TEPCO prosi o zgodę na kontrolowane zrzuty do Pacyfiku skażonej wody z Fukushimy

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Najnowsze informacje z Fukushimy wskazują na niezmiennie ponury obraz, jaki widzimy po katastrofalnym trzęsieniu ziemi i tsunami, które spowodowało uszkodzenie trzech z czterech reaktorów znajdującej się tam elektrowni jądrowej. Praktycznie każdego dnia dochodzą obecnie informacje o notowaniu tam znacznie podwyższonych poziomów promieniowania.

 

Nie od dzisiaj wiadomo, że podstawowy problem, jaki mają w tej chwili władze zakładu to utylizacja wody używanej do chłodzenia reaktorów. Nie da się niestety zrobić tego w układzie zamkniętym, bo utrudniają to uszkodzenia, jakim uległy reaktory podczas eksplozji wodoru, jakie wystąpiły tam w kilkanaście godzin po katastrofie. W związku z tym woda musi być wypompowywana i składowana w ciągle rozbudowywanych zbiornikach.

 

Mimo takich środków ostrożności okazało się, że rośnie skażenie wód gruntowych. Aby monitorować poziomy izotopów wykonano kilka odwiertów technicznych i to, co w nich mierzono wskazywało na pogorszenie sytuacji. W pobliżu drugiego reaktora odkryto tez podziemny zbiornik wody, który według TEPCO napełnił się jeszcze po tsunami. Bez względu na to, czy jest to prawda stwierdzono, że ilość radioaktywnego trytu jest tam 145 razy większa niż dopuszczalna.

 

To, że radioaktywna woda dociera do Pacyfiku było oczywiste dla specjalistów już dawno. Trudnością było tylko stwierdzenie jak duże są te emisje. Teraz okazuje się, że TEPCO planuje zalegalizować zrzuty skażonej wody do Pacyfiku. Oczywiście oficjalnie będzie to woda o "niewielkim stopniu skażenia", ale można to traktować jak element PR koncernu TEPCO. Przekonując japońskiego regulatora energii atomowej firma sugeruje, że takie obejście celem opróżnienia składowanej wody to dobry pomysł na obniżenie poziomu skażenia w wodach gruntowych.

 

Oprócz skażenia radioaktywnego w bezpośredniej okolicy uszkodzonej elektrowni, problemem jest też radioaktywność obecna w atmosferze. Katastrofa ekologiczna zniszczyła praktycznie rolnictwo w regionie. Ponad 80 tysięcy farmerów musiało zdecydowanie zmniejszyć uprawy a i tak ich płody rolne nie spełniają nawet mocno wyśrubowanych limitów promieniowania w żywności. Poza tym są jeszcze szkody wizerunkowe, ponieważ nikt już nie chce kupować produktów z Fukushimy. Nic nie wskazuje na to, aby ten stan rzeczy miał się zmienić, dlatego prędzej czy później okolica ta będzie musiała przejść przymusowe przeobrażenia.

 

 

 

Źródła:

http://oilprice.com/Energy/Energy-General/Fukushima-Operator-Announces-Plan-to-Release-Radioactive-Water-into-Pacific.html

http://www.international.to/index.php?option=com_content&view=article&id=9157:fukushima-fallout-hits-farmers&catid=268:inter-press-service&Itemid=377

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika ariel

Z innej strony to

Z innej strony to niesamowite. Katastrofa a w zasadzie konsekwencje działań BP w Zatoce czy brak zasilania w Fukushimie są działaniami korpokracji które nie udało się ukryć departamentom bezpieczeństwa korporacji. 
Te sytuacje miały miejsce tylko dlatego, że korpokracja cięła koszty na zabezpieczeniach. W jednym i drugim przypadku zarządy podeszły do tematu wedlug tego samego schematu "jakoś to będzie". 
dla mnie interesującym tematem samym z siebie jest do czego dzisiaj używa się dep. bezp. korporacyjnego. Wszyscy nie zorientowani myślą że do ochrony informacji korporacji i tutaj zonk. Ryzyko korporacji nie leży w tym, że ta informacja w wiekszości ma wartość. Ta informacja najczęściej jest dynamitem prawnym lub medialnym. 

Portret użytkownika Zenek

Wylewają wylewają bo "co za

Wylewają wylewają bo "co za progiem to nie nasze" a nowe zbiorniki, ich budowa mogłą by ograniczyć przychody prezesa i by mu na nowe tęczowe waciki  mogło nie starczyć gotóweczki i dopiero byłoby pianie na antysemityzm Japończyków.

Portret użytkownika komar

Dostalem od rodziny sms-em

Dostalem od rodziny sms-em informacje pochodzące z warszawskiej ochronie srodowiska. Ponoć na wschodzie (obszar Rosji) mial miejsce incydent atomowy dużego kalibru! Czy ktoś z Was ma wlasne urządzenia pomiarowe i może to potwierdzić? Dla mnie jest to bardzo wiarygodne źródło.
Strona PAA nieczynna...

Portret użytkownika b@ron

gdyby nie to że 1 kwietnia

gdyby nie to że 1 kwietnia był dawno ,to bym myślał że to kawał na prima aprilis...swoją drogą sytuacja musi być tragiczna skoro TEPCO coś takiego wymyśliło...co to za rozwiązanie?...przecież tą wodę wyleją a nagromadzi się nowa i co?...znowu zrzuty?

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Portret użytkownika CRUSADERS

Wybuch elektrowni w Rosji.

Wybuch elektrowni w Rosji. Obwód kalingradzki ewakuowany, chmura radioaktywna zmierza w strone mazur. Dlaczego media milczą. Chca załatwic polaków na cacy i zamiesc to pod dywan? Jestesmy aż tak pod wpływem moskwy? Gdzie nasz rzad z tuskiem na czele? Czyżby sami sie ewakuowali?

Strony

Skomentuj