TEPCO wyśle do Fukushimy kolejnego robota

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Japońska firma Toshiba zbudowała nowego zdalnie sterowanego robota, który posłuży do inspekcji jednego z trzech uszkodzonych reaktorów w elektrowni atomowej Fukushima. Maszyna, jeśli nie zostanie uszkodzona przez potężne dawki promieniowania, może odegrać ważną rolę w procesie oczyszczania Fukushimy.

 

Najnowszy robot w kształcie węża będzie mógł nie tylko przedostać się do jednego z trzech reaktorów, ale także zbadać próbki paliwa jądrowego. Urządzenie zostało wyposażone w dozymetr, termometr, latarkę i kamerę oraz parę szczypiec, z pomocą których będzie mógł chwycić fragment paliwa.

 

Zdalnie sterowana maszyna jest w stanie podnieść obiekt o szerokości do 8 cm i masie nie przekraczającej 2 kg. Operatorzy chcą sprawdzić, w jakim stanie jest paliwo jądrowe. Nie można mieć jednak pewności, że plan się powiedzie. Wszystkie roboty, które dotychczas wysłano do uszkodzonych reaktorów, w dość krótkim czasie uległy uszkodzeniu po przyjęciu ogromnych dawek promieniowania.

Najnowszy robot ma wykonać zadanie, któremu jeszcze żaden nie podołał. Próba pobrania i zbadania próbek stopionego paliwa jądrowego odbędzie się już w lutym 2019 roku. Firma Toshiba powiadomiła, że eksperyment ten będzie miał istotne znaczenie dla planowanego usunięcia resztek paliwa.

 

Prace nad oczyszczeniem japońskiej elektrowni atomowej powinny rozpocząć się w 2021 roku. Będzie to bardzo trudny i mozolny proces, który potrwa dekady, a Japonia będzie musiała wydać na ten cel setki miliardów dolarów.

 

Ocena: 

5
Średnio: 4.5 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika nn

"

"

Firma Toshiba powiadomiła, że eksperyment ten będzie miał istotne znaczenie dla planowanego usunięcia resztek paliwa."

widać tu przedruk z "mendiów" kontrolowanych - tzw kuglarstwo słowne typowe.

Na razie to nie można nawet dotrzeć tak do paliwa stopionego jak i do składowanego tam w ogromnych ilosciach odpadów, około 3600 ton, w dużej mierze MOX.

nn

Portret użytkownika szczepcio

CUDOWNIE EKOLOGICZNE

CUDOWNIE EKOLOGICZNE ELEKTROWNIE ATOMOWE...Węgiel jest be,tylko właśnie widać jak ekologiczna jest energetyka jądrowa...jak coś pieprznie to na tysiące lat .Efekty-skażone olbrzymie obszary,chmura radioaktywna,choroby nowotworowe (głównie tarczyca).Ekolodzy powinni przykuwać się do elektrowni atomowych a nie du.ę zawracać mało istotnymi emisjami CO2.

Skomentuj