Tina Turner nie żyje

Kategorie: 

Źródło: ZmianynaZiemi

Tina Turner, legendarna rock'n'rollowa piosenkarka, która stała się jednym z największych aktów na świecie jako solowa artystka i jednym z definiujących ikon popu lat 80-tych, zmarła w wieku 83 lat po długiej chorobie.

 

Turner urodziła się jako Anna Mae Bullock 26 listopada 1939 roku i wychowała się w Nutbush w stanie Tennessee. Już jako nastolatka dołączyła do zespołu Ike'a Turnera w St. Louis, po tym jak ujął ją jej śpiew podczas występu Kings of Rhythm. Jej niezwykły talent wokalny szybko przyciągnął uwagę Ike'a, który nadał jej pseudonim Tina Turner i zaczął nią dominować zarówno psychicznie, jak i ekonomicznie.

 

Tina Turner zadebiutowała pod tym pseudonimem w lipcu 1960 roku z singlem Ike and Tina Turner "A Fool in Love", który stał się hitem na listach przebojów w USA. W drugiej połowie lat 60-tych duet stał się popularny wśród wielu największych nazwisk rocka, a w latach 70-tych stali się siłą na listach przebojów i zdobywcami nagrody Grammy. W 1976 roku Tina odeszła od Ike'a, który był regularnie agresywny i niewierny.

 

Po odłączeniu się od Ike'a, Tina zaczęła karierę solową. Jej debiutancki album solowy, "Private Dancer", wydany w 1984 roku, okazał się triumfem zarówno pod względem krytyki, jak i komercyjnym, sprzedając ponad 20 milionów egzemplarzy na całym świecie.

 

Turner, która zasłynęła z dynamicznych i pełnych energii występów na żywo, była inspiracją dla wielu artystów, w tym Micka Jaggera. Jej wpływ na muzykę rock'n'roll i pop była nieoceniona. W 2013 roku, na kilka lat przed jej śmiercią, jej album "Tina Live!" ustanowił rekord największej liczby sprzedanych biletów na koncert solowej artystki.

 

Turner zmarła 24 maja 2023 roku w swoim domu w Kusnacht w pobliżu Zurychu w Szwajcarii po długiej chorobie. W ostatnich latach zmagała się z problemami zdrowotnymi, w tym z rakiem jelita zdiagnozowanym w 2016 roku i przeszła przeszczepienie nerki w 2017 roku

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj