Tragiczna katastrofa na Papui-Nowej Gwinei - ponad 2000 ofiar śmiertelnych olbrzymiego osuwiska

Kategorie: 

Źródło: kadr z YouTube

Olbrzymie osuwisko, które nawiedziło prowincję Enga na Papui-Nowej Gwinei 24 maja 2024 roku, pochłonęło ponad 2000 ofiar śmiertelnych - wynika z raportu rządowego opublikowanego ostatnio. Katastrofa ta była jedną z największych tego typu tragedii w historii tego kraju.

 

Według listu skierowanego do koordynatora rezydenta Organizacji Narodów Zjednoczonych, dyrektora Krajowego Centrum Reagowania Kryzysowego Lusetę Laso Manę, osuwisko zasypało ponad 2000 osób i spowodowało ogromne zniszczenia w wiosce Yambali w prowincji Enga w piątek, 24 maja 2024 roku. 

 

Katastrofa wydarzyła się około godziny 3:00 czasu lokalnego na terenie oddalonej o około 600 km (370 mil) na północny zachód od stolicy kraju, Port Moresby. Osuwisko zasypało również 200-metrowy (650-stopowy) odcinek głównej autostrady prowincji pod warstwą gruzu o głębokości 6-8 metrów (20-26 stóp), co stanowiło poważną przeszkodę dla akcji ratunkowej.

 

Zaktualizowana liczba ofiar śmiertelnych, opublikowana 27 maja, jest znacznie wyższa niż wcześniejsze szacunki Organizacji Narodów Zjednoczonych, które mówiły o 670 ofiarach śmiertelnych. Jak dotąd odnaleziono zwłoki tylko sześciu osób.

 

Mana podkreślił, że osuwisko będzie miało znaczący wpływ na gospodarkę kraju. Sytuacja pozostaje niestabilna ze względu na ciągłe przemieszczanie się gruntu, stwarzając stałe zagrożenie dla zespołów ratowniczych i ocalałych.

 

Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM), ściśle współpracująca z rządem, utrzymuje swój wcześniejszy szacunek 670 ofiar śmiertelnych, w oczekiwaniu na nowe dowody - poinformowała Agencja Prasowa 27 maja. Szacunek ten opierał się na obliczeniach lokalnych urzędników, według których zostało zasypanych ponad 150 domów. Było to znaczne zwiększenie w stosunku do wcześniejszego szacunku, który mówił o 60 domach.

"Nie jesteśmy w stanie kwestionować tego, co sugeruje rząd, ale nie możemy tego komentować" - powiedział Serhan Aktoprak, szef misji Agencji ONZ ds. Migracji w Papui-Nowej Gwinei.

Skala katastrofy jest trudna do określenia ze względu na odległość wioski, brak łączności telekomunikacyjnej oraz trwające w prowincji walki plemienne, co zmusiło rząd do zapewnienia wojskowej eskorty dla międzynarodowych zespołów ratowniczych i konwojów z pomocą humanitarną.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Skomentuj