Toksyna wąglika może skutecznie łagodzić ból

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Naukowcy dokonali zaskakującego odkrycia. Najnowsze badania wykazały, że wąglik, który powoduje poważne infekcje płuc u ludzi i zmiany skórne i był w przeszłości stosowany jako broń biologiczna, może również uśmierzać wiele rodzajów bólu.

 

Specyficzna toksyna laseczki wąglika zmienia szlak sygnałowy w neuronach odpowiedzialnych za odczuwanie bólu. Dostarczając ją do neuronów ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego można uśmierzyć ból u zwierząt. Naukowcy połączyli również elementy toksyny z różnymi typami ładunków molekularnych i dostarczali je do neuronów.

 

Zespół badawczy pod przewodnictwem naukowców z Harvard Medical School odkrył, że technika ta może zostać wykorzystana do opracowania precyzyjnych, ukierunkowanych terapii przeciwbólowych, które nie wywołują działań niepożądanych jak opioidy - najskuteczniejsze leki przeciwbólowe, które zarazem są uzależniające i mogą być niebezpieczne.

Laseczki wąglika - źródło: CDC

Już podczas wcześniejszych badań ten sam zespół wykazał, że inne bakterie chorobotwórcze również mogą wchodzić w interakcje z neuronami i wzmacniać uczucie bólu. Tym razem postanowiono sprawdzić, czy bakterie mogą łagodzić lub całkowicie eliminować odczuwanie bólu.

 

Seria eksperymentów wykazała, że toksyna wąglika zmienia szlaki sygnałowe w hodowanych laboratoryjnie ludzkich komórkach nerwowych, podobnie jak w przypadku zwierząt. Wstrzyknięcie toksyny do dolnych partii kręgosłupa myszy powodowało silne działanie przeciwbólowe. Gryzonie nie odczuwały wysokiej temperatury oraz stymulacji mechanicznych, ale toksyna nie wpływała na parametry życiowe, takie jak tętno, temperaturę ciała czy koordynację ruchową.

 

Toksyna wąglika łagodziła ból powodowany stanem zapalnym oraz uszkodzeniem komórek nerwowych. Co istotne, komórki nerwowe pozostały nietknięte pod względem fizjologicznym. Naukowcy zaznaczają, że ich nowe podejście do zwalczania bólu pozostaje czysto eksperymentalne i wciąż wymaga testowania oraz dalszego dopracowania w większej liczbie badań na zwierzętach, a ewentualnie także na ludziach.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika ARTUR

Piszesz jak polityk ,

Piszesz jak polityk , niestety są różne organizmy i różne style życia które najlepiej poznasz po efektach i po rękach . Dorobek większości długowiecznych to żerowanie na czyjejś pracy i duże zużycie papieru toaletowego , pamiętaj że chcąc coś zrobić dla przyszłego pokolenia nie pożyjesz długo ani wygodnie ,  jednak człowiek żyje tak długo jak długo pamiętają go inni i dlatego robię tak aby za 200 lat każdy przychodząc w miejsce gdzie żyłem wiedział kim byłem .

Portret użytkownika Quark

Bardzo dobrze robisz , ale w

Bardzo dobrze robisz , ale w życiu nie chodzi przecież oto by sobie ręce urobić robotą (niszcząc swój organizm) po same pachy "aby dzieciom żyło się lepiej".. Zawsze i wszędzie należy dążyć do wykonania jakiejś pracy po najniższej linii oporu czyli wykorzystując maksymalnie wiedzę a nie tylko siłę mięśni. Przykłady tych ludzi które podałem świadczą o tym , że starość nie musi oznaczać niedołężności i uzależnienia od opieki nad sobą - wręcz przeciwnie można się cieszyć zdrowiem aż do śmierci. Jak to zrobić ? To proste , trzeba poznać prawa natury odnoszące się do ciała człowieka i je zastosować na sobie , czyli zainteresować się rozwojem swojej świadomości póki jeszcze jest czas.

Ten przemiły pan wszystko Ci wyjaśni - jest tego cała seria : https://www.youtube.com/watch?v=0I0hBCzVhX4

Skomentuj