Trump grozi Arabii Saudyjskiej konsekwencjami w sprawie zaginięcia saudyjskiego dziennikarza

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Śmierć saudyjskiego dziennikarza gazety Washington Post, Jamala Khashoggiego, może stworzyć podziały pomiędzy dotychczasowymi sojusznikami. Krytyk saudyjskiego reżimu zaginął w nieznanych okolicznościach, a oskarżenia padają właśnie w kierunku Arabii Saudyjskiej.

 

Wszystko zaczęło się 2 października, gdy Jamal Khashoggi wszedł do konsulatu Arabii Saudyjskiej w Stambule. Od tego czasu, ślad po nim zaginął. Turcja zarzuca Saudom torturowanie i zamordowanie Khashoggiego oraz wywiezienie zwłok z konsulatu. Arabia Saudyjska oczywiście zaprzecza oskarżeniom, choć miała motyw, aby uciszyć dziennikarza.

 

Państwa zachodnie domagają się „uczciwego” śledztwa, aby ustalić, kto stoi za zaginięciem i ewentualnym zamordowaniem Khashoggiego. Donald Trump stwierdził, że Arabię Saudyjską czekają poważne konsekwencje, jeśli okaże się, że to ona stoi za uciszeniem dziennikarza, ale szybko wykluczył możliwość zawieszenia kontraktów zbrojeniowych, która zaszkodziłaby USA.

Jamal Khashoggi – źródło: Alfagih/Arabic WikipediaCC BY-SA 3.0

Rijad utrzymuje, że nie ma nic wspólnego z zaginięciem Khashoggiego. Jednak same zarzuty zdążyły już zaszkodzić saudyjskiej giełdzie, a zaplanowane na 23 października forum inwestycyjne w stolicy Arabii Saudyjskiej zostało zbojkotowane przez znane amerykańskie i brytyjskie media oraz ważnych gości, w tym przez prezydenta Banku Światowego, Jima Yong Kima.

 

Kwestia dziennikarza gazety Washington Post może poważnie zaszkodzić wzajemnym relacjom między Arabią Saudyjską a Stanami Zjednoczonymi i Wielką Brytanią. Choć reżim agresywnie bombarduje Jemen korzystając z amerykańskiego i brytyjskiego uzbrojenia, bez skrupułów zabija cywilów i doprowadził do wielkiej katastrofy humanitarnej w tym kraju, dopiero śmierć jednego człowieka, Jamala Khashoggiego, może sprawić, że Zachód ukarze Arabię Saudyjską, która jest przewodniczącym komitetu ONZ ds. Praw Człowieka.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego WschoduKomentarze

Portret użytkownika lit

Kwestia dziennikarza gazety

Kwestia dziennikarza gazety Washington Post może poważnie zaszkodzić wzajemnym relacjom między Arabią Saudyjską a Stanami Zjednoczonymi i Wielką Brytanią. - bzdura. To fasada. Nikt nikomu nie zaszkodzi. To jest przykrywka dla grobszych numerow. Odwracanie uwagi od meritum.  Teraz AS bedzie czyszczona z zarzutow, i tu sie skupi opinia publiczna, a boczkiem Nato z izraelem i terorystami w Syrii przeprowa-dzą/dzają na jej terenie odpowiednie działania.

Portret użytkownika Mojeimię44

A tym czasem w Libii i innych

A tymczasem w Libii i innych krajach arabskich w imię demokracji trwa sprzątanie grobów z okresu II wojny światowej w tym Polskich. Tu macie filmik z 2015r ale na Facebooku dostałem filmik z wczoraj z Tobruku. Przypomnę tylko, że za socjalizmu w Polsce Libia była jednym z naszych największych sojuszników. Wymiana gospodarcza między naszymi krajami kwitła a Polacy jeździli tam na kontrakty zarabiać dolary. Tak bogaty był to kraj. Kadafi jaki był taki był ale Libia była najbogatszym krajem Afrykańskim bogatszym od Polski.

 https://youtu.be/tHtqMfd3SeM

Spójrzcie na filmiku poniżej jak kraje Polski i Libii są wizualnie podobne. Oba państwa mają Trójmiasto. My Trójmiasto oni Tripolis co dosłownie to samo oznacza. Za czasów kadafiego polskie cmentarze były zadbane i dbali o nie sami Libijczycy. Mój ojciec na kontrakcie w Libii zarabiał około 1400 dolarów miesięcznie w przeliczeniu na dzień dzisiejszy a Polaków szanowano. Polskie pielęgniarki w Libii zarabiały 1200 dolaröw miesięcznie i wcale nie musiały chodzić zakryte burką. Dziś ten kraj jest zrujnowany gospodarczo i finansowo. Trwa tam wojna z zachodem ale również i trwają wojny plemienne przez co nie sposób zorganizować wyborów i są cały czas odraczane. Do władzy zaczyna dochodzić radykalny islam. Jednak zawsze do władzy dochodzi radykalizm jak nikt nie może zapanować nad sytuacją. Tak więc jedno z najbogatszych państw na świecie pogrążone jest w haosie dzięki siłom koalicyjnym USA i Francji. Nic tylko gratulować.

https://youtu.be/myRz4MLxTwc

 To zasługa syjonistycznych korporacji którym tak bardzo spodobała się Libijska ropa. Nie obchodziło zachodu, że na 2 500 000 obywateli Libii prawie 1 800 000 razem z Kadafim na jednym placu skandowało nie dla wojny. Reszta to pewnie kobiety i dzieci siedzące w domach. Nie dziwię się zatem, że teraz niszczą nasze groby. Nie mają jak odreagować to reagują chociaż tak. 

Portret użytkownika Mojeimię44

Wiem, że tam teraz ruina ale

Wiem, że tam teraz ruina ale wczoraj mój znajomy opublikował film z Tobruku gdzie niszczono Polski cmentarz. To boli ale cóż bez winy nie jesteśmy. Jesteśmy przecież w "antyterrorystycznej" zachodniej koalicji. Ehh ona ma z antyterrorystami tyle wspólnego co piernik z wiatrakiem. Za to z bankami i korporacjami wspólnego ma mnóstwo bo to oni finansowali tą wojnę. 

Portret użytkownika SurvivorMan

Dokładnie... Prawdziwi

Dokładnie... Prawdziwi terroryści mają drogie garnitury i leją wodę przed kamerami zachodnich mediów masowego ogłupiania.
W Iranie, który w trakcie II Wojny Światowej ratował polskich uchodźców i którego "polski" rząd stawia dziś w roli wroga w imię USraelskich idei, polski cmentarz jest ładny, zadbany i pilnowany przez Irańczyków...

DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!

Portret użytkownika Mojeimię44

Wiem widziałem na filmach

Wiem widziałem na filmach cmentarz jest naprawdę zadbany. Poza tym Iran dał schronienie w czasie II wojny światowej Polskim dzieciom i to sporej ilości bo szacunki mówią, że między 200- 300 tysięcy było tych dzieci. Te dzieci trzeba było wyżywić, ubrać i edukować a Iran to robił. Cóż dziś jeśli wybuchła by wojna z Iranem pewnie zadbamy by po stronie Usraela odpłacić im za to co dla nas podczas II wojny światowej robili. Nasz rząd to iście wdzięczny skur...l który wie komu jest dłużny. Pomaga tym co nakładają na nas ustawy 447 a zamyka drzwi tym co nam faktycznie pomagali. Draństwo na najwyższym szczeblu. Masz rację to wszystko to masowe ogłupianie a cierpieć będą jak zawsze najmniej winni czyli przeciętni obywatele.

Portret użytkownika Ha$s

Pytanie  by postawił takie:

Pytanie  by postawił takie: jaki jest plan ? Nastąpiła widoczna zmiana narracji, a czy to dziennikarz czy inny krwawe wydarzenie nie czyni różnicy, przecierz to Arabia Saudyjski a tam takie akcje to norma. Czyli co ? Kasa czy np. popedzanie w kierunku wojny z Iranem ?

Strony

Skomentuj