Tragiczne osuwisko w Papui-Nowej Gwinei pochłonęło ponad 100 ofiar śmiertelnych

Kategorie: 

Źródło: kadr z Youtube

Wczesnym piątkowym rankiem, 24 maja 2024 roku, niszczycielskie osuwisko ziemi uderzyło we wieś Kaokalam w prowincji Enga w Papui-Nowej Gwinei, prawdopodobnie zabijając ponad 100 osób. Trwają obecnie akcje ratownicze i pomocowe w dotkniętym tym zdarzeniem, odległym i górzystym regionie.

 

Katastrofalne osuwisko zasypało wieś Kaokalam w prowincji Enga w Papui-Nowej Gwinei wczesnym piątkowym rankiem, a wstępne raporty sugerują, że mogło zginąć ponad 100 osób. Osuwisko miało miejsce około godziny 3:00 czasu lokalnego, na odległym obszarze około 600 km (370 mil) na północny zachód od stolicy, Port Moresby.

 

Premier James Marape potwierdził, że trwa reakcja na sytuację kryzysową. "Nie zostałem jeszcze w pełni poinformowany o sytuacji. Jednak składam najszczersze kondolencje rodzinom tych, którzy stracili życie w katastrofie osuwiskowej we wczesnych godzinach rannych" - powiedział Marape w oświadczeniu. Dodał, że urzędnicy ds. klęsk żywiołowych, Siły Obronne Papui-Nowej Gwinei oraz Departament Robót Publicznych i Drogownictwa są wysyłani, aby rozpocząć akcję ratowniczą, odzyskać ciała i odbudować infrastrukturę.

 

Mieszkaniec powiedział dziennikarzom, że ponad 50 domów zostało zasypanych przez osuwisko, gdy ludzie wciąż spali w środku. Miejscowi powiedzieli, że liczba ofiar śmiertelnych prawdopodobnie przekracza 100, podczas gdy inni uważają że może to być bliskie 300.

 

Wszystko wydarzyło się, gdy ludzie wciąż spali we wczesnych godzinach, a cała wieś runęła w dół. Osuwisko zablokowało również drogę między Porgera a wsią Kaokalam, co budzi obawy o dostawy paliwa i towarów do miasta. Belinda Kora, reporterka z Port Moresby, zauważyła, że helikoptery są obecnie jedynym sposobem na dostanie się do wsi z powodu zamknięcia drogi. Region ten jest częścią górzystych Wyżyn Papui-Nowej Gwinei, które są notorycznie trudne do przebycia.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Skomentuj