Tragiczna powódź w Wybrzeżu Kości Słoniowej po rekordowych opadach - bilans ofiar rośnie

Kategorie: 

Źródło: kadr z X

Abidżan, największe miasto Wybrzeża Kości Słoniowej, zostało dotknięte przez katastrofalne powodzie, które nawiedziły region po intensywnych opadach deszczu w czwartek, 13 czerwca 2024 roku. Żywioł spowodował ogromne zniszczenia, a bilans ofiar wciąż rośnie.

 

 

Gwałtowne ulewy, które rozpoczęły się w czwartek po południu, doprowadziły do licznych powodzi i osunięć ziemi w różnych częściach miasta. Według danych krajowej służby meteorologicznej Sodexam, w ciągu zaledwie 24 godzin spadło około 214 mm opadów - czyli około jedna czwarta całkowitej ilości deszczu spodziewanej w całym sezonie deszczowym od maja do lipca.

 

Intensywność i objętość opadów były wyjątkowe, znacznie przekraczając normalne wartości dla tego okresu. Władze Wybrzeża Kości Słoniowej ogłosiły pomarańczowy alert, trzeci w czterostopniowej skali ostrzeżeń, wzywając obywateli do zachowania szczególnej ostrożności, ponieważ intensywne opady deszczu mają się utrzymywać.

Powodzie i osunięcia ziemi spowodowały śmierć co najmniej 8 osób, a według niepotwierdzonych doniesień z 17 czerwca liczba ofiar śmiertelnych może sięgać nawet 61. Strażacy poinformowali, że 18 osób zostało ewakuowanych do szpitali z powodu odniesionych obrażeń.

 

Gwałtowne ulewy sparaliżowały ruch w wielu częściach Abidżanu, odcinając drogi i utrudniając przemieszczanie się. Władze musiały podjąć natychmiastowe działania, aby pomóc poszkodowanym mieszkańcom i przywrócić infrastrukturę.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj