Topniejące lodowce ujawniają wcześniej ukryte wyspy arktyczne

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Stopniowe topnienie arktycznych lodowców sprawia, że widoczne stają się zupełnie nowe, nieznane wcześniej wyspy. Niedawno podczas wyprawy na daleką północ rosyjska marynarka wojenna potwierdziła istnienie aż sześciu nowych wysp, które odkrył topniejący lodowiec Vylka. Czy są już znane plany co do wykorzystania nowo uzyskanej przestrzeni?

Rosjanie ochoczo eksplorują Ocean Arktyczny w poszukiwaniu nowych lądów, które odkrywają topniejące lodowce. Upatrują w tym szansę na wytyczenie nowych szlaków żeglugowych, a także na eksploatację wcześniej niedostępnych złóż mineralnych. Naukowcy liczą z kolei na szczegółową analizę pierwszy raz w naszych dziejach odsłoniętych arktycznych tajemnic. Sześć nowych wysp, które nie zyskały jeszcze swoich nazw, posiada powierzchnię od 900 do 54 500 m2.

Podczas wspólnej wyprawy Rosyjskiego Towarzystwa Geograficznego, a także tamtejszej marynarki wojennej nieopodal Wyspy Północnej udało się zlokalizować aż sześć nowych wysp. Wyspa Północna to jedna z głównych wysp archipelagu Nowej Ziemi i posiada powierzchnię równą ponad 48 tys km2. Część niej wciąż stanowią lodowce, choć teraz powoli okazuje się, że Wyspa Północna może tak naprawdę składać się z wielu mniejszych wysp.

Choć o nowych wyspach wiadomo było już w 2016 roku, gdy zarejestrowano je na zdjęciach satelitarnych, to dopiero teraz zobaczono je na własne oczy i tym samym naniesiono na mapy. Dwie główne wyspy w archipelagu Nowa Ziemia mają łączną powierzchnię równą Irlandii. Atualnie obszar ten zamieszkuje zaledwie kilka tysięcy ludzi. W 1954 roku ZSRR założył na niej swój poligon nuklearny. Zdetonowano tam również największy do tej pory ładunek nuklearny na świecie, tzw. „Car Bombę” o mocy 58 megaton.  

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Skomentuj