Trujący fitoplankton zmieni przyszłość Arktyki

Źródło:

Naukowcy z Grenlandzkiego Instytutu Zasobów Naturalnych i Centrum Badań Arktyki Uniwersytetu w Aarhus przetestowali skład wody morskiej w pobliżu miasta Daneborg w północno-wschodniej Grenlandii. Zmierzyli w nim stężenie fitoplanktonu i zauważyli poważne zmiany, które mogą wpłynąć na przyszły skład Oceanu Arktycznego.

Plankton to masa małych, często niewidocznych roślin i zwierząt, które są głównym pokarmem wielu organizmów morskich. Część planktonu zdolna do fotosyntezy nazywana jest „fitoplanktonem” lub glonami planktonowymi. Aby przetrwać, potrzebują światła słonecznego i dostępu do składników odżywczych rozpuszczonych w wodzie.

Nie jest tajemnicą, że obszar lodowców arktycznych stopniowo się zmniejsza. W miarę topnienia warstwa lodu, w który jest przykuty Ocean Arktyczny, staje się cieńsza, co poprawia dostęp światła słonecznego do jego wód. Co ciekawe: im więcej światła, tym więcej fitoplanktonu, a tym samym pożywienia dla zwierząt morskich. A może nie jest to takie proste?

Fitoplankton może się rozmnażać, jeśli w wodzie jest wystarczająca ilość składników odżywczych, samo światło nie wystarcza. Substancje te znajdują się w wodzie morskiej, a znacznie mniej w wodach słodkich, które wypełniają ocean z powodu topnienia lodowców. Słodka woda słabo miesza się z wodą morską i pozostaje na powierzchni, gdzie skupia się fitoplankton w poszukiwaniu światła słonecznego.

Jednocześnie istnieją organizmy miksotroficzne - mogą zarówno żerować na innych organizmach, jak i wytwarzać fotosyntezę. Są również powszechne wśród glonów planktonowych i łatwo rekompensują brak światła w wodzie, zjadając swoich towarzyszy w mikroświecie. Ponadto miksotrofy rozmnażają się łatwiej niż inne w środowisku ubogim w składniki odżywcze.

Wszystko to sprawia, że ​​plankton miksotroficzny jest najlepiej przystosowany do zmieniających się warunków życia w Arktyce. Jednak wcześniej naukowcy nie zauważyli rozkwitu tego konkretnego rodzaju glonów pod lodem Oceanu Arktycznego.

Naukowcy odkryli ten proces podczas dziewięciu dni obserwacji zakwitów glonów pod topniejącym lodem w Young Sund Fjord. Pomiary przeprowadzono w lipcu, kiedy w lodzie arktycznym u wybrzeży Grenlandii było więcej rozmrożonych płatów.

Znalezione przez naukowców algi należały do ​​grupy haptofitów (łac. Haptophyta), które są trujące. W podobnej liczbie znaleziono je wcześniej na południu Norwegii, gdzie zatruły ogromne ilości łososi na hodowlach ryb.

„Wiemy, że glony haptofityczne można obserwować w wodach o niskim zasoleniu, takich jak np. Bałtyk. Niewykluczone, że w przyszłości będą one coraz częściej pojawiać się w wodach Oceanu Arktycznego ze względu na ich stopniowe odsalanie. w koncentracji fitoplanktonu na korzyść alg miksotroficznych może mieć głęboki wpływ na ekologię i stan społeczno-ekonomiczny regionu ”- powiedział Dorte H. Søgaard, główny autor badania.

Szczegóły pracy naukowej zostały opublikowane w czasopiśmie Scientific Reports.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Skomentuj