Toksyczne substancje chemiczne pozostają w głębinach oceanu

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Chemikalia zakazane w 1970 roku zostały znalezione w najgłębszych obszarach Oceanu Spokojnego. Naukowców zaskoczyło stosunkowo wysokie stężenie zanieczyszczeń takich jak polichlorowane bifenyle (PCB) i polibrominowane etery difenylowe (PBDE) w ekosystemie głębinowym.

 

Zespół badawczy, kierowany przez dr Alana Jamiesona na Uniwersytecie w Newcastle, sprawdzał poziomy zanieczyszczeń w tkance tłuszczowej skorupiaków żyjących w głębinach Pacyfiku. Zwierzęta były wyławiane za pomocą specjalnie zaprojektowanych łodzi.

 

We wnętrznościach skorupiaków znaleziono chemikalia PCB oraz PBDE, które były powszechnie używane jako izolatory elektryczne oraz jako środki zmniejszające palność. Produkcja PCB została zakazana w 1970 roku, jednak do tego czasu zdążono wyprodukować 1,3 milionów ton substancji.

Chemikalia dostawały się do środowiska naturalnego poprzez awarie przemysłowe oraz w postaci zrzutów ze składowisk odpadów, są odporne na rozkład i wciąż utrzymują się w ekosystemie głębinowym.

 

Badacze twierdzą, że groźne substancje kumulują się w łańcuchu pokarmowym, a ich stężenie jest wielokrotnie wyższe niż w wodach powierzchniowych. Toksyczne skutki zanieczyszczeń i ich potencjał przebiegania w górę łańcucha pokarmowego nie zostały jeszcze zbadane.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Skomentuj