Tesla sprzedała 500 tys. instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy 4 GW

Kategorie: 

Źródło: Tesla Motors

Tesla poinformowała, że zrealizowała 500 tys. instalacji fotowoltaicznych swoich dachówek o łącznej mocy 4 GW. Oznacza to, że jedna instalacja ma średnią moc 8 kW. Jednak firma wcześniej anulowała wiele już opłaconych z góry instalacji (zwracając pieniądze), zwolniła pracowników i poinformowała, że kończy działalność na niektórych rynkach. Tesla prawdopodobnie zmienia swoją strategię i skupi się na nowym produkcie detalicznym dotyczącym energii elektrycznej - Tesla Electric.

 

 

Dział energii słonecznej Tesli powstał w wyniku przejęcia SolarCity w 2016 roku. Początkowo handel wykazywał spadek, ale ostatnio nastąpił wzrost. Tak więc w drugim kwartale 2022 roku Tesla odnotowała rekordową liczbę paneli fotowoltaicznych zainstalowanych na dachach domów, a w trzecim kwartale ich moc wyniosła rekordowe 94 MW.

 

Do tej pory Tesla zainstalowała ponad 500 tys. instalacji słonecznych, podała firma w tweecie. Łącznie zainstalowano 4 GW energii słonecznej. Oznacza to, że zakłady firmy mają średnią moc 8 kW. Ostatnio Tesla w coraz większym stopniu polega na zewnętrznych instalatorach przy wdrażaniu swoich produktów energetycznych. Tesla powoli staje się dostawcą i ma na celu zarządzanie domowym ekosystemem energetycznym za pomocą produktów takich jak Powerwall.

 

Tesla anulowała w przeszłości wiele projektów fotowoltaicznych, w tym te, które były bliskie ukończenia. Firma poinformowała, że kończy działalność na niektórych rynkach. W listopadzie klienci Tesla Solar zaczęli otrzymywać wiadomości, że firma nie zamierza kontynuować prac nad ich projektami lub anuluje zamówienie. Zdarzały się również przypadki zwolnień pracowników zajmujących się planowaniem, montażem i rozwojem paneli. Wszystko to wskazuje na istotną zmianę strategii rozwoju firmy, która wcześniej obiecywała aktywnie rozwijać kierunek paneli fotowoltaicznych.

 

Tesla prawdopodobnie zamierza skupić się na produkcji i skalowaniu swojego nowego detalicznego produktu elektrycznego Tesla Electric opartego na domowym łańcuchu akumulatorów Powerwall. Użytkownicy Tesla Electric mogą delegować zakup i sprzedaż energii elektrycznej do programu, zamiast osobiście monitorować stan lokalnej energii i ręcznie zarządzać swoimi rezerwami energii.

 

Elon Musk trzy lata temu opowiadał o pomyśle stworzenia wirtualnej elektrowni, która połączy wszystkich posiadaczy paneli fotowoltaicznych i domowych baterii Powerwall, aby mogli sprzedawać nadwyżki energii elektrycznej tym, którzy jej potrzebują. W 2020 roku eksperymentalna sieć została uruchomiona w Australii, a następnie pojawiła się w Kalifornii i Japonii. Według firmy „panele słoneczne i Powerwall pomogą przyspieszyć przejście na zrównoważoną energię”.

 

To pasuje do trzeciej części głównego planu Tesli, dokumentu strategicznego, który określa intencje firmy na następne 10 lat. Zgodnie z tą strategią Musk chce zmienić infrastrukturę energetyczną Ziemi. Tesla skupi się na tym, aby produkcja samochodów, wydobywanie surowców i recykling odpadów stały się ekologicznym przemysłem. Dzięki pojazdom elektrycznym i systemom magazynowania energii Tesla chce poprowadzić świat w kierunku zrównoważonej, bezemisyjnej przyszłości.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika Sica83

Co z wynalzakiem Olgi

Co z wynalzakiem Olgi Malinkiewicz? Kiedy będziemy mogli kupić jej produkty tzn folię z ogniwami perowskitowymi np na ściany domu lub auta ? Czy już jakaś zagraniczna firma ją wykupiła i zakopała patent?

Skomentuj