Topią się rdzenie reaktorów w elektrowni Fukushima Daiichi

Kategorie: 

bikyamasr.com

Jak to zwykle bywa w sytuacjach kryzysowych nie należy wierzyć w informacje niezdementowane. Nie inaczej jest z kataklizmem w Japonii. Gorliwe dementi na temat stanu japońskich elektrowni atomowych okazało się tylko próba uspokojenia społeczeństwa. 

W akcję uspokajania właczyła się nawet Międzynarodowa Agencja Atomistyczna z siedzibą w Wiedniu i wtedy kiedy ogłaszano, że wszystko jest pod kontrolą trwała gorączkowa akcja gaszenia pożaru w elektrowni Onagawa. Szczęśliwie udało się się tam opanować sytuację ale duże gorzej wyglada to w elektrowni Fukushima 1.

 

[gmap markers=green::37.421844284930806,141.03123664855957 |zoom=15 |center=37.421844284930806,141.03303909301758 |width=440px |height=300px |control=Small |type=Hybrid]

 

Jeszcze wczoraj ogłoszono alarm atomowy dla Japonii. Jak zwykle okazało się, że w plotkach jest dużo prawdy i wieczorem naszego czasu oficjalnie przyznano, że system chłodzenia reaktora uległ uszkodzeniu a poziom promieniowania wzósł tysiąckrotnie. Całkiem realne jest niestety stopienie rdzeni reaktora.

 

Około 6:00 naszego czasu światowe agencje doniosły o "niekontrolowanych reakcjach jądrowych" zachodzących w obrębie bloków energetycznych. W okolicy zakładu odkryto radioaktywny cez co przywołuje wspomnienia z 1986 roku. oatkowo sprawę komplikuje fakt, że uszkodzony nie jest jeden reaktor tak jak w Czarnobylu a cztery !!!

 

Ryzyko skażenia radioaktywnego na wielką skalę jest realne i dokonano już ewakuacji conajmniej 50 tysięcy mieszkańców okolicy. Rząd japoński ponownie uspokaja twierdząc, że ewentualne zagrożenie jest jedynie w obrębie 10km od zakładu ale jednocześnie oficjalnie mówi się o kontrolowanych wyciekach radioaktywnych w celu zmniejszenia ciśnienia w obrębie reaktora.

 

W obliczu tych doniesień jak żart brzmi wypowiedź tzw. eksperta, jaką można przeczytać w portalu gazeta.pl

Centrum ds. Zdarzeń Radiacyjnych (CEZAR) Krzysztof Dąbrowski powiedział: "Z danych o sytuacji w elektrowniach jądrowych w Japonii, które uzyskuje Państwowa Agencja Atomistyki, wynika, że po trzęsieniu ziemi nie ma zagrożenia skażeniem" Odnosząc się do informacji o wprowadzeniu w Japonii alarmu atomowego, poinformował, że międzynarodowe służby kontrolne cały czas informują, że elektrownie jądrowe w Japonii są zupełnie bezpieczne. 

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika hawai

Najgorszą rzeczą w tej

Najgorszą rzeczą w tej sytusacji jest położenie samej elektrowni - nad samym brzegiem oceanu. Skażenie tego środowiska będzie miało katastrofalne skutki. Nasuwa się pytanie co z połowem ryb, pozyskiwaniem alg oceanicznych. Japonia jest krajem żyjącym z "owoców morza". W dalszej perspektywie skażeniu ulegnie cały region. Obecną sytuację w Japonii już wykorzystują kartele bankowe do windowania cen surowców energetycznych i żywności. Konsekwencje tego co zaszło odczujemy pośrednio wszyscy na całym świecie.

Portret użytkownika czapla611

WYdaje mi się, że są lepiej

WYdaje mi się, że są lepiej przygotowani, niż np. mieszkańcy i władze Haiti po ubiegłorocznym trzęsieniu. Tak czy owak skala tragedii w Japonii jest dość duża i naprawdę współczuję im tych napraw, tego porządkowania szkód. Wyobrażacie sobie co by było, gdyby Polskę dotknęła taka tragedia?... Przy udzieleniu odpowiedzi weźcie pod uwagę np. sposób budowy drogi S8 i jej felerność albo fakt, że zamiast usuwać szkody pewna grupa Polaków stawiałaby krzyże w miejsach największych wstrząsów Wink Dobrze, że Polska leży w tak w miarę bezpiecznym tektonicznie miejscu Wink

Portret użytkownika Anonim

i tu blad myslenia bo Polska

i tu blad myslenia bo Polska ani zaden inny kraj nie jest bezpieczny pod wzgledem tektonicznym bo to ruchy moga wywolac wszedzie trzesienia i nikt dokladnie  nie wie gdzie. Śmiać mi sie chcialo jak wczoraj w niemieckiej telewizji powiedzial jeden uczony ze Niemcy pod tym wzgledem sa bezpieczne ale zapomnial powiedziec ze i w Niemczech sa wulkany fakt ze nie aktywne ale przy trzesieniu a szczególnie wysokim t´moga sie uaktywnic ,acha a czy zauwazyl ktos na relacjach z Japoni przelatujace ufo w czasie plynacej fali

Portret użytkownika Anonim

Czysta energia nigdy nie byla

Czysta energia nigdy nie byla czysta Sad Powinni  elektrownie atomowe zamknac i tyle. Pomyslcie, gdyby takie trzesienie bylo w Europie? Wszystkie te atomowki strzelalyby jak banki mydlane. Co do komentarzy, jestem za logowaniem a przynajmniej za brakiem mozliwosci oceniania wpisow przez anonimow :)Pozdrawiam i tez mam nadzieje, ze Planeta sie ktoregos dnia uspokoi Smile

Portret użytkownika Anonim

Adminie, a ja Ci dziękuję za

Adminie, a ja Ci dziękuję za codzinną świeżą dawkę informacji, za zadanie sobie trudu przejrzenia wielu stron i napisania artykułu. Ja po to tu wchodzę, bo mnie to interesuje. W innym przypadku mnie by tu nie było. I to samo zalecam krytykującym.

Portret użytkownika zebolo

W elektrowni Fukushima I na

W elektrowni Fukushima I na północy Japonii doszło dzisiaj do eksplozji, zawaliły się ściany i dach budynku, w którym znajduje się jeden z reaktorów. Agencja Kyodo informuje, że cztery osoby zostały ranne. Japoński rząd zbiera zapasy jodyny, przygotować się na różne ewentualności. Władze zarządziły także ewakuację wszystkich osób mieszkających w promieniu 10 km od elektrowni Fukushima II, która znajduje się ok. 11 km na południe od elektrowni Fukushima I.  Miejmy nadzieje, że to apogeum tej tragedii ! Sad

Portret użytkownika zebolo

Dziwne , ale nie wierzę w to

Dziwne , ale nie wierzę w to że Japończycy nie przewidzieli takich kataklizmów budując elektrownie. Sądzę, że musza miec system wygaszania, oczywiście skażenie zawsze jest możliwe i człowiek nie jest wstanie przewidzieć co nam zmiany na ziemi przyniosą.Co do strachu to ludzie zawsze się bali takich zjawisk i natłok tego typu informacji w mediach powoduje panikę. Chciałbym tylko dla równowagi przypomnieć, że po każdej burzy wschodzi słońce. Tego życzę mieszkańcom Japonii oraz wszystkim odwiedzającym portam zmianynaziemi.pl  Prosze pamiętać, że oprócz kataklizmów mamy też dobre zmiany na naszej planecie !

Portret użytkownika admin

Tacy, którzy się boją to

Tacy, którzy się boją to jeszcze nic. Są tutaj tacy, którzy nie dość, że się boją to wypluwają z siebie stek wyzwisk jak pewien osobnik pracujący w hotelu pod Poznaniem. Ciągle mi wypisuje groźby i myśli, że coś sobie z tego robie Smile No niestety każdy sobie jakoś musi radzić ze stresem. Komentarze zawierające "boje się" , "jestem przerażony/na" ale i te kierowane do mnie w stylu "ty debilu" czy "ty **ju" będą definitywnie kasowane i niech autorzy nie licza na ich publikację Smile Proszę pisać na temat albo nie pisać, a jak ktoś ma kłopoty z psychiką to prosze tu nie wchodzić bo po co sobie szkodzić dodatkowo? 

Strony

Skomentuj