Trwa aktywność wulkanu Ebeko na Kurylach – chmura popiołu ma 2 km wysokości

Kategorie: 

Źródło: Internet

Wulkan Ebeko znajdujący się na wyspie Paramuszyr – jednej z wysp w północnej grupie Dużego Łańcucha Kurylskiego Wysp Kurylskich, wyrzucił z siebie kolumnę dymu o wysokości 2 km. Według sporządzonego raportu, chmura przesuwa się na północny-wschód od wulkanu.

Wulkan Ebeko mierzy 1156 m wysokości i znajduje się na wyspie Paramuszyr, 6 km od miasta Siewiero-Kurilsk. Naukowcy donoszą, że obecna erupcja wulkanu Ebeko jest zwyczajnym wydarzeniem dla tego wulkanu, który budzi się raz na 25-30 lat i pozostaje aktywny nawet przez kilka lat z rzędu. Co jednak ciekawe, ostatnim razem wulkan wybuchał w 2012 i 2016 roku.

 

Wulkanolodzy sądzą, że erupcja lawy z Ebeko jest bardzo mało prawdopodobna. Mimo to aktywność wulkanu nie jest obojętna dla zdrowia i życia ludzi – chmura popiołu może sprawiać trudności w oddychaniu oraz zatruwać gazami wulkanicznymi.

Oprócz Ebeko, na wyspie Paramuszyr znajduje się szereg innych, potencjalnie aktywnych wulkanów, takich jak Czikuraczki, Wulkan Fussa, Wulkan Tatarinowa oraz Wulkan Karpińskiego.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet
loading...


Komentarze

Skomentuj