Topniejąca Grenlandia spowodowała wzrost poziomu morza o sześć metrów

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com

Najnowsze wyniki badań przeprowadzonych przez amerykańskich naukowców wskazują na to, że ponad 400 tysięcy lat temu Grenlandia utraciła dużą część pokrywy lodowej. Spowodowało to globalny wzrost poziomu morza i to aż o 4 do 6 metrów.

 

W przeciwieństwie do wmawianego nam obecnie globalnego ocieplenia powodem tak znacznego topnienia lodu na Grenlandii wcale nie było nadmierne stężenie dwutlenku węgla w atmosferze. Pokrywa lodowa Grenlandii stopiła się podczas tak zwanego interglacjału. Jest to okres ocieplenia zwykle występujący między epokami lodowcowymi. Naukowcy podejrzewają, że ciepło to powstało w wyniku zmian orbity Ziemi w stosunku do Słońca.

 

Jak wyjaśnił jeden z autorów tego badania, Anders Carlson z University of Oregon, klimat jaki panował na Ziemi 400 tysięcy lat temu nie różnił się zbytnio od obecnego. Jednak wpływ zewnętrzny na klimat był inny. Według naukowców południowa część Grenlandii została niemal zupełnie pozbawiona pokrywy lodowej. Jednak centralna część wyspy, ukryte pod lodem przez miliony lat, nie została uszczuplona aż tak dramatycznie.

Źródło: sxc.hu

Według innych ustaleń, wzrost poziomu morza w tym okresie mógł przekraczać nawet 12 metrów. Uczeni wnioskują tak na podstawie analizy osadów z przepływów lodowcowych, które zachowały się w wydobytych na Grenlandii rdzeniach lodowych.

 

Każdy z nich niesie za sobą nieco inną historię, a dzięki analizie wielu rdzeni można odtworzyć gdzie był lód a gdzie go ubyło i jak wiele. Według naukowców, taka szczegółowa ocena ilości lodu i jego lokalizacji pomoże lepiej zrozumieć, co może się zdarzyć w przyszłości wraz ze wzrostem temperatury na naszej planecie.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Patriota

Boże zachowaj lud od takich

Boże zachowaj lud od takich naukowców.Przynajmniej niech nie publikują takich bzdetów i ogłupiają ludzi żerując na ich niewiedzy aby utrzymać się na fali swojego autorytetu i beztroskiego życia za pieniądze biednego podatnika.

Portret użytkownika g-lo

O ile pamiętam to kroniki

O ile pamiętam to kroniki podają, że nie tak dawno (w historii ziemi), bo jeszcze w 1200 roku grenlandia była zieloną wyspą i nikt nie pisał wtedy o takich rewelacjach jak podają amerykańscy "naukowcy" sama nazwa green land (grenlandia) to nic innego jak właśnie zielona wyspa w tłumaczeniu.

Portret użytkownika borek

Nie wiem czy Grenlandia to

Nie wiem czy Grenlandia to była zielona wyspa ale jeśli wierzyć naukowcom że już wcześniej były okresy topnienia lodowców to tylko klaskać brawo tym naukowcom. Jasno wynika z tego że to nie wpływ człowieka i jego działalność jest przyczyną ocieplania się planety a jeśli nawet to prawda w jakimś stopniu to nie ma to kompletnie znaczenia - bo takie ocieplenie miałoby miejsce czy będziemy jeździć samochodami czy rowerami, czy będziemy palić w piecu węglem czy grzać się przy innym źródle ciepła. Cała ta propaganda ekologiczna jest nic nie warta a płacenie za emisję CO2 staje się bezcelowe i jest jedynie sposobem na okradanie społeczeństw z ich wypracowanych środków, które można przeznaczyć na inne cele takie jak edukacja czy tworzenie nowych miejsc pracy.

kontakt gg 2701808 , e-mail [email protected]

Skomentuj