Topnienie wiecznej zmarzliny uwalnia starożytne mikroorganizmy

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com

Nowe badania wykazało ponownie, że na świecie istnieje ścisłe powiązanie miedzy procesami zachodzącymi w skali mikro i makro. Naukowcy odkryli ostatnio, że przy okazji topnienia wiecznej zmarzliny uwolnieniu ulega szczególny rodzaj bakterii, które produkują w dużych ilościach jeden z gazów cieplarnianych - metan.

 

Fakt, że rozmrażanie wiecznej zmarzliny uwalnia metan, jest znany od dawna, ale do tej pory zwracano uwagę przede wszystkim na zamrożone hydraty metanu. Teraz naukowcy mogą być w stanie ustalić bardziej kompletny mechanizm tego procesu. Ocieplenie powoduje degradację wiecznej zmarzliny, a ona z kolei uwalnia mikroby i zwiększa emisje gazów cieplarnianych, wzmacniając ocieplenie.

 

Zaskakujące jest to, że w tych procesach w skali makro uczestniczą istoty mikroskopijne. Specjaliści z Uniwersytetu New Hampshire twierdzą, że Methanoflorens stordalenmirensis podczas swej egzystencji w naturalny sposób wydziela metan, tak jak inne organizmy wydzielają dwutlenek węgla. Skala tych emisji jest niestety nieznana, a skorumpowani naukowcy współpracujący ze skompromitowaną IPCC ignorują kwestie emisji metanu skupiając się na łatwym do opodatkowania dwutlenku węgla.

 

Metan to oficjalnie tylko 9% całości gazów cieplarnianych w atmosferze, ale może utrzymywać do 21 razy więcej ciepła niż CO2. Naukowcy mają nadzieję, że nowe odkrycie pozwoli im dokładniej poznać i symulować procesy klimatyczne, co umożliwi bardziej precyzyjnie przewidzieć zmiany wiecznej zmarzliny.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Kazek12

Ci ktyórzy tak piszą nie

Ci ktyórzy tak piszą nie zauważają, że topnienie zmarzliny w jednym miejscu nastepuje równocvzesnie tworzenie zmarzliny w innym miejscu, tak aby na Ziemi była równowaga, choic następuje zmiana klimatów w różnych rejionach.

Portret użytkownika lolo

Bakterie produkujące metan

Bakterie produkujące metan powinny być znane przynajmniej już od liceum:
http://sciaga.pl/tekst/12267-13-fermentacja_metanowa
a tu dodatek dla "pogłębienia" tematu:
http://www.en4.pl/documents/Fermentacja_metanowa.pdf
Czyli istnienie takich organizmów nie jest niczym dziwnym. Natomiast resztę widzę jako sprzężenie zwrotne. Ocieplanie głębszych warstw podłoża powoduje przejście dawnych mikroorganizmów z form przetrwalnikowych w funkcjonujące w "normalnym trybie". Wbrew temu co twierdzi z zapałem AMR ja bym zmian klimatycznych nie ograniczał tylko do HAARP czy przede wszystkim do tego typu działalności - traktuję ją jako dodatkowy czynnik ale nie podstawowy. Z mojego punktu widzenie obszar zmian jest zbyt rozległy by HAARP było w stanie je "udźwignąć"w samotności nawet przy założeniu, że takich instalacji jest co najmniej kilka. Ale dokładać swoją cegiełkę i owszem.

 
Jacy ludzie - takie czasy.

Strony

Skomentuj