Tesla jest warta więcej niż Toyota, Volkswagen i General Motors razem wzięte

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Elon Musk, to w tej chwili najbardziej efektywnie sprzedający marzenia kapitalista na świecie. Jego firmy robią wokół siebie tyle szumu, że można odnieść wrażenie, iż poza nimi, nie istnieje żadna inna korporacja, która ma coś do zaoferowania. Przekłada się to na wycenę Tesli, która ma się nijak do rzeczywistości.

Czy jest jakakolwiek statystyka motoryzacyjna, która tłumaczy gigantyczną wycenę rynkową Tesli? Nie ma takiej.

Tesla produkuje 500 tysięcy aut rocznie, podczas gdy sprzedaż aut Volkswagena i Toyoty oscyluje wokół 11 milionów rocznie. Przychody Tesli są w granicach 32 miliardów dolarów, gdy Toyota może się pochwalić z kolei 275 miliardami dolarów, a Volkswagen - 283 miliardami. Przychody największych koncernów amerykańskich: Forda i General Motors, oscylują wokół ponad 120 miliardów dolarów.

Roczny zysk Tesli wyniósł w tamtym roku po raz pierwszy 721 milionów dolarów. Do tej pory firma przynosiła straty. Dla porównania, Toyota odnotowała 18 miliardów dolarów zysku, a Volkswagen ponad 12 miliardów. Zysk General Motors, to prawie 7 miliardów dolarów, a Forda ponad 6 miliardów.

Tesla zatrudnia około 71 tysięcy pracowników, Toyota prawie 365 tysięcy, a Volkswagen ponad 642 tysiące, General Motors 155 tysięcy, a Ford 186 tysięcy.

Według analityków, biorąc pod uwagę obecną kondycję Tesli, zarobi ona zainwestowane w nią pieniądze za… 1600 lat. Stosunek kapitalizacji do przychodu koncernu wynosi około 130 do 1. Jest prawie 10 razy większy niż w przypadku typowych producentów samochodów.

Tesla jest więc, podobnie jak Bitcoin, w dużej mierze bańką spekulacyjną, której rozmiar wynika z charyzmy samego Elona Muska, kreującego się na osobę, które poprowadzi ludzkość w kierunku świata znanego jedynie z science-fiction.

Przypadek Muska i Tesli pokazuje, że w kapitalizmie nie liczą się aż tak bardzo realne wyniki, doświadczenie, wieloletnie renoma. Inwestorzy nie patrzą na przeszłe dokonania, kupują bowiem wiarę w przyszłość.

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Opublikował: Marcin Kozera
Portret użytkownika Marcin Kozera

Komentarze

Portret użytkownika Dagmara Muszka

"Giełda papierów

"Giełda papierów wartościowych" w dupie mamy jakomś giełdę gdzie zasrane pajace żerują na podatnikach, w jakis przeklęty sposób wyłudzają forsę od ludzi, na tym to polega i cały tego jest sens.

Skomentuj