Testy genetyczne przed urodzeniem - nowy niebezpieczny trend wśród rodziców

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Genetyczne badania przesiewowe dziecka przed urodzeniem zyskują coraz większą popularność w Stanach Zjednoczonych. I coraz częściej ci, którzy chcą dowiedzieć się o zagrożeniach, posuwają się za daleko. Co więcej, dokładność niektórych badań nie została jeszcze udowodniona.

 

Do 2011 r. można było dowiedzieć się o ryzyku rozwoju płodu za pomocą inwazyjnej procedury. W tym celu do macicy wprowadzono igłę o długości 7,6 cm, a komórki płodu pobierano z łożyska lub płynu owodniowego. Badanie przeprowadzono w rzadkich przypadkach, ponieważ zwiększało ryzyko poronienia.

 

Teraz możliwe jest oszacowanie parametrów płodu w niektórych przypadkach poprzez analizę krwi matki. Prenatalne nieinwazyjne badania przesiewowe genomu (NIPT) pojawiły się w 2011 r. i początkowo tylko cztery firmy oferowały tę usługę. Teraz usługa zapewnia ponad 40 przedsiębiorstw, a do 2025 r. przychody branży powinny przekroczyć 2,5 mld USD.

 

Twórca NIPT Dennis Law szacuje, że już 6 milionów kobiet z 90 krajów zostało przebadanych. Eksperci twierdzą, że technologia rozwija się w niespotykanym tempie. Początkowo laboratoria oferowały ograniczony zakres usług, ale stopniowo „menu” uzupełniano nowymi elementami. Nie wszystkie z nich są związane z konkretnymi chorobami.

Standardowy „zestaw” obejmuje test na zespół Downa, zespół Edwardsa i zespół Patau. Następnym krokiem jest zidentyfikowanie brakujących lub dodatkowych chromosomów X i Y, które są charakterystyczne dla interseksualistów. Ten stan nie stanowi zagrożenia dla życia, ale w przyszłości osoba może stanąć w obliczu komplikacji przy dojrzewaniu i niepłodności.

 

American College of Obstetricians and Gynecologists uważa wszelkie inne testy NIPT za zbędne, ale wiele firm nadal oferuje podobne usługi. Tak więc New York Sema4 wykrywa mikrodelecje - utratę małych regionów chromosomowych. Mogą one prowadzić do takich rzadkich chorób genetycznych, jak zespół Pradera-Williego i zespół Lejeune'a, których konsekwencje mogą objawiać się na różne sposoby. Inna firma Natera identyfikuje ryzyko 30 rzadkich chorób, a Sequenom wskazuje na brakujące lub niepotrzebne składniki DNA, nawet jeśli ten czynnik nie jest związany z chorobami genetycznymi.

 

W przeciwieństwie do innych badań prenatalnych, NIPT można wykonać na początku dziewięciu tygodni, co pozwala kobiecie przerwać ciążę w przypadku zwiększonego ryzyka. Jednak, jak zauważają eksperci, takie wczesne badania przesiewowe mogą prowadzić do pochopnych decyzji i niepożądanych konsekwencji. W USA metodologia NIPT nie jest regulowana przez poszczególne departamenty. Większość testów jest przeprowadzana w oparciu o oddzielne wnioski ginekologów położników i genetyków. Jednocześnie eksperci ostrzegają, że dokładność testów może wynosić od 30 do 44%.

 

Dla większości firm ta technika jest okazją do zarabiania pieniędzy. NIPT jest objęty ubezpieczeniem w rzadkich przypadkach, więc klienci muszą zapłacić za procedurę od 800 do 3 tys. dolarów. Ponadto masowe badania przesiewowe umożliwiają laboratoriom gromadzenie cennych informacji genetycznych, które mogą być sprzedawane firmom farmaceutycznym.

 

W przyszłości badanie DNA płodu nie tylko ujawni zagrożenia dla zdrowia, ale także oceni możliwości inteligencji. Eksperci od bioetyki obawiają się jednak, że ta praktyka doprowadzi do nowej rundy popularności eugeniki, a społeczeństwo zostanie podzielone na kasty biologiczne.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika IGM

Wybór dla sumienia rodziców,

Wybór dla sumienia rodziców, tylko czy gdy dziecko urodzi się np. cukrzykiem bo i oni są cukrzykami i będzie od maleńkości kłute igłą to będą liczyć na cud czy pomyślą o własnej winie na cierpienie takiego dziecka. To bardzo mało drastyczny przykład bo chorób genetycznych często rozwiniętych u dorosłych lub ludzi będących nosicielami wadliwych genów jest bardzo dużo a dopiero po urodzeniu dziecka wychodzi, że rodzic jest nosicielem chorego genu, ale wtedy to już i święty boże nie pomoże bo z tym trzeba żyć. Zawsze można obejrzeć program "taki się urodziłem" i pomyśleć o przyszłym własnym zdrowym potomstwie.

Portret użytkownika Fred Flintstone

Spróbujmy puścić wodze

Spróbujmy puścić wodze fantazji. Za 20 czy 30 lat te badania staną się dokładne i w przypadku wady genetycznej będzie sugerowane usunięcie ciąży. Kolejnym krokiem będzie ustawowy nakaz mordowania nienarodzonych dzieci obciążonych poważną wadą genetyczną i sugerowanie takiego kroku w przypadku IQ mniejszego niż np. 80. Następnie jeśli przy badaniach wyjdzie że płód jest zbyt głupi, będą obowiązkowe testy dla rodziców i sugestia poddania się eutanazji. Potem obowiązek. W końcu to wszystko przekroczy granice wyobraźni i sięgnie gdzieś poza horyzont chorych wizji Hitlera podniesionych do kwadratu Orwella.

TL;DR Niech ktoś wbije do zakutych łbów tym feminazistkom, że ich szaleństwo w końcu doprowadzi do tego, że pewnego pięknego dnia państwo w majestacie prawa zamorduje ich własne dzieci czy wnuki.

Portret użytkownika normalny ?!

Ludzie którzy są takim

Ludzie którzy są takim badaniom przeciwni najzwyczajniej w świecie nie mieli do czynienia z takim niedorozwiniętym dzieckiem i nie zdają sobie sprawy z tego jaką męczarnią jest jego wychowanie/utrzymanie - pożytku z takich dzieci dla społeczeństwa tez nie ma Sad

Portret użytkownika angel

Według wierzeń wedyjskich

Według wierzeń wedyjskich istnieje coś takiego jak reinkarnacja i karma. Jesli przyjąć, że tak jest, to mamy wyjaśnienie i wtedy rodzenie i wychowywanie dzieci z problemami zdrowotnymi zaczyna miec sens. Rodzice takich dzieci mogą poświęcając się ich wychowaniu i opiece spłacić część karmy z poprzednich wcieleń. Każdy prędzej czy później i tak musi pospłacać wszystkie swoje długi karmiczne, zabijanie dzieci z problemami tylko odwleka spłatę karmy w czasie i co więcej tworzy nowe długi karmiczne.

Portret użytkownika Robaczkowa

Słyszałam o przypadku, w

Słyszałam o przypadku, w którym w wynikach ,,badania" wyszło, że dziecko będzie miało poważną wadę genetyczną. Sugerowano rodzicom usunięcie ciąży. Rodzice mimo wszystko nie usunęli ciąży, a dziecko okazało się całkiem zdrowe. Ktoś powinien za to iść siedzieć.

Bardzo możliwe, że jest to nowy sposób metoda na zmniejszenie liczebnośći populacji ludzi. Jeżeli wynik wskaże chorobę to przynajmniej badanie dla pewności powinno się powtórzyć w innej najlepiej państwowej placówce. Pewno już nie jedno dziecko zostało usunięte bez powodu.

Portret użytkownika angel

Ogólnie, większość pomiarów

Ogólnie, większość pomiarów medycznych ma błąd pomiaru rzędu 25 - 30%. Dlatego jest tak wiele błędów medycznych, złej diagnozy, i bardzo duża umieralnośc wśród chorych. By mieć większą pewność odnośnie wyników różnych badań medycznych należy wykonać conajmniej 3 badania w różnych laboratoriach. 

Odnośnie nienarodzonych w Polsce, w publicznej służbie zdrowia też jest duży nacisk i presja na wykonywanie tych badań u kobiet powyżej 35 roku życia.

Portret użytkownika Stanlley

Wczoraj polscy

Wczoraj polscy funkcjonariusze straży granicznej zatrzymali rodzinę obywatela rosyjskiego – ojca i troje dzieci. Wcześniej mieszkali w Szwecji. Matka dzieci trafiła do szpitala i ponieważ ojciec rzekomo nie mógł sobie poradzić z opieką nad dziećmi, zostały wysłane do rodziny zastępczej – muzułmanów, imigrantów z Libanu.

 

Stworzyłem petycję by zatrzymać to szaleństwo , podpisujcie się proszę i zapodawajcie dalej. Może warto coś inaczej napisać to też piszcie : http://chng.it/W5qs5CZ9Zm

Portret użytkownika Dd

Szczęśliwie przyroda i tak

Szczęśliwie przyroda i tak wprowadza zamieszanie z genotypem nawet po urodzeniu. Czy kolejnym krokiem będzie eugenika u dzieci urodzonych?

I z innej beczki czy rodzice przebadani genetycznie będą poddawani sterylizacji jak będą"wadliwi"?

Skomentuj