Trujące ryby fugu złapano po raz pierwszy na Morzu Adriatyckim

Kategorie: 

Foto: dimaberkut / 123RF Zdjęcie Seryjne

W chorwackim miasteczku Tribunj złowiono trujące ryby fugu. Udało się to dzieciom wędkującym nad Adriatykiem. Obszar występowania ryb fugu rozciąga się od północnego wybrzeża Australii przez północne wybrzeże Japonii i południowe wybrzeżu Chin. Gatunek bywa też spotykany w okolicy wschodnich wysp na Pacyfiku. Nie jest jasne, w jaki sposób znalazła się w Adriatyku.

 

O tym, że ryby fugu po raz pierwszy wykryto w Adriatyku, donosi chorwacka gazeta Slobodna Dalmacija. Poinformowano, że wyłowione osobniki zostaną dokładnie zbadane i będą w nie zaangażowani eksperci weterynarii z Uniwersytetu w Zagrzebiu.

 

Ryby fugu zawierają śmiertelną dawkę tetrodotoksyny i są uważane za jedne z najbardziej trujących stworzeń na świecie. Mimo to są hodowane i bezpiecznie spożywane w Japonii.  Aby być w stanie przygotowywać takie dania japońscy kucharze przechodzą długie szkolenia, a następnie zdają egzamin, aby otrzymać specjalny certyfikat.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Strony

Skomentuj