Topnienie lodowców Grenlandii spowoduje znaczny wzrost wyspy

Kategorie: 

Lodowiec Petermann - nasa.gov

Grenlandia nie bez powodu została nazwana "zieloną ziemią". Wyspa ta nie zawsze przypominała krajobrazem obszary arktyczne. Wygląda na to,   że zmiany klimatyczne wywierają szczególnie duży wpływ właśnie na Grenlandię. Pokrywa lodowa tej wyspy redukuje się w dużym tempie. Kilka dni temu zauważono odpadnięcie wielkiego fragmentu łowca Petermanna. Według glacjologów obszar, jaki odłączył się od wyspy odpowiada kilkukrotnej wielkości Manhattanu. To największy fragment lodu, jaki oddzielił się w ciągu ostatnich 50 lat.

 

Topnienie lodowców, i to, co dzieje się na naszej planecie z powodu globalnego ocieplenia nie doprowadzi do niczego dobrego. Eksperci przewidują, że proces ten doprowadzi do gwałtownego wzrostu poziomu morza. Powodzie nawiedzą Nowy Jork i będą występowały na całym wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Niektóre kraje wyspiarskie są na tyle zagrożone, że mogą podzielić smutny los Atlantydy.


Jednak w niektórych obszarach zanik lodowców może spowodować sytuację odwrotną. Dobrym przykładem jest właśnie Grenlandia, która stopniowo traci swoją pokrywę lodową, ale nie tonie a wręcz przeciwnie, rośnie. Jak twierdzą specjaliści, dziś wyspa rośnie o 3 cm na rok, ale z czasem proces ten będzie tylko przyspieszać. Kiedy cała pokrywa lodowa, która obejmuje wyspę stopnieje całkowicie, Grenlandia wzrośnie o ponad kilometr!

 

Teraz średnia grubość lodu Grenlandii to około 2100 metrów. Waga, z jaką lodowiec naciska wyspę wraz z topnieniem lodów Grenlandii powoduje, że obciążenia będą spadały. Należy jednak pamiętać, że chociaż sama wyspa podniesie się to kompletny zanik dwóch kilometrów lodu może doprowadzić do utraty całkowitej wysokości. Z tym, że powierzchnia Grenlandii, która teraz znajduje się pod wodą wyłoni się, co całkowicie zmieni linię brzegową.

 

Źródło:

http://www.da-voda.com/news/grenlandiya-podnimaetsya-iz-vody-v-hode-tayaniya-lednikov/

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika erfr

Co do poziomu morza -

Co do poziomu morza - nalejcie wody do szklanki, wsadźcie kilka kostek lodu, zaznaczcie markerem linię powierzchni wody. Poczekajcie aż stopi się cały lód i popatrzcie, jak zmieniło się położenie poziomu wody w stosunku do kreski maźniętej markerem.

Portret użytkownika martar

Skoro sie wunurza pod wplywem

Skoro sie wunurza pod wplywem topnienia lodowcow, to chyba bedzie ciagnac reszte skorupy i moze z tad sa i beda coraz mocniejsze/silniejsze trzesienia ziemi na swiecie. Topnienie lodwcow = liczniejsze trzesienia ziemi?

Portret użytkownika dex

Poziom wody pozostanie na

Poziom wody pozostanie na podobnym poziomie co obecnie, ponieważ nacisk lodowca i objętość jaką zajmuje do pewnego stopnia się niwelują. Poza tym Grenlandia nagle nie wystrzeli z wody. Skandynawia wynurza się od końca ostatniej epoki lodowcowej - kiedyś oglądałem program w którym udowodniono że Skandynawia podniosła się o jakieś 1-2 metry w ciągu 150-200 lat.

Portret użytkownika heretyk

ja myślę, że to całe globalne

ja myślę, że to całe globalne ocieplenie to ściema, popatrzmy w górę i tam będzie odpowiedź moim zdaniem, a mówię o słoneczko, to ono na nas działa i reguluje nasz klimat... a zmiany klimatu są zawsze, to normalna rzecz na przestrzeni wieków, ale wiadomo "ekolodzy" mnie zminusują, bo uznają za jakiegoś szarlatana....

Portret użytkownika Ampa Vatis

  Ale czy to właśnie nie jest

 Ale czy to właśnie nie jest element wielkiej machiny? Część lądów zniknie pod wodą, inne się wypiętrzą, pęknięcia ziemi powinny rozpocząć zarys kształtowania się nowych kontynentów, a w rezultacie tornada i inne zjawiska pogodowe wymieszają przyszłe gatunki po świecie. Za jakiś czas klimat się ustabilizuje, będziemy patrzeć na nową ziemię, która zmieniła się po raz kolejny w czasie i możliwe, że kontynenty staną się mniejsze, a my wszyscy będziemy wyspiarzami.  Wtedy już będziemy najpewniej jednym silnym państwem, zwanym Ziemią. Będziemy latać po kosmosie i czekać na kolejne cykle zmian, które będziemy obserwować nie tylko na ziemi.

Chcesz wiedzieć więcej?  http://ampavatis.manifo.com/

Portret użytkownika FuBBu

Trzeba jeszcze dodać, że

Trzeba jeszcze dodać, że wynurzanie się tak olbrzymiego lądu, z taką dynamiką powoduje tez powstawanie olbrzymich naprężeń w Ziemi co może skutkować rozmaitymi trzęsieniami i wybuchami wylkanów w okolicy Grenlandii. Dodatkowo stopnienie takiej masy lodu spowoduje redukcję masy na biegunach i zmianę rozkładu masy na całym globie. Ziemia będzie musiała się "przystosować" do nowego rozkładu mas i to będzie kolejnym powodem do trzęsień i wybuchów wulkanów.

Portret użytkownika Natura

ale zanim to nastąpi

ale zanim tonastąpi czylistopnieją te lodowce, to już nie będzie tej cywilizacjiHomoErektusIdiotus, bo albo sama się zniszczy lub naprawdespotka ją jakiś kataklizm naturalny, lub z ingerencji obcejcywilizacji, lub też jak kto woli Boskiej.

Skomentuj