Trolle internetowe to osoby o skłonnościach sadystycznych i psychopatycznych

Kategorie: 

Źródło: Internet

Pojawienie się Internetu spowodowało wykreowanie się nowych agresywnych postaw użytkowników sieci. Szybko okazało się, że niektórzy czerpią przyjemność głównie z upokarzania innych. To zjawisko zyskało nazwę trollingu. Zrozumieniem takich zachowań zajęli się psychologowie z Kanady i doszli do ciekawych wniosków.

 

Uczeni z trzech kanadyjskich uczelni doszli do wniosku, że u trolli internetowych widać wyraźnie oznaki sadyzmu i psychopatii. Specjaliści nazwali to "destrukcyjnymi zachowaniami w środowisku społecznym Internetu", których celem jest czerpanie własnej przyjemności z upokarzania innych.

 

Podczas badań naukowcy wykonali wiele wywiadów z internautami ustalając ile czasu spędzają w Internecie i czy pozostawiają komentarze na różnych stronach.  Następnie użytkownikom zaserwowano psychologiczny test, który sprawdzał, czy najbardziej opisuje ich narcyzm, makiawelizm, psychopatia czy sadyzm. W szczególności, trzeba było odpowiedzieć na pytania odnoszące się do sadystycznych skłonności takich jak czy lubisz krzywdzić ludzi i zadawać im ból, czy lubisz wyśmiewać innych albo czy lubisz odgrywać czarny charakter w czasie różnych gier.

Jak się okazało, większość osób o skłonnościach do trollowania innych w Internecie należy do podgrupy charakteryzującej się osobliwym sadyzmem. Jeśli ktoś na jego chamskie zaczepki zaczyna reagować, to daje mu to fizyczną wręcz przyjemność i troll zwiększa swoje wysiłki. Bywa to też nazywane „karmieniem trolla”.  Naukowcy podkreślają, że tego typu codziennie zachowania niektórych internautów z pewnością są przejawem sadyzmu.

Warto też przypomnieć, że naukowcy odkryli kilka lat temu, że w mózgu psychopatów nie ma wystarczających powiązań pomiędzy ośrodkami odpowiedzialnymi za emocje i zachowania społeczne. Psychopatia jest zatem definiowana jako typowe zaburzenie osobowości, a sieć stała się tylko kolejnym obszarem działania takich osób.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika koszer umysłów oryginał 2

A czym się różni troll netowy

A czym się różni troll netowy od trolla w realu? Mało takich na różnych stołkach, wszelakie kadry zarządzające, w marketach, kierowniczki po układzie w różnych salonach, itp. pastwiące się nad ludźmi i bezkarne.
Wniosek taki, że każdy rodzaj takiego zachowania to sadyzm i objawy choroby psychicznej. Aczkolwiek dopiero gdy panowie naukowcy to przetrawią i skasują setki tysięcy dolarów na programy badawcze.

Portret użytkownika kolo21

Dobrze napisane.Normalne że

Dobrze napisane.Normalne że każdy ma inne zdanie na jakiś temat.Ale ośmiesznie,wyszydzanie a wręcz ubliżanie, to już jest odrobine dziwne.Każdy ma prawo do wypowiedzi jeżeli nienarusza to godności osób na forum.Dlatego nie czytam komentarzy pod swoimi,bo co nerwy tracić na psychopatów.

kolo21

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

Nie masz racji. Trollom

Nie masz racji. Trollom nalezy odpowiadać, by ich zdemaskowac... Nalezy im sie sowita ujemna punktacja, żeby inni mniej uswiadomieni widzieli. Nalezy tez punktowac te wypowiedzi które ich demaskują. Właśnie uporczywa mendowatość tych osobników wymaga piętnowania i to aktywnego - pozdrówko

Portret użytkownika koszer umysłów oryginał 2

Popieram. Bo troll którego

Popieram. Bo troll którego się ignoruje sprawia, że jego jest na wierzchu. To bywa groźne gdy troll manipuluje bo jest agentem wpływu lub dezinformacji. Nie wolno takiego bełkotu pozostawiać bez komentarza prostującego daną teorię dla tych, którzy są nieco mniej wyrobieni i trolla wezmą sobie za autorytet.
Skuteczny jest masowy pojazd. Zawsze. Bo troll tylko w nielicznych przypadkach daje radę walczyć z grupą. Zazwyczaj uczepia się pojedynczego użytkownika, a jak widzi przewagę liczebną i zaangażowanie innych to szybko znika.

Portret użytkownika Gość

Znam takich trolli, w Polsce

Znam takich trolli, w Polsce jest ich sporo, w szczególności na ulicach. Najczęściej chodzą ubrani w bluzy z kapturem, zwykle chodzą w stadach i jak ktos im nie pasuje, to rzucą magiczne słowo 'debil', tfu, słowo tak obrzydliwe jak większość takich chamów. Później jak człowiek z nimi zacznie to może być tylko gorzej. Polskie wilki, lwa potrzeba co by ich wypatroszył.
Nie wiem, o co Lemowi chodziło, że w Internecie jest ich najwięcej. W internecie ludzie walczą właśnie z takimi, bo na ulicy to trochę niebezpiecznie jak się nie ma broni. Ale fakt, w internecie tez się pojawiają i stosują jedynie terror psychologiczny, ale nawet wtedy należy ignorować takie przypadki i nie odpowiadać, najlepiej nie czytać takich postów.

Strony

Skomentuj