Na terenie Syrii i Iraku powstało Państwo Islamskie - szejk Al-Bagdadi został Kalifem

Kategorie: 

Oficjalna flaga Państtwa Islamskiego - źródło: Internet

Islamiści, którzy początkowo walczyli z szyitami w Syrii stali się tak silni, że zdobyli większość Iraku i proklamowali właśnie Kalifat, czyli formę królestwa. Dodatkowo oświadczono, że nowe państwo nie nazywa się już Islamskie Państwo Iraku i Lewantu tylko po prostu Państwo Islamskie.

 

Nominację na Kalifa otrzymał szejk Abu Bakr Al-Bagdadi. Islamiści twierdzą, że jest to następca Mahometa i nowy przywódca Muzułmanów na świecie. On sam przyjął tę nominację i oświadczył, że oto spełnia się marzenie wszystkich muzułmanów i dżihadystów.

 

Kalifat istniał już w tym miejscu od śmierci proroka Mahometa aż do 1924 roku, kiedy upadł wraz z Imperium Osmańskim. To co widzimy obecnie to właściwie klasyczny przypadek restytucji monarchii. Ciekawe czy gdy nowy Kalif będzie wzywał do mordowania niewiernych, jego głos zostanie wysłuchany również w zachodniej Europie?

 

Islamiści osiągają obecnie znaczące sukcesy w Iraku. Na dodatek przejmują ogromne ilości broni, które Amerykanie dali Irakijczykom. Teraz ta broń zostanie wykorzystana przeciwko szyitom. Sytuacja jest więc dramatyczna i trzecia wojna iracka jest tylko kwestią czasu. Jeśli do niej nie dojdzie powstanie niebezpieczne i agresywne państwo islamskie a Irak przestanie istnieć.

 

Jest to zła wiadomość dla tych, którzy wywołali tą awanturę, czyli Amerykanów. Sekwencję zdarzeń, która doprowadziła do restytucji monarchii w Iraku rozpoczeły nieodpowiedzialne inwazje jakie przeprowadzono w latach dziewięćdziesiątych i na początku XXI wieku. Za wzmocnienie Al Kaidy, do tego stopnia, że tworzy sobie nowe państwo, odpowiadają ci, którzy finansowali tak zwaną opozycję przeciw Assadowi w Syrii. Tak jak wyhodowano sobie armię islamską przy okazji niszczenia Libii, co potem skończyło się koniecznością interwencji w Mali, tak i tym razem zachód i lokalne sunnickie reżimy, finansowały islamistów, a skutkiem tego jest powstanie Kalifatu, co musi się bardzo podobać w Arabii Saudyjskiej i w Katarze.

 

Teraz jeszcze sprawcy tej awantury tracą czas i łudzą się, że bez interwencji zbrojnej da się cokolwiek opanować. Wygląda na to, że inicjatywę szybciej przejmie Rosja, która już wysłała do walki myśliwce, niż USA. W konflikt może się też wplątać Iran, z którym w tej kwestii chce rozmawiać oprócz Rosji też USA. To niesamowite, że Iran, który przedstawiano dotychczas jako niebezpieczny reżim, wydaje się być obecnie najbardziej stabilnym krajem na całym Bliskim Wschodzie.

 

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika darek1

Zdziwiłbym się gdyby ten

Zdziwiłbym się gdyby ten łakomy kąsek jakim jest Państwo Islamskie długo się utrzymał. Jestem przekonany, że niedługo wkroczy tam zbrojnie jakaś armia (nie wiem kto tam teraz w kolejce) i wyswobodzi ludność Iraku z terrorystów i nadmiaru ropy naftowej.

Portret użytkownika blondas

tak jak juz wspominalem

tak jak juz wspominalem oniegdaj z jakies 3 lata temu czytalem interpretacje wersetow nostradamusa wykonana przez jakiegos dziadka z Polski i tlumaczyl on co wg niego bedzie,no i sie sprawdza jak na razie,ukraina a teraz te panstwo,on mowil ze to sie rozrosnie i bedzie sie zwac wielki taliban,potem uderza na europe,dziadek pisal ze w niego po 2020 roku.oni na europe a rosje chinczyki zdradza w tym samym czasie,bo chinole beda dogadani z talibanem,u nas wladza sie zmieni,rozsypie i jakis dykator ma wojskowy rzadzic w tym czasie.Pozyjemy zobaczymy,na razie tak jakby sa juz zalazki ku temu wszystkiemu.

Portret użytkownika Impuls

Te wiarygodne źródła... Jakiś

Te wiarygodne źródła...
Jakiś dziadek, jakieś 3 lata temu.
To taka banalna manipulacja że aż nie wiarygodna.
 
To było z 10 temu. Jakiś chłop z Armenii przepowiadał że będą Tupolevy spadać. I się spełniło. Przepowiedzieł również to że woda będzie mokra, a ogień gorący. Jak narazie wszystko ku temu zmierza...

Podpisano, Pieseł Wawerski

 

Portret użytkownika Medium

Jedni i drudzy są obcy. Ale

Jedni i drudzy są obcy. Ale są też Słowianie, którzy ongiś przyjęli islam, ponieważ był im bliższy niż inne religie z dostępnej palety wyznań.
Trzeba Ci wiedzieć, że wśród Arabów wielu było wielkich uczonych, astronomów, matematyków. Do tej pory mamy cyfry arbaskie Smile

Portret użytkownika Wenzu

heh a mi sie dobrze zyc a tu

heh a mi sie dobrze zyc a tu ciapaki muzulmanskie 3 wojne wywolaja ... uciekam na islandie chociaz tam nie ma drzew to i tak jest fajnie. @Alphard nie kracz prosze bo to co napisales jak sie spelni nie kojazy ci sie z czyms bo mi sie kojazy z nadejsciem antychrysta i to tak bardzo mi sie to kojazy MASAKRA wogole czemu ci muzulmanie tak nienawidza kultury angloamerykanskiej (czyt. bialego czlowieka) jak dzieki niej zyje im sie lepiej np w holandii i innych krajach zachodniej europy i czemu oni chca wszystkim narzucic swoje ja tego nie rozumiem no i po co obrzezac dziewczynki? tego juz totalnie nie rozumiem wogole ich kultura jest zla bije od niej zlo i to tak bardzo ze... ehhh 

Kimże jest człowiek jeśli nie potomkiem Boga?  
Tak, jak dąb zawarty jest w żołędziu - tak Bóg  ukryty jest w Człowieku...

Portret użytkownika CRUSADERS

koryto z po ma większość

koryto z po ma większość ,cały czas straszą Polaków pisem ,ale przez 7 lat nic nie zrobili żeby pokazać Polakom na czym polegały te przekręty za wyjątkiem tego ze straszą idiotów ,którzy w to wierzą. Kiedy dochodzi do tego aby postawić kogoś z pisu przed sądem głosują przeciw i dalej straszą pisem. Ludzie ocknijcie się po to banda oszustów ,która robi wszystko ,aby nie odejść od koryta...

Strony

Skomentuj