Topniejący lód rozcieńczył Morze Grenlandzkie, zasolenie wciąż spada

Kategorie: 

Źródło:www.nature.com/

Naukowcy z Danii i Kanady analizowali dane zbierane przez ostatnie trzynaście lat. Stwierdzono, że topnienie lodu spowodował znaczny spadek zasolenia u wybrzeży Grenlandii. Kilka dni temu opublikowano wyniki badań na ten temat.

 

Z powodu ocieplenia klimatu stopniowo kurczy się skorupa lodowa na Grenlandii. Do topnienia lodu przyczyniają się także glony. W 2015 roku naukowcy oszacowali stopień rozmrożenia na Grenlandii, jaki nastąpił w dwudziestym wieku. Okazało się, że w okresie od 1900 do 2010 zasoby lądolodu pomniejszył się od 10 do 18 procent, co miało wpływ na całkowitą objętość wody i zmiany w globalnym poziomie mórz.

 

Teraz naukowcy postanowili dowiedzieć się, w jaki sposób ciągłe topienie lodowców wpływa na zasolenie oceanu u wybrzeży wyspy, które według pomiarów przeprowadzonych w dwudziestym wieku stanowiło 33,0-34,5 promila. Aby to zrobić, specjaliści wykorzystali dane z monitorowania ekosystemu Grenlandii (GEM) – w ramach projektu prowadzone są systematyczne badania hydrograficzne na północnym wschodzie Grenlandii. Próbki wody zbierano każdego roku w sierpniu. Pobierano je w fiordach na różnych głębokościach 30 km od brzegu.

Po analizie próbek, zbieranych przez trzynaście lat, badacze doszli do wniosku, że woda u wybrzeży Grenlandii naprawdę staje się mniej słona, a najbardziej wyraźnie tendencja ta widoczna jest w przypowierzchniowej warstwie na głębokości od 30 do 50 metrów. Na tej głębokości zasolenie fiordów spada około 0,1 promila rocznie, a na otwartym morzu ta wielkość wynosi 0,12 ± 0,05 promila. W okresie obserwacji zasolenie zmniejszyło się o więcej niż 1 promil.

 

Eksperci uważają, że spadek zasolenia może zakłócić równowagę ekosystemów. Zatem z powodu dalszego odsalania się Morza Grenlandzkiego zmniejszy się ilość planktonu w warstwach podpowierzchniowych, co z kolei wpłynie na liczbę ryb. Jednocześnie naukowcy zwracają szczególną uwagę na fakt, że obserwacje przeprowadzono w północnej części wyspy, gdzie lód topnieje wolniej niż na południu, co oznacza, że w rzeczywistości stopa spadku zasolenia może być jeszcze większa.

 

Wcześniej inna grupa naukowców stwierdziła, że globalne ocieplenie doprowadziło do znacznego wzrostu obszaru delt na południowo-zachodnim wybrzeżu Grenlandii w ciągu ostatnich trzydziestu lat. Decydującymi czynnikami było m. in. gromadzenie się dużej ilości świeżej wody w wyniku topnienia lodowców na Grenlandii, wzrostu średniej rocznej temperatury powyżej zera oraz topnienia lodu na powierzchni morza.

 

Ponadto na wiosnę tego roku topnienie wiecznej zmarzliny doprowadziło do niewielkiego zalania Magazynu nasion ( nor. Svalbard Globale frøhvelv) na wyspie Spitsbergen (Norwegia). Woda przeniknęła do tunelu wejściowego i osiągnęła zapasy zbiorów. Na razie w przypadku wystąpienia sytuacji awaryjnej w składzie uruchamiane są pompy do usuwania nadmiarów wody.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierzątKomentarze

Portret użytkownika Medium

Spotykają się kumple i jeden

Spotykają się dwaj kumple i jeden mówi:
- Wiesz właśnie wróciłem z Norwegii, staaary czego ja tam nie widziałem:
niedźwiedzie, renifery po prostu wszystko...

- A fiordy, fiordy widziałeś?

- Staaaary, fiordy to mi z ręki jadły...

Portret użytkownika kolo21

I widzisz tallin zero

I widzisz tallin zero komentarzy, a strona jest poświęcona zmianom na ziemi. Wystarczy wsadzić jakiś materiał o ruskich czy amerykańcach, i już 100 komentarzy i bójka trollli jak na Facebooku. I nie ma postów krytykujących obydwie te partie, zawsze jest albo jechanie na PIS albo PO. Czyli te dwie partie mają swoich płatnych trolli, którzy walczą po między sobą. Oni sami stworzyli te stronę jako prorosyjską i antyzachodnią. Wielu co tu pisało kiedyś fajne komentarze, olali to będąc wyszydzanym i opluwanym przez trolli. Jeszcze troszkę a upadnie ten portal przez takie frajerstwo.

kolo21

Naród, który nie wierzy w wielkość i nie chce ludzi wielkich, kończy się. Trzeba wierzyć w swą wielkość i pragnąć jej. S Wyszyński,

W Polsce bije serce swiata(N. Davies ) a czy Twoje bije dla niej? 

Skomentuj