Testy nuklearne Korei Północnej mogą spowodować erupcję wulkanu Mount Baekdu

Kategorie: 

Źródło: Bdpmax­/Wikimedia Commons/CC BY-SA 3.0

Południowokoreańscy naukowcy ostrzegają przed możliwą erupcją wulkanu Mount Baekdu, położonego na granicy Chin i Korei Północnej. Kolejne próby jądrowe ze względu na generowane wstrząsy mogą doprowadzić do katastrofy.

 

Ostrzeżenie wystosował profesor sejsmologii z Yonsei University, Hong Tae-kyung. Praca naukowa jego zespołu została opublikowana na łamach czasopisma Scientific Reports. Jak zauważono, podziemne eksplozje nuklearne w pobliżu aktywnego wulkanu są poważnym zagrożeniem. Północnokoreański poligon, na którym prowadzono próby jądrowe, znajduje się 116 kilometrów od Mount Baekdu. Ostatnia odnotowana erupcja tego wulkanu miała miejsce w 1903 roku.

 

W 2011 roku, tuż po potężnym trzęsieniu Ziemi i tsunami które nawiedziło Japonię, obie Koree przystąpiły do wspólnych negocjacji w sprawie aktywności Mount Baekdu. Korea Północna rozpoczęła wtedy przygotowania na wypadek ewentualnego wybuchu, gdyż w obrębie wulkanu odnotowano wtedy liczne wstrząsy.

 

Kraj przeprowadził próby jądrowe w roku 2006, 2009, 2013 oraz w styczniu bieżącego roku. Kim Dzong Un jakiś czas temu zapowiedział, że Korea Północna przeprowadzi kolejny, piąty test. Według sejsmologów, sztuczne wstrząsy o magnitudzie co najmniej 5,0 stopni w skali Richtera mogą zagrozić wulkanowi Mount Baekdu.

 

 

Źródło: http://english.yonhapnews.co.kr/northkorea/2016/02/17/0401000000AEN20160217010400315.html?1c3821a0

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu