Trump grozi Arabii Saudyjskiej konsekwencjami w sprawie zaginięcia saudyjskiego dziennikarza

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Śmierć saudyjskiego dziennikarza gazety Washington Post, Jamala Khashoggiego, może stworzyć podziały pomiędzy dotychczasowymi sojusznikami. Krytyk saudyjskiego reżimu zaginął w nieznanych okolicznościach, a oskarżenia padają właśnie w kierunku Arabii Saudyjskiej.

 

Wszystko zaczęło się 2 października, gdy Jamal Khashoggi wszedł do konsulatu Arabii Saudyjskiej w Stambule. Od tego czasu, ślad po nim zaginął. Turcja zarzuca Saudom torturowanie i zamordowanie Khashoggiego oraz wywiezienie zwłok z konsulatu. Arabia Saudyjska oczywiście zaprzecza oskarżeniom, choć miała motyw, aby uciszyć dziennikarza.

 

Państwa zachodnie domagają się „uczciwego” śledztwa, aby ustalić, kto stoi za zaginięciem i ewentualnym zamordowaniem Khashoggiego. Donald Trump stwierdził, że Arabię Saudyjską czekają poważne konsekwencje, jeśli okaże się, że to ona stoi za uciszeniem dziennikarza, ale szybko wykluczył możliwość zawieszenia kontraktów zbrojeniowych, która zaszkodziłaby USA.

Jamal Khashoggi – źródło: Alfagih/Arabic WikipediaCC BY-SA 3.0

Rijad utrzymuje, że nie ma nic wspólnego z zaginięciem Khashoggiego. Jednak same zarzuty zdążyły już zaszkodzić saudyjskiej giełdzie, a zaplanowane na 23 października forum inwestycyjne w stolicy Arabii Saudyjskiej zostało zbojkotowane przez znane amerykańskie i brytyjskie media oraz ważnych gości, w tym przez prezydenta Banku Światowego, Jima Yong Kima.

 

Kwestia dziennikarza gazety Washington Post może poważnie zaszkodzić wzajemnym relacjom między Arabią Saudyjską a Stanami Zjednoczonymi i Wielką Brytanią. Choć reżim agresywnie bombarduje Jemen korzystając z amerykańskiego i brytyjskiego uzbrojenia, bez skrupułów zabija cywilów i doprowadził do wielkiej katastrofy humanitarnej w tym kraju, dopiero śmierć jednego człowieka, Jamala Khashoggiego, może sprawić, że Zachód ukarze Arabię Saudyjską, która jest przewodniczącym komitetu ONZ ds. Praw Człowieka.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika lit

Kwestia dziennikarza gazety

Kwestia dziennikarza gazety Washington Post może poważnie zaszkodzić wzajemnym relacjom między Arabią Saudyjską a Stanami Zjednoczonymi i Wielką Brytanią. - bzdura. To fasada. Nikt nikomu nie zaszkodzi. To jest przykrywka dla grobszych numerow. Odwracanie uwagi od meritum.  Teraz AS bedzie czyszczona z zarzutow, i tu sie skupi opinia publiczna, a boczkiem Nato z izraelem i terorystami w Syrii przeprowa-dzą/dzają na jej terenie odpowiednie działania.

Portret użytkownika Ha$s

Pytanie  by postawił takie:

Pytanie  by postawił takie: jaki jest plan ? Nastąpiła widoczna zmiana narracji, a czy to dziennikarz czy inny krwawe wydarzenie nie czyni różnicy, przecierz to Arabia Saudyjski a tam takie akcje to norma. Czyli co ? Kasa czy np. popedzanie w kierunku wojny z Iranem ?

Portret użytkownika SAJANIN

 ja to widze tak, arabia

 ja to widze tak, arabia sudyjska jest najewiekszym porzyczkobiarca pieniedzy od usa i bym sie teraz nie dziwil jaby im to sie znudzilo i dogadali by sie z iranem i innymi krajami arabskimi i zaczeli by rozpierduche najpierw wiadomo pejsatych potem europe i na koncu usa i tak mamy wprowadzona religie ciapatych na swiecie.

Portret użytkownika Ha$s

Tak samodzielnie Arabowie

Tak samodzielnie Arabowie zaczeli myśleć ? (..nie wierze, amerykańce mogą w/g ONZ wskich prikazów zrobić Saudom wszystko...pogwałcenie wszelakich praw ludzkich ma miejsce w AS...podstaw do dobrania im się do d... jest niwskończoność .....dlatego niewierze  w samodzielność Saudów)  Dwa opcja Samsona ( jak mówi drugi albo czwarty obieg info) jest wyłączona RAZEM przez Rosjan ( S-400) i USA (hgw czym?). Czyli co ? Amerykańce z Ruskimi  blokują a z łąńcucha spuszczone Arabusy czyszczą teren ?

Portret użytkownika SAJANIN

przeciez to bylo granie teraz

przeciez to bylo granie teraz sie wypna na amerykancow niszczac ich poprzez gielde i w sumie bym sie nie zdziwil wraz uae, przed chwila spogladalem na al jazeera english ale juz jej nie ma wszystko po arabsku, ktos przejal mozliwe ze caly katar 

Portret użytkownika Ha$s

Jak Saudowie ( w co nie

Jak Saudowie ( w co nie wierzę,i podaję przypadłość Saudów taką że w orginale są Eskimosami od macy a nie od Mekki i narazie jest to trzymane w oficjalnej tajemnicy)  zerwą się amerykanom ze smyczy to mamy III W.Ś. (całe szczęście na BW)

Skomentuj