Toyota opracowała egzoszkielet, za pomocą którego można sterować robotem

Kategorie: 

Źródło: Road to VR na youtube.com

Jakiś czas temu Toyota przedstawiła światu swój nowy projekt humanoidalnego robota o nazwie T-HR3. Maszyna powstała przede wszystkim po to, by służyć jako materiał do testowania nowych technologii, zwiększających fizyczną wydajność robotów. Twórcy wpadli na pomysł, aby zastosować u T-HR3 nowy, zdalny system kontrolujący, który poniekąd przenosi ludzki umysł do „ciała” urządzenia.

Sterowanie robotem Toyoty jest absolutnie wyjątkowe, ponieważ odbywa się za pośrednictwem egzoszkieletu, który nosi człowiek. Daje to nie tylko możliwość dokładnego odzwierciedlenia ruchów użytkownika, ale także pozwala mu na obserwowanie i doświadczanie świata z perspektywy robota.

 

W sumie zdalne sterowanie T-HR3 obejmuje możliwość ruchu za pomocą egzoszkieletu, słuchu przy użyciu słuchawek oraz specjalnych gogli VR firmy HTC. Projekt Toyoty ma być kolejnym krokiem w stronę stworzenia przyjaznego dla ludzi robota-asystenta, który będzie pomagał na przykład w placówkach medycznych, placach budowy lub obszarach dotkniętych katastrofami.  

Chociaż przedsięwzięcie jest dopiero w przedbiegach, to sama wizja zdalnego sterowania humanoidalną maszyną wydaje się być wręcz filmowa. Być może minie jeszcze kilka lat, ale wszystko wskazuje na to, że w najbliższej przyszłości będziemy mieli coraz większe pole do popisu w realizacji wizji twórców science-fiction.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Skomentuj