Transportowy samolot kosmiczny nowej generacji NASA i Sierra Space przygotowuje się do lotu demonstracyjnego na ISS

Kategorie: 

Źródło: NASA

NASA i Sierra Space przygotowują się do pierwszego lotu statku kosmicznego Dream Chaser na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) w 2024 roku, co będzie ważnym krokiem w eksploracji kosmosu. Statek kosmiczny bez załogi będzie pełnić istotną rolę w komercyjnych usługach zaopatrzenia NASA, dostarczając niezbędny ładunek i przeprowadzając testy na orbicie, aby upewnić się, że jest gotowy do przyszłych misji.

System ładunkowy Dream Chaser, opracowany przez Sierra Space w Kolorado, składa się z dwóch kluczowych komponentów: statku kosmicznego Dream Chaser i modułu ładunkowego Shooting Star. Statek kosmiczny, oparty na projekcie NASA HL-20, to statek kosmiczny wielokrotnego użytku z podnoszonym korpusem, którego można użyć do 15 razy. Towarzyszący mu moduł ładunkowy Shooting Star ułatwia dostarczanie i usuwanie ładunków pod ciśnieniem i bez ciśnienia do i z ISS.

 

System Dream Chaser, wystrzelony rakietą Vulcan Centaur United Launch Alliance (ULA) z Cape Canaveral na Florydzie, będzie podczas wznoszenia chroniony przez pięciometrową owiewkę. Po wejściu na orbitę panele owiewek zostaną wyrzucone, co umożliwi panelom słonecznym statku kosmicznego rozłożenie się w celu autonomicznego spotkania ze stacją kosmiczną. W przypadku opóźnienia w uruchomieniu Dream Chaser będzie gotowy do uruchomienia w ciągu zaledwie 24 godzin.

 

Zbliżający się lot demonstracyjny będzie ważnym kamieniem milowym w procesie certyfikacji Dream Chasera na przyszłe loty. Centrum Kosmiczne im. Kennedy'ego, Centrum Kosmiczne Johnson i Centrum Kontroli Misji Dream Chaser będą uważnie monitorować postępy misji podczas całego lotu. Kontrolerzy lotów Sierra Space będą odpowiedzialni za kontrolowanie statku kosmicznego do czasu przekazania go zespołowi operacji naziemnych w NASA Kennedy po wylądowaniu.

 

Dream Chaser przejdzie testy demonstracyjne w terenie dalekiego zasięgu poza ISS, zanim rozpocznie wspólne działania z zespołem NASA w Centrum Kontroli Misji w Houston. Testy te zademonstrują kontrolę położenia przestrzennego, manewry translacyjne i możliwości przerwania lotu. Dopiero po pomyślnym zakończeniu tych testów Dream Chaser będzie gotowy do wspólnych działań z NASA.

 

Statek kosmiczny Dream Chaser stanowi znaczący postęp w dostarczaniu ładunku na ISS. Jego możliwość ponownego użycia i wszechstronność czynią go cennym nabytkiem w przyszłych misjach, pozwalającym nam kontynuować eksplorację kosmosu. Konstrukcja podnoszonego kadłuba Dream Chasera i możliwość ponownego użycia sprawiają, że zmienia on reguły gry w transporcie kosmicznym. Może znacznie obniżyć koszty i poprawić efektywność misji zaopatrzeniowych, torując drogę dla bardziej ambitnych przedsięwzięć w zakresie eksploracji kosmosu.

 

Sonda Dream Chaser, która ma zadebiutować w 2024 roku, ma szansę przejść do historii, przyczyniając się do wysiłków związanych z eksploracją kosmosu i torując drogę przyszłym misjom poza ziemską atmosferą.

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Tomuś Mały

I kolejny raz nasa pokaże

I kolejny raz nasa pokaże ludziom swoje triki filmowe rodem z holywood, oczywiście świat to kupi, zostanie to ogłoszone jako wielgachny sukces, domorośli naukowcy od kosmosu będą klaskać uszami.

„Dopóki nie staną się świadomi, nigdy się nie zbuntują, a dopóki się nie zbuntują, nie mogą stać się świadomi”.
-George Orwell, 1984

Portret użytkownika syriues

Cos mi sie wydaje,że plynie

Cos mi sie wydaje,że plynie cos gdzies dokądś. Po co miałby ktos zagłuszać polskie gpsy jak ewidentnie widac,ze to kawałek "Królewca ",.Albo cos sciagaja do nas,albo wyplynelo cos gdzies dalej z misją. Jeżeli chodzi o zaklocenie to najwieksze jest nad baltykiem i sięgało az do Danii. Także nie chodzi o Polskę. Gdyby Rosji chodziło o Polskę,to by ja zajęła tak samo jak to robi z Ukrainą, ale woli widocznie jak sie sama wykrwawi pod rzadami szatanskiej unii.Gdyby ktos pokazal mi mocarstwo dążące do zboczenstw i samozagłady, to rownie dobrze poczekalbym az osłabnie i pstryczkiem malego pionka zajalbym całość. Europa pod panowaniem baby jest jak slaba opowieść ktorej nie chce sie czytac i z checia napisaloby sie swoja wlasna.Sadze ,ze Europa bedzie jedynie wisienką na torcie,bliski Wschód a moze gdzies indziej?

Portret użytkownika axell69

Medium , nie było  ciebie

Medium , nie było  ciebie tyle "lat"      myślałem że  coś się stało albo że  masz za dużo zamówień  czy cóś , a ty wracasz z nienacka   i  dajesz nam  tu  taki zajebisty  temat    do  rozwiązania  o którym też  u Bacy  się  męczą    -   co tam   z tym  durnym  gps     który do niczego się nie nadaję ??    no  dobra    , nie oczekuję  żadnej  dobrej odpowiedzi    ale  mam dla ciebie  prezent   https://www.youtube.com/watch?v=3rWIEGnAsyA&t=45s     ,   dowiesz się  że to  spoko    z gps   sprawa   , ogólnie  tematy  techniczne    dla  facetów    ale skoro dłonie masz zpracowane jak chłop   to  poogladaj se xD   

Widzisz  więc  sama  że  twój koment   jest    jakiś  czerstwy  a miał byc rewelką   dla  małodoświadczonych  czytelników ??

„Dopóki nie staną się świadomi, nigdy się nie zbuntują, a dopóki się nie zbuntują, nie mogą stać się świadomi”.
-George Orwell, 1984

Portret użytkownika axell69

A gdy już wyląduje , to może

A gdy już wyląduje , to może wtedy bo  jeszcze nie wystartował , na tą chwilę   widzę  jedynie  zachwyt  nad  jakimś  narodem  niebędącym indianem czy indianką   zachwyt   , który ma się  nam udzielić ??  Admin   jedziesz z koksem   chwalebnym  dla pseudo hamerykanów  bez opamiętania   i szacunku dla  czytających   jeszcze   ZnZ  . Jako podpowiedż    ws-karzę    lond-owanie    na księżycu -  no to niech najpierw wylądują   a potem może być  cała wspaniała    ichnia     bajka  o tym że mają jednak  prawdziwe   marzenia   ale techniki  im zabrakło , czego nie można  odmówić  holybroodowi   bo ci to mają  rozmach , lądują  wszędzie  nawet w kinach 

„Dopóki nie staną się świadomi, nigdy się nie zbuntują, a dopóki się nie zbuntują, nie mogą stać się świadomi”.
-George Orwell, 1984

Skomentuj