Ziemia-Księżyc, wspierając komunikację z sondą księżycową Chang'e 4, która wylądowała na niewidocznej stronie Księżyca. Z kolei Stany Zjednoczone planują misje takie jak księżycowa placówka Gateway w systemie Ziemia-Księżyc na koniec lat 20. XXI wieku, podkreślając strategiczne znaczenie L2, zwłaszcza w kontekście niewidocznej strony Księżyca.

 

Rywalizacja ta ma podłoże nie tylko naukowe, ale i gospodarczo-technologiczne. Ostatni raport bipartyjnej komisji Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych podkreśla potrzebę finansowania NASA i Departamentu Obrony w celu przeciwdziałania ambicjom Chin w kosmosie. Raport ten zaleca zapewnienie, by Stany Zjednoczone były pierwszym krajem, który na stałe rozmieści zasoby we wszystkich punktach Lagrange'a, co podkreśla znaczenie utrzymania dowodzenia i kontroli w przestrzeni kosmicznej.

 

W ostatnich latach program kosmiczny Chin poczynił duże postępy, w tym misje Chang'e 5 i planowaną misję Chang'e 6 na biegun południowy Księżyca. Stacja kosmiczna Tiangong już funkcjonuje, a Chiny planują wysłać taikonautów (astronautów) na Księżyc w niedalekiej przyszłości. Raport komisji Izby Reprezentantów zauważa, że Chiny doskonale rozumieją potrzebę operacji opartych na przestrzeni kosmicznej i rozwijają imponujące zdolności kosmiczne, aby wyzwać dominację USA w tej dziedzinie.

 

Oprócz rywalizacji, istnieje również współpraca między krajami w eksploracji kosmosu, na przykład w projektach takich jak Międzynarodowa Stacja Kosmiczna. Międzynarodowa społeczność, w tym Europejska Agencja Kosmiczna, także wykazuje zainteresowanie punktami Lagrange'a, opracowując własne misje do tych strategicznych lokalizacji​.

 

Bitwa o punkty Lagrange'a jest więc nie tylko wyzwaniem naukowym, ale także elementem szerszej rywalizacji geopolitycznej. Stanowi ona kluczowy aspekt rywalizacji między Stanami Zjednoczonymi a Chinami, gdyż oba kraje uznają strategiczne korzyści, jakie oferują te punkty. W miarę nasilania się konkurencji, wyniki tej rywalizacji będą miały dalekosiężne konsekwencje nie tylko dla przyszłości eksploracji kosmosu, ale również dla odkryć naukowych, innowacji i globalnego zarządzania przestrzenią kosmiczną.

 

Rywalizacja o punkty Lagrange'a pokazuje, że kosmos staje się nowym polem bitewnym w wyścigu o technologiczną i gospodarczą dominację. Wyznacza to kierunek przyszłych inicjatyw eksploracji kosmicznej, gdzie strategiczne lokacje i technologie będą grać kluczową rolę w kształtowaniu globalnej równowagi sił. Ta rywalizacja, będąca równocześnie wyzwaniem i szansą, niewątpliwie przyczyni się do postępu w dziedzinie kosmicznej i może zdefiniować nową erę w eksploracji kosmosu.

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika axell69

są  embarga ,żadnej bitwy 

są  embarga ,żadnej bitwy  nie ma , stany zjebanej hameryki nie posiadają   własnych  wyrobisk ziem żadkich -   i miedzy innymi  o to chodzi w tych wojnach   w tym doskonałym  świecie  , dla niektórych ten świat nie jest doskonały gdyż nie ma tego czego   mocno pragnie , hegemonia    która doskonale wyraża się w  palestynie   - ktoś coś ma  ale nie ma  środków  i  technologii by to  "wydobyć"    , sąsiad z boku  patsza    na to wszystko łakomym  wzrokiem    ale nic nie moze   zrobić  gdyż to Wszystko nie  leży w jego   terytoriach  , hegemon (to złośliwe z miuch palców, nie ma nic oprócz stanów zjebanej hameryki  - stany  wypstrykały się tak jak nato) sąsiad poskrobał się po   berecie  , wyprostował   sprężynki   (te koło uszu)    zaopatszył  u sąsiada radykałów  w broń    i napadł sam na siebie    własną  bronią     -  następnie  zdziwił się  że szfiat   zwariwał   i wyjebał   abasadorów   w piszdu  - Nikt już  z "somsiadem  nie rozmawia "    nawet stany zjebanej hameryki  nie , bo oni się  wypstrykali na  ukrolandzie  -  bardzo ciekawe czasy  i jakie    zajebiste 

A  w Polsce  ?? no w Polsce    było tak że jakiś żyd    szekomo  rozpalił   gaśnicą   ruch  upadłościowy  dla partii którom reprezentował  i  w związku z tym   cała  ta pseudo polityka dryfuje w kierunku DNA  ,  nie jest to  odosobnione  ,  wszystkie  kraje  będące w szarych szeregach  uni  jewropejskiej  dryfują w tą  samą głebinę   -  koniec jest  nieuchronny   

Dla  nas Polachów   ważne  jest to że , mimo  wszystko , posiadamy   nadal własną  walutę   ale  jest jeden problem -polskie mennice  znajdują się  u naszego starożytnego wroga  czyli w  Anglii 

„Dopóki nie staną się świadomi, nigdy się nie zbuntują, a dopóki się nie zbuntują, nie mogą stać się świadomi”.
-George Orwell, 1984

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Portret użytkownika spokoluz

A Ty dostałeś już kopa od

A Ty dostałeś już kopa od ryżego ? Jak pogadasz z komuchami ze wschodu to może pomogą wykopać folksdojcza ...  ale zaraz , zaraz hmmmmmm..... kacapia wróciła do modelu kapitalistycznego . Zła wiadomość - musisz najpierw zrobić rewolucję u kacapa i odtworzyć to sitwę czosnkową nkwd , pokonać hitlerbandę a następnie szybko spier...ać aby jakiś nowy Żukow nie wyciął wrzodów czosnkowych.

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

ZNAJDZIE SIĘ  KIJ NA BANDEROWSKI RYJ

Nieposłuszeństwo jest prawdziwą podstawą wolności, posłuszni muszą być niewolnicy” – George Orwell.

Portret użytkownika ba19

Nie trzeba było wojny np. z

Nie trzeba było wojny np. z Niemcami jak w1939r  aby została zlikwidowana Polska  TELEWIZJA , zrobili to sami " Polacy"  takiego fenomenu nie ma i nie było w żadnym kraju , gdzie ja żyję ?

Mateusza 24: 22  Doprawdy, gdyby owe dni nie zostały skrócone, nie byłoby wybawione żadne ciało; ale ze względu na wybranych+ owe dni zostaną skrócone.+

 

Skomentuj