"Transplantacja koralowców" może uratować niszczejące rafy koralowe

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Ocieplenie klimatu, które wpływa na temperaturę oceanów, może być poważnym zagrożeniem dla raf koralowych na całym świecie. Gdy temperatura wody jest zbyt wysoka, koralowce tracą swój kolor – wybielanie dotknęło Wielkiej Rafy Koralowej w Australii w 2016 i 2017 roku. Naukowcom udało się znaleźć sposób na przywracanie raf do stanu pierwotnego.

Jak się okazuje, odzyskiwanie uszkodzonych raf koralowych jest nadal możliwe. Niewielkie zdrowe bryły koralowe można przymocować do ram koralowców na dnie morskim, aby te mogły się rozrosnąć i odbudować rafę.

 

Aby zapobiec dalszemu wybielaniu, naukowcy prowadzą selektywną hodowlę i inżynierię genetyczną w celu wytworzenia odpornych na zmiany klimatu koralowców. Dzięki temu rafy będą mogły rozwijać się pomimo rosnących temperatur i dalej zapewniać schronienie i pożywienie wielu gatunkom stworzeń morskich.

Pierwsze efekty opisano w nowym badaniu opublikowanym w Proceedings of the National Academy of Sciences, gdzie naukowcy poinformowali, że udało się wyhodować odporne koralowce. Megan Morikawa i Stephen Palumbi, autorzy badania, pobrali próbki koralowców odpornych na ciepło w 2014 roku. Przeszczepili je do miejsc, w których rafy koralowe zostały zniszczone przez huragan El Nino.

Osiem miesięcy później temperatura wody wzrosła w miejscu przejścia huraganu, co zapewniło idealne środowisko do testów. Badacze poinformowali, że wszystkie przeszczepione koralowce spełniły swoją rolę.

Nowe badania są dowodem na to, że odporne na ciepło koralowce mogą być przenoszone do innych miejsc przy czym zachowują swoją odporność na wybielanie. Odkrycia sugerują, że tolerancja cieplna jest zakorzeniona w ich DNA.

 

„Przeszczepy koralowców” mogą stać się ratunkiem dla środowiska wodnego. Zadanie to będzie jednak niezwykle czasochłonne i kosztowne. Pobieranie, przesadzanie oraz hodowanie koralowców może pochłonąć wiele czasu, podczas gdy tempo wybielania raf jest ogromne. Naukowcy przyznają, że potrzeba dalszych badań, aby znaleźć optymalny sposób, który pozwoli na ratunek raf koralowych.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: B
Portret użytkownika B

Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.pl


Komentarze

Portret użytkownika kimir

No to fajnie, ale do tego

No to fajnie, ale do tego czasu jak te nowe zdąża sie zasiedlic i oswoic z nowymi warunkami to temperatura w morzach skoczy o pare stopni wzywz no i zakwaszenie bedzie takie jak w słoju po ogórach kwaszonych. Wiec pewnie nici z tego wyjda. 

Skomentuj