Tragiczna sytuacja lasów Amazonii, wylesianie zwiększono o 278% względem zeszłego roku

Kategorie: 

Źródło: BBC na YouTube.com

Zgodnie z danymi zebranymi przez brazylijski instytut badań INPE w lasach Amazonii odnotowano przerażający, najwyższy jak dotąd wzrost wylesiania. Jedynie w lipcu bieżącego roku wycięto ponad 2254 km2 amazońskich lasów deszczowych. Względem zeszłego roku jest to wzrost o 278%. Ekolodzy twierdzą, że to skutek polityki prowadzonej przez prezydenta Brazylii, Jaira Bolsonaro.

 

Dane satelitarne INPE wykazują, że tylko do tej pory wylesiono 4699 km2 Amazonii. To tragiczne wieści, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że aż 60% lasów deszczowych Amazonii znajduje się właśnie w Brazylii. Mniejsze fragmenty występują jeszcze w Peru, Kolumbii, Wenezueli, Ekwadorze, Boliwii, Gujanie oraz Surinamie.

 

Wylesianie stanowi poważne zagrożenie nie tylko dla różnorodności biologicznej Amazonii oraz rdzennych plemion zamieszkujących te lasy deszczowe. Skutki mogą być odczuwalne na całym świecie, ponieważ lasy stanowią tzw. zielone płuca Ziemi, biorąc ważny udział w pochłanianiu dwutlenku węgla i produkcji tlenu.

 

Jair Bolsonaro objął urząd prezydenta 1 stycznia 2019 roku. Od tamtej pory nieustannie wyraża wrogość wobec proekologicznych inicjatyw, znacznie ograniczając ochronę środowiska. Doszło nawet do tego, że prezydent zaprzecza danym ujawnianym przez INPE. Polityk posunął się do radykalnych działań – zwolnił dotychczasowego szefa instytutu badawczego, prof. Ricardo Magnusa Osório Galvão, zastępując go wojskowym Darctonem Policarpo Damião. Brazylijski minister środowiska ostrzega również, że aktualnie rząd szuka prywatnej firmy, która przejmie monitorowanie wylesiania w Amazonii.

Jak wypowiedział się sam prezydent Brazylii – „Rozumiemy znaczenie Amazonii dla świata, ale Amazonia jest nasza, a nie wasza. Żaden kraj nie ma moralnego prawa do mówienia nam, co mamy robić. Wy zniszczyliście własne ekosystemy”.

Po takich słowach trudno jest mieć nadzieję na jakiekolwiek opamiętanie się obecnych rządzących. 

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Portret użytkownika 3plabc

Od 25 lat mówi się o zmianach

Od 25 lat mówi się o zmianach klimatycznych, efekcie cieplarnianym itp. a politycy jak widać na powyższym przykładzie nadal mają to w d..., albo wyszukują jakieś sztuczne i niepraktyczne długoterminowo rozwiązania, zamiast powrócić do tych przetestowanych przez miliony lat. Bolsonaro zresztą tak się niech nie cieszy, gdyż oni wycinają Amazonie pod plantacje soi, hodowle bydła, czy górnictwo... ale któregoś dnie może zabraknąć kupców na ich towary, a zniszczone środowisko pozostanie... zresztą przy nierównościach społecznych, rozwarstwieniu, korupcji i faszyzującemu kursowi polityki Bolsonaru może długoterminowo skończyć się dużą rewoltą, łącznie z wojną domową w Brazylii... wystarczy, że prawicowe rządy silnej ręki zawiodą społeczne oczekiwania, gospodarka podupadnie, a ludzie władzy przyrosną do stołków. Nie realne?!? Nie... bardzo realne! Czarny scenariusz, ale czas zweryfikuje czy się sprawdzi.

DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!

Portret użytkownika eee

nie biadolić tylko rwać

nie biadolić tylko rwać asfalt w Europie i sadzić drzewa. Zamiast pól też sadzić drzewa. Będziemy wtedy mieć własne tereny zielone a z czasem rdzenne europejskie plemiona powrócą do rodzimej puszczy. Czyż nie byłoby to bardzo ekologiczne?

Portret użytkownika ya

i co? Będziesz jeść gotowane

i co? Będziesz jeść gotowane szyski posypane igliwiem, czy może korzeń paproci? Paproć nie wszędzie urośnie i nie wystarczy jej dla wszystkich. Do tego cała masa innych komplikacji. Przynajmniej genom byłby w miarę czysty, bo wadliwe geny nie byłyby powielane, albo dosdzłoby do kolejnego wielkiego wymierania, tym razem gatunku ludzkiego. To tak ogólnie, bo nie ma tutaj miejsca na szczegółowe opisy.

DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!

Portret użytkownika euklides

„Rozumiemy znaczenie Amazonii

„Rozumiemy znaczenie Amazonii dla świata, ale Amazonia jest nasza, a nie wasza. Żaden kraj nie ma moralnego prawa do mówienia nam, co mamy robić. Wy zniszczyliście własne ekosystemy”

"Wy zniszczyliście własne ekosystemy, to ja zniszczę nasz". Kufa geniusz! Szkoda, że nigdy nie będę miał szansy powiedzieć temu pajacowi "Amazonia nie jest twoja osiołku - wszystko co macie ukradliście". Lasy deszczowe należą do rdzennych plemion, tamtejszej fauny i flory, bo pierwsi je zajęli i zmieszali z tamtejszą ziemią swoje życie. Każdy kto tam wchodzi i niszczy, to intruz, złodziej i bandyta niczym nie rożniący się od bandyty dewastującego czyjeś mieszkanie.

Portret użytkownika dziiadek ze wsi

Biali zniszczyli półkulę

Biali zniszczyli półkulę północną. Wycieli lasy, Syberia się pali, chińczyk wycina to co się nie spaliło. Widocznie teraz pora na zniszczenie Amazonii. Zamiast biadolić ludność miejscowa z tej planety powinna brać siekiery młotki kosy i iść walczyć z światowym szkodnikiem kosmicznym. Przynajmniej umarli by w walce jak wojownicy, a tak powoli na raty zgniją w męczarniach od chorób i syfu który produkuje ta cywilizacja. Zawsze jest wybór.

Strony

Skomentuj