Teoria wielkiego wybuchu może wymagać poprawek

Kategorie: 

Źródło: ESA/Planck

Dane zebrane za pomocą obserwatorium kosmicznego Planck nie tylko umożliwiły dokładniejsze ustalenie wieku wszechświata, ale także ujawniły, że nasze założenia co do stałości pewnych procesów fizycznych zachodzących po Wielkim Wybuchu moga być błędne. Niektórzy wprost mówią, że analiza tych wyników zmieni całkowicie kosmologię jaką znamy.

 

W czwartek, astronomowie zaprezentowali najbardziej szczegółową mapę promieniowania emitowanego przez wszechświat po tym gdy zaczęła się jego ekspansja. W obliczu tych danych nie można wykluczyć, że uda się dowiedzieć nawet, co było przed Wielkim Wybuchem. Do tej pory uważano, że stan przed powstaniem wszechświata jest nie do opisania. Najczęściej nie określa się stanu sprzed czegoś, co znamy pod nazwą osobliwości początkowej. Wygląda na to, że dzięki teleskopowi Planck uda nam się do tego przybliżyć.

 

Mapy uzyskane przez należący do ESA teleskop Planck przyniosły wiele konsternacji w środowisku naukowym. Odkryto nieoczekiwanie duże obszary anomalii, które nie pasują do uznawanych teorii. Naukowcy twierdzą, że odkrycia dokonane za pomocą teleskopu Planck mogą całkowicie zmienić poziom wiedzy na temat narodzin, rozwoju i losów naszego wszechświata.

 

Informacje pochodzące z nowej mapy Plancka zapewnia potwierdzenie standardowego modelu kosmologii z niespotykaną dotąd dokładnością, ale  właśnie dlatego, że precyzja map Plancka jest tak wysoka, ujawniło to również pewne niewyjaśnione nieprawidłowości, które wymagają dalszych badań. Wśród tych interesujących ustaleń są wahania kosmicznego promieniowania tła na dużych skalach, które nie pasują do tego, co prognozuje standardowy model  fizyki. Intryguje również asymetria w średnich temperaturach na przeciwnych półkulach nieba.

 

Choć podstawowy wzór pochodzenia wszechświata po Wielkim Wybuchu został potwierdzony w badaniach to niewyjaśnione aspekty nowych danych spowodowały prawdziwy niepokój naukowców, ponieważ mogą one służyć, jako powód do rewizji wielu nowoczesnych koncepcji. Na konferencji prasowej naukowcy stwierdzili wprost, że dane z Plancka wskazują na niekompletność kosmologii, jako nauki.

Promieniowanie mikrofalowe - źródło: ESA/Planck

Tradycyjne teorie sugerują, że ogromna eksplozja rozpoczęła przestrzeń i czas. Powszechnie nazywa się to teorią Big Bang. Belgijski kosmolog Lemaytr Georges, który jako pierwszy matematycznie zbadał pochodzenia wszechświata, wprowadził romantyczną nazwę dla tego, co było przed osobliwością początkową i nazwał to "dzień bez wczoraj."  Naukowcy mogą jednak stwierdzić, że to wczoraj istniało. Według specjalistów z ESA nowa mapa kosmicznego promieniowania tła "podważa podstawowe zasady teorii Wielkiego Wybuchu".  Mapa pokazuje pewne aspekty, które nie mogą być przypisane do panujących teorii, a nierównomierny rozkład temperatur jest jedną z nich. 

 

Istnieje teoria inflacji, który postuluje, że w najmniejszy ułamek sekundy po Wielkim Wybuchu, wszechświat przeszedł nagłą katastrofalną ekspansję.  Zachowanie to zostało wymyślone przez naukowców do wyjaśnienia, dlaczego jest tak jednolite mikrofalowe promieniowanie tła temperatury wokół kosmosu. Ale teraz "Planck" wskazuje, że temperatura i jej wahania nie są jednorodne jak sądzono ​​uprzednio. Jest inny problem z teorią inflacji. Polega ona na tym, że nie ma w tej teorii wystarczających podstaw. Innymi słowy, nie można znaleźć przekonującego wyjaśnienia, dlaczego wszechświat nagle błysnął tuż po Wielkim Wybuchu.

 

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika niebieski52

...a jeżeli Wszechświat to

...a jeżeli Wszechświat to zapis na dysku Programisty-stwórcy ??? Podobno jesteśmy na wyobrażenie i podobieństwo...dlatego mamy moc umysłu jak stwórca np.efekt placebo,hipochondria,iluzja(magia). Fizyka atomowa to gonienie w piętkę...a może to sen Stwórcy ? Przecież jak śnimy to sen jest materialny a głowy nam nie rozrywa a wydarzenia są dla nas prawdziwe.

Portret użytkownika trias1410

Widze to tak. Zarówno Nauka i

Widze to tak. Zarówno Nauka i Chrześcijanie wierza w "Zmartwychwstanie". U Chrześcijan jest to zmartwychwstanie Jesusa, zmartwychwstanie świata i życia na ziemi, a u naukowców jest to zarówno zmartwychwstanie świata z niczego jak i zmartwychwstanie życia na ziemi z niczego. Chrześcijanie tłumacza Zmartwychwstanie ingerencją Boga a naukowcy ingerencją Niczego. Są więc dwie alternatywy do wyboru-Wszechmogący i Wszechwiedzący Bóg albo Wszechmogąca i Wszechwiedząca Nicość.

Portret użytkownika janusz

 Ja myślę że my jesteśmy w

 Ja myślę że my jesteśmy w temacie poznania otaczającego nas świata ciągle w drodze,przy czym nie znamy tak naprawdę ani jej kolejnych etapów ani nie wiemy czy ona kiedykolwiek się skończy.Nie znamy przecież odpowiedzi na podstawowe pytanie:czy w sensie naszego intelektu będziemy w stanie nim to wszystko ogarnąć,mówiąc inaczej czy naura jest tak do końca poznawalna.Chcieli byśmy aby tak było ale może się okazać że to tylko nasze pobożne życzenie i ten Mont Everest będzie ciągle poza naszym zasięgiem.Uważam także,o tym w środowiskach naukowych mówi się już od dłuższego czasu,ale jeszcze konkretnie nikt tego nie ujął,że w ciągu kilku nadciągających lat czeka nas przewrót na temat naszej wiedzy czym jest Wszechświat i jak on ewoluował.Pierwsze konkretne koncepcje mogą pojawić się już niebawem,bo jest kilka bardzo zaawansowanych projektów badawczych.Pozdrawiam.

Portret użytkownika Juszka1980OGL

Naukęi poznanie wszechświata

Naukęi poznanie wszechświata można porównać do Mont Everstu prawie 9 km wysokości a my znajdujemy się teraz może na wysokości 500 metrów. Pocieszające jest to że wiek temu byliśmy ze 100 metrów niżej a jakieś 500 lat temu to co ludzie wiedzieli było na poziomie max 150metrów.
Inflacja hehe dla bardzo dużej grupy fizyków to pojęcie jest nieporozumieniem wprowadzonym na jako uzupełnienie do wzorów podstawowych wyjaśniające "anomalię" pomiędzy wielkością wszechświata (co najmniej 95 mld lat świetlnych- średnica 48) a wiekiem Universum ok 14 mld lat. To zagadnienie ewoluuje ale takie były jego początki.
Wraz z rozwojem techniki ludzie będą poznawać coraz więcej szczegułów i mam nadzieję że nie nastąpi taki dzień ze nauka pozna wszystko bo to będzie oznaczać koniec naszej cywilizacji.
pozdrawiam Juszka

Portret użytkownika barra barra

przed wybuchem niczego nie

przed wybuchem niczego nie było, bo tylko z niczego coś jest. A życie jest sztucznym wymysłem naszej posiadanej świadomości. Świadomość jest doznaniem, dlatego nie ma życia a my nie istniejemy, jesteśmy szumem galaktycznym. Dowodem jest magia. Wiele pokoleń w przeszłości potrafiło z niej korzystać, tak jak w przeszłości ludzie używali większej części swojego mózgu. Wraz z upływem czasu nieliczni wiedząco to jest magia i do czego służy tak ja z upływem czasu człowiek w coraz mniejszym stopniu wykorzystuje swój mózg. Świat jaki postrzegamy (wirualny) zniknie w rozumieniu człowieka wtedy, gdy człowiek przestanie używać mózgu i wróci na drzewo.

Nadzwyczajne twierdzenia wymagają nadzwyczajnych dowodów

Portret użytkownika trias1410

Nie mogę. Ci nakowcy nic nie

Nie mogę. Ci nakowcy nic nie wiedzą. To jest właśnie fizyka teoretyczna. Dopasowywanie teorii do własnych poglądów i widzimisię aby wszystko jakoś pasowało, a jak nie pasuje to zmieniamy teorię i dodajemy kilka nowych historyjek. W fizyce teoretycznej nie ma i nie bedzie nigdy żadnych doświadczalnych i pewnych dowodów. To jest bajka dla dorosłych. Jedyna alternatywa ale fizyki teoretyczej jest przyznanie się do Absolutu. Ale to nigdy nie przjedze przez gardło naukowcom bo była by to porażka nauki. To tak jakby opisywac powstanie komputera nie używając słowa człowiek. Naturalistyczny opis powstanie komputera prawdopodobnie mało by sie róznił od naukowego powstania wszechświata.
 

Portret użytkownika Zbychu

Na początku była wielka kura

Na początku była wielka kura i kura była wieczna i ta kura zniosła wielkie jajko, z tego jajka wykluł się wszechświat, zapewne będziecie się zastanawiać co stało się z korą, otóż poczuła się bardzo samotna i poleciała szukać swojego kogucika.

Czy dostanę nobla za moją teorię na temat powstania wszechświata, od razu dwa noble, bo rozwiązałem odwieczny problem nad którym głowiły się najtęższe umysły świata, a mianowicie ''Co było najpierw jajko czy kura''.

Portret użytkownika RobertK

A ja chciałbym wiedzieć

A ja chciałbym wiedzieć dlaczego naukowcy nie mogą mi odpowiedziec na pytanie co było przed wielkim wybuchem. Bardzo mnie to interesuje.
wg mnie nie było żadnego wybuchu. Wszechświat powstał za sprawą Boga jakies 10 000 lat temu.

Kto nie ryzykuje, ten nie pije szampana.

Strony

Skomentuj