Trump daje Turcji zielone światło do ataku na Kurdów w Syrii

Kategorie: 

Źródło: Internet

Podczas gdy siły zbrojne Stanów Zjednoczonych przygotowują się do opuszczenia Syrii, Turcja gromadzi swoje wojska przy granicy i zapowiada inwazję. Erdogan chce zaatakować Kurdów, którzy jeszcze do niedawna byli pod ochroną Amerykanów. Wygląda na to, że okupacja Syrii nie dobiegnie końca – zmieni się tylko okupant.

 

Decyzja Donalda Trumpa o wycofaniu wojsk z Syrii jest niebezpieczna i zaskakująca zarazem. Niebezpieczna oczywiście dla Kurdów i stabilności w regionie, natomiast zaskakujące jest to, że Stany Zjednoczone zdecydowały się przekazać kontrolę nad północno-wschodnią Syrią Turcji, która przecież blisko współpracuje z Iranem.

 

Również sama decyzja o wycofaniu sił zbrojnych USA z Syrii posiada dziwne tło. Okazuje się bowiem, że Donald Trump już w rozmowie telefonicznej z Erdoganem zapewnił go o wycofaniu amerykańskich wojsk. Dyskusja miała miejsce jeszcze zanim informacja o odwrocie trafiła do mediów. Co więcej, Trump uzgodnił tę decyzję z Erdoganem, a nie ze swoimi doradcami. Zatem Stany Zjednoczone przestaną wspierać Kurdów, a ich los będzie teraz w rękach Turcji, co z kolei zaczęło niepokoić Izrael.

Już dziś można obserwować niepokojące ruchy wojsk w Syrii i wokół niej. Turcja gromadzi swoje siły na granicy i być może oczekuje, aż USA opuszczą obszar, w którym będą odbywały się działania wojenne. Pamiętajmy, że dawne sprzeczki i nieporozumienia między Erdoganem i Trumpem są mało istotne dopóki Turcja i USA należą do NATO. Tymczasem Kurdowie, którym grozi unicestwienie, „oddali” Syrii i Rosji kontrolę nad niewielką miejscowością Al-Arima, która położona jest na zachód od strategicznego miasta Manbidż, które z kolei Turcja zamierza „wyzwolić”. Manewr ten utrudni przemarsz tureckich wojsk.

 

Innymi słowy, już teraz obserwujemy przygotowania do kolejnych działań zbrojnych. Walka będzie toczyła się o wielkie połacie terenu na wschód od Eufratu, które Stany Zjednoczone porzucają na korzyść Turcji. Erdogan w pierwszej kolejności musi pokonać Kurdów i już otrzymał zielone światło od Trumpa, lecz nie wiadomo jeszcze, jak w tej sytuacji zachowają się Syria i Rosja.

 

Ocena: 

5
Średnio: 4.5 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika ftahn88

To przecierz oczywiste że dla

To przecierz oczywiste że dla USA Turcja to ważniejszy sojusznik niż Kurdowie.Polityka to twarda gra gdzie liczy się jedynie własny interes.Demokracja,wolność,prawo międzynarodowe to bajeczki dla maluczkich i słabych.Szanuje się tylko silnych .Słabych wykorzystuje się lub niszczy.

"99% populacji to owce przeznaczone do strzyżenia w czasie pokoju i na rzeź w czasie wojny. Politycy i biurokraci to owczarki, a gospodarzami farmy są bankierzy i midasy - światowa finansjera"(motto+awatar z www.glosulicy.pl)

Portret użytkownika VICI

Biedni Kurdowie, tak są

Biedni Kurdowie, tak są poniewierani i mordowani, przez tyle lat! Co ci biedni, prości ale w gruncie rzeczy przyzwoici ludzie komu zrobili? Ktoś się z jakiegoś powodu od dziesiątek lat na siłę próbuje tej nacji narodwociowej pozbyć. Czyżby byli zbyt orginalną nacją na tych terenach niemile widziane przez narody napływowe? Albo mają pochodzenie od jakiś znienawidzonych nacji? znam ich wielu i uważam że nie zasłużyli sobie na depopulację!

 

Portret użytkownika Wiedźmin-Dermatolog

Aaaa . Zapomniałem dodać, że

Aaaa . Zapomniałem dodać, że teraz 13-te pokolenie (czy raczej plemię-różnie interpretowane), mści się na pozostałych 12-tu; " bo tata, czy wujek, nie dał się karnąć wimaną i nie zabrał na wycieczkę". Najwyraźniej coś było nie tak z "narodem wybranym". Defekt hodowlany, nie powinien być powtarzany?

Portret użytkownika Wiedźmin-Dermatolog

Biedni, biedni. Tylko jakoś

Biedni, biedni. Tylko jakoś sami się na swój temat nie mogą wypowiedzieć w żadnych mendiach. Nie zastanawiające? Wiele się o nich mówi, za nich twierdzi, demonizuje, tylu ich jest (ok 27 mln) ... . Nic? Nikt?

No to po nitce do kłębka.

Czemu oni tam są, jak szyszka w dupie, ani w te, ani we wte? Pochodzenie indoeuropejskie. Ewidentnie tępieni. W Turcji zabroniono im gadać ze sobą we własnym języku, pod karą. Naród w kilku krajach-po rozbiorach. Czarna owca bliskiego wschodu. Zaczyna brzmieć znajomo? Religia dość skomplikowana, ale to po przymusowych "przemianach" (zależnie od kraju w którym są). Chrześcijaństwo nestoriańskie, Zaratusztranizm. Bliżej? Zaratustra alias Prorok Daniel. Ten z Biblii. Otóż podobno Zaratustra-Daniel latał wimaną pomięzy górą Ararat, jakąś górą w Indiach (nie pamiętam) a Łysą Górą ! I podobno swego czasu przeniósł 12 pokoleń prawdziwych Izraelitów z tego rejonu w "okolice jeziora Gopło". Aby ich uchronić przed czymś. Przed czym? Kurdowie to też dalecy krewni Turków, po rozłamie w rodzinie. A my jeszcze dalsi, też po rozłamie. Nie wiem, czy ktoś był w Turcji, ale to bardzo honorowi ludzie. Kurdowie też. Resztę powiązań można "odnaeźć" po poszukiwaniach i skojarzeniach. Np Ormuzd. Luknąć w wikipedię. To główne "Bóstwo" zaratusztranizmu. Toczy odwieczną walkę z Arymanem. Niezłe nie?

"Na początku były dwa duchy: Ormuzd (Ahura Mazda) i Aryman (Angra Mainju). Ormuzd przebywał w górze, w nieskończonym blasku. Aryman w dole, w mroku nieprzeniknionym. Wszystko co dobre – mądrość, prawość, jasność, piękno – zawarte było w Ormuździe, wszystko co złe w Arymanie. I tak było od nieskończoności. Aż wydarzyło się, że promień blasku przeniknął mrok i Aryman poznał, że nie jest sam, że jest jeszcze coś innego. Przyciągnięty blaskiem podążył w górę i chciał ową jasność pochwycić. Ormuzd jednak przemądry rzucił w niego słowem modlitwy, które odebrało siły władcy ciemności, tak że spadł w przepaść i przebywał tam przez trzy tysiące lat. "

Albo to : "Jezydyzm[1], jazydyzm[2][a] (kurd. Êzidîtî lub Êzidî, od pers. yazdan, bóg[4]) – synkretyczna religia utworzona w XII w. przez szejcha Adiego, wyznawana głównie przez Kurdów mieszkających na pograniczu Iraku (okolice Mosulu są ich największym skupiskiem), Iranu, Turcji, Syrii, Armenii, Gruzji oraz na emigracji (głównie w Niemczech). Według części religioznawców powstała ona z nałożenia się powierzchownego szyizmu na zaratusztrianizm. Jezydyzm łączy elementy islamu, chrześcijaństwa nestoriańskiego[4], pierwotnych wierzeń indoirańskich, kurdyjskich oraz judaistycznych."

Już wiadomo, czemu ci Kurdowie są lokalną solą w oku? Tak, mamy wiele wspólnego. Również wspólny los możemy podzielić. Ale może obecne "ruchy" w rejonie mają doprowadzić do powstania w przyszłości niezależnego Kurdystanu.

Portret użytkownika lipka

Skoro Irak jest w rozsypce a

Skoro Irak jest w rozsypce a Kurdowie ogłosili się oddzielną jednostką administracyjną to powinni iść dalej i ogłosić się republiką kurdystanu lub coś w tym rodzaju, mają własną administrację, więc o co chodzi. O to że nie potrafią być wolni, to znaczy zawsze byli wolni a jednocześnie pod obcymi rozkazami, może nie mają pomysłu na własne państwo. Hordy tureckie pustoszyły nasze ziemie od wieków a czy to, że są honorowi to znaczy że podobni do nas? Przeginasz.

Portret użytkownika Wiedźmin-Dermatolog

To, że Turcy są honorowi, to

To, że Turcy są honorowi, to jeden z wyznaczników "zacięcia" stron o podobnych "charakterkach". Poza tym, pytałem, czy ktoś był w Turcji wśród zwykłych ludzi. Jak byś był, to wiedziałbyś o czym mówię. Mentalnie podobni do Polaków, a że u nich też ściema wierchużkowa i gierki rządów wkomponowane w ruchy na planszy całego świata, plus obsmar mediowy, to nie dziwię się, że się oburzasz.

Zobacz, my tu jesteśmy "pod rozbiorami" sąsiadów zbliżonych religijnie i bez takiego fanatyzmu na tym polu. A Kurdowie są licznym narodem, bitnym z charakteru, skrajnie odmiennym religijnie, wśród fanatyków religijnych( imamy, rabini-zjeby, kamienowanie, publiczne egzekucje itd.), oni za Ormuzdem-reszta Aryman. To jak sobie wyobrażasz, mają w takich warunkach sklecić państwo? Pustynia, kasa z ropy, technika za kasę, przepływ kasy SWIFT-brak dostępu-sąsiedzi, CIA, Mosad, FSB i inni non stop obecni " w pracy"? Poza tym, słyszałeś żeby o sobie i swoich problemach z "rzekomą nieudolnością w stworzeniu Państwa" mieli szansę się gdzieś wypowiedzieć? Wczuj się w sytuację z każdego możliwego punktu widzenia, strony patrzenia, i dopiero wyciągaj wnioski. Tam, jak i wszędzie jest "przeciąganie liny". A oni pasterze bez państwa, a nie "Oddział Gwiezdnych Hakerów" z dostępem do nieograniczonych środków (kto im "pożyczy" na rozbudowę rewolucji?).

Pozdrawiam.

Portret użytkownika lipka

Jeden cytat -- "Żołnierze

Jeden cytat -- "Żołnierze kurdyjscy byli najbardziej poszukiwanymi najemnikami na tamtym terenie. Wytrwali wojownicy, okrutni w walce. Np. Saladyn, który odbił z rąk krzyżowców Jerozolimę w XII wieku, był Kurdem. Wojownicy ci odgrywali i piękne i straszne role w historii. Czarną kartą w dziejach żołnierzy kurdyjskich jest z pewnością masakra Ormian". To tyle na temat tego "biednego" narodu, lubią wojować i tyle. 

 

Portret użytkownika czesio i muchy

Trump jako patriota

Trump jako patriota przygotowuje USA do ewentualnego konfliktu na jednym froncie. Cwany chłopina,  myśli perspektywicznie. A poza tym hipokryzja jego przeciwników jest porażająca. Jak tam byli amerykanie to źle bo okupanci , jak wychodzi to też źle bo nie będzie kogoś kto nadzoruje. Wszyscy niby się znają na polityce ale zawsze są zaskoczeni tym co robi Trump.

Portret użytkownika lipka

Kurdowie wyznają albo islam

Kurdowie wyznają albo islam albo marksizm ale przez arabów są uważani za odstępców a wzięci do niewoli zawsze zabijani. Walczą z isis ale też z rządem tureckim w celu utworzenia własnego państwa bo tylko w Turcji Kurdów żyje 20 milionów. Cały region po obaleniu tzw. dyktatorów jest w ciągłej wojnie, którą łatwo było wywołać bo tam każdy walczy z każdym. Turcja jako jedyny muzułmański kraj w Nato mocno przyczyniła się do wywołania wojny w całym regionie bliskowschodnim podobnie jak Izrael, dwa bieguny destabilizacji państw arabskich.

https://fakty.interia.pl/tylko-u-nas/news-kurdowie-kim-sa-i-o-co-walcza,nId,2182297

 

Portret użytkownika Wiedźmin-Dermatolog

I makaron też już na wylocie

I makaron też już na wylocie :

https://wiadomosci.onet.pl/swiat/emmanuel-macron-nadzieje-i-zludzenia-opinia/829kwxx

W Barcelonie spodziewane zamieszki, Czesi też wyszli na ulice, Hamerykance wycofują wojska z całego świata, parlament Izraela wczoraj przegłosował samorozwiązanie (nachujachu leci), Turcja zielone światło na Syrię, Watykan ma wystawić gołą dupę i wyspowiadać się z 2000 lat ściemy, UFO nad Gatwick wstrzymuje ruch, Lejba zwrot w stronę odbytu Putina, okazuje się, że masoni do 33-go stopnia "nie wiedzieli nic co się dzieje" powyżej (34, 35 i dalej) i wykonali zwrot w stronę światła..... .

Qurka wodna, tylko Supermena i Avengersów jeszcze brakuje. Ale spokojnie, może wpadną.

Portret użytkownika Wiedźmin-Dermatolog

Te "ruchy wojsk" związane są

Te "ruchy wojsk" związane są z tym, że w środę został rozwiązany Izraelski parlament ! :

ttps://fakty.interia.pl/swiat/news-izrael-parlament-rozwiazany-przedterminowe-wybory-9-kwietnia,nId,2750927

To było zagrożenie !

Strony

Skomentuj