Tokamak KSTAR pobił własny rekord w stabilnym utrzymaniu plazmy

Kategorie: 

Źródło: Michel Maccagnan/CC

Naukowcy pracujący przy reaktorze KSTAR (Korea Superconducting Tokamak Advanced Research) powiadomili o kolejnym sukcesie. W tokamaku udało się podtrzymać plazmę przez 70 sekund - tym samym pobity został dotychczasowy rekord dla tego urządzenia, który wynosił 55 sekund.

 

Tokamak KSTAR z biegiem czasu uzyskuje coraz lepsze wyniki. Prace nad projektem rozpoczęto w 1995 roku. 13 lat później, reaktor wytworzył pierwszą plazmę o temperaturze 20 milionów stopni Celsjusza, którą podtrzymano przez 0,8 sekundy. Z biegiem lat pobijał kolejne rekordy - w 2011 roku, plazma o temperaturze około 50 milionów stopni została podtrzymana przez 5,2 sekundy a każdy następny rok przynosił kolejne dobre wieści.

Źródło: NFRI/KSTAR

Najnowszy rekord dla reaktora KSTAR wynosi 70 sekund. Minie jednak sporo czasu zanim będziemy mogli czerpać ogromne ilości energii ze "sztucznych słońc". Konieczne jest bowiem spełnienie trzech istotnych warunków - odpowiednią gęstość i temperaturę plazmy należy utrzymać przez dostatecznie długi czas.

 

Obecnie przewodnią rolę w tej dziedzinie odgrywają Chiny. W lutym 2016 roku, reaktor EAST (Experimental Advanced Superconducting Tokamak) zdołał podtrzymać plazmę o temperaturze 50 milionów stopni Celsjusza przez 102 sekundy. Na dzień dzisiejszy jest to światowy rekord, a Chińczycy zapowiadali, że ich ostatecznym celem jest osiągnięcie temperatur rzędu 100 milionów stopni Celsjusza i podtrzymanie takiego stanu przez 17 minut.

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

Ocena: 

Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Anioł Prawdy

kolejne bezużyteczne wieści -

kolejne bezużyteczne wieści - utrzymanie temperatur wielkich przez x sekund do xx minut - łół
dobre wieści to będą jak ludzie coś z tego będą mieć za darmo i nie będzie to smrodziło do środowiska a na obecną chwilę to jest NIC dla ludzi, i kasa wydębiona na ich projekt NIC...

Portret użytkownika samiec_alfa

Szczerze wątpię aby pomogło

Szczerze wątpię aby pomogło to głodującym dzieciom na świecie nawet jeśli udało by się im podtrzymać tą temperaturę przez 5 lat, a nawet od siebie do dam iż w istocie mogło by to jedynie zaszkodzić czerpiąc to coraz więcej funduszy potrzebnych do przeprowadzenia eksperymentu.

Skomentuj