Testy jądrowe z okresu zimnej wojny zmieniły pogodę na całym świecie

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Naukowcy z uniwersytetów w Reading, Bath i Bristolu zbadali, w jaki sposób promieniowanie po detonacji bomb jądrowych w latach 50 i 60 wpłynęło na ziemski klimat. Okazało się, że oddziaływania tych eksplozji były zauważalne na całym świecie.


Korzystając z zapisów zgromadzonych w latach 1962–1964 przez stację badawczą w Szkocji, naukowcy przeanalizowali jaka może być korelacja między klimatem, a wzrostem radioaktywności w atmosferze. Wybuchy jądrowe występowały wtedy bardzo często a tym samym uwalniane była duże ilości radioaktywności. Skutkiem tego była jonizacja, która przyczyniła się do powstania wielu ładunków elektrycznych w chmurach. 

 

Wykazano, że stymulowało to grubość pokrywy chmur, która w dniach o większej emisji radioaktywności do atmosfery dawały średnio o 24 procent więcej deszczu. Usiłowano zrozumieć jak przebiegają procesy powodujące takie zjawisko. 

Naukowcy stwierdzili, że generowane przez radioaktywność ładunki elektryczne zmieniają sposób, w jaki kropelki wody w chmurach zderzają się i łączą, potencjalnie wpływając na wielkość kropel i w ten sposób powodując zwiększone opady deszczu.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: [email protected]
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki [email protected], możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Skomentuj