Topniejąca wieczna zmarzlina może uwolnić niebezpieczne bakterie

Kategorie: 

Źródło: tg

Topnienie lodu arktycznego i wiecznej zmarzliny doprowadzi do wzrostu poziomu wody w oceanach świata, a w konsekwencji do zniszczenia ekosystemów na całym świecie. Ten proces może mieć też inne, nie mniej smutne konsekwencje, tj. chemikalia, starożytne i nieznane wirusy, a nawet odpady nuklearne uwięzione w lodowcach mogą wybuchnąć w wyniku ich przerzedzenia.

 

O tym niebezpieczeństwie informują naukowcy z Uniwersytetu w Aberystwyth w najnowszym artykule opublikowanym w Nature Climate Change. Według naukowców wieczna zmarzlina w Arktyce od dawna jest siedliskiem działalności przemysłowej, w tym testów nuklearnych, co oznacza, że formacje lodowe zawierają dużo toksycznych odpadów. Jeśli wieczna zmarzlina zacznie przerzedzać się pod wpływem gazów cieplarnianych i globalnego ocieplenia, wszystkie te substancje mogą wydostać się na zewnątrz, co doprowadzi do katastrofy ekologicznej.

 

Ponadto wieczna zmarzlina zawiera ponad sto gatunków bakterii odpornych na antybiotyki. Topniejący lód może uwolnić te organizmy. Co więcej, nie nastąpi to sekwencyjnie. Niebezpieczne wirusy wybuchną w tym samym czasie. Naukowcy dodają, że zagrożenie mogą stanowić nie tylko oporne bakterie, ale także pradawne drobnoustroje ukryte w lodzie.

 

„Wciąż niewiele wiemy o Arktyce. Musimy zrozumieć, jak silnie przyszłość zależy od zachowania wiecznej zmarzliny ”- powiedział badacz i jeden z autorów artykułu, Arvin Edwards.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (3 votes)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika BG-OG

TAK JEST, BYŁO I BĘDZIE !!!

TAK JEST, BYŁO I BĘDZIE !!! CZY JESTEŚMY NA PLANECIE CZY NIE.
DLA NIEDOUCZONYCH EKOTALIBÓW CYTAT : „W CIĄGU OSTATNIEGO MILIONA LAT OBSZAR PÓŁNOCNEJ EUROPY KILKAKROTNIE POKRYWAŁ LĄDOLÓD , KTÓRY TWORZYŁ SIE NA OBSZARZE SKANDYNAWII…” , MUZEUM MORSKIE W GDYNI „JAK POWSTAŁ BAŁTYK”. TYLE W TEMACIE

Skomentuj