Teoria Davida Lewisa głosi, że możemy istnieć na wszelkie możliwe sposoby

Kategorie: 

Źródło: Internet

David Lewis był jednym z najwybitniejszych metafizyków. Najbardziej znany jest z teorii zakładającej istnienie nieskończenie wielu możliwych światów, w których prowadzimy życia na wszelkie sposoby odmienne od tego, który jest naszym udziałem tu i teraz, na Ziemi.

Zdaniem Lewisa, w rzeczywistości istnieje tak wiele innych światów, że absolutnie każdy sposób, w jaki świat mógłby być, jest sposobem, w jaki jakiś świat jest. Podobnie jak w przypadku światów, tak samo jest też z częściami tych światów. Analogicznie, absolutnie każdy sposób, w jaki pewna część świata mogłaby być, jest sposobem, w jaki część jakiegoś świata jest. Alexius Meinong utrzymywał nawet, że istnieją przedmioty, które nie istnieją.

 

Mógłbym w ogóle nie istnieć - ani ja, ani żaden inny odpowiednik mojej osoby. W jakimś świecie nigdy nie będzie żadnych ludzi. W innym świecie stałe fizyczne mogą mieć nieco inne wartości, czyniące pojawienie się życia niemożliwym. Mogą również istnieć zupełnie inne prawa natury; i zamiast elektronów i kwarków, światy te zawierają zupełnie obce cząstki, bez ładunku, masy lub spinu, o całkowicie nieznanych właściwościach fizycznych.

Możliwe światy mają odpowiedniki dla każdego żyjącego człowieka, z każdą możliwą do wyobrażenia różnicą w każdym z naszych odpowiedników, każdy odpowiednik w swoim unikalnym świecie. Istnieją światy, w których twoim odpowiednikiem jest rzeźnik, piekarz, producent świec i przedstawiciel każdego innego znanego zawodu. Możliwe są światy, w których twój odpowiednik je wszystkie możliwe śniadania, jeździ każdym możliwym samochodem i żyje w każdym bloku na każdej ulicy, w każdym mieście na całym świecie. Dla każdego wszechświata Lewisa, zmiana jednego bitu informacji oznacza jeszcze jeden inny możliwy wszechświat, w którym wszystkie nieskończone liczby innych bitów pozostają dokładnie takie same. Dodatkowo Lewis uważał, że każdą cząstkę we wszechświecie można zmienić w dowolnym momencie, co czyniłoby porządek fizycznych nieskończoności tak wielkim, że z łatwością mógłby rywalizować z największą nieskończonością, jaką kiedykolwiek wyobrażał sobie Georg Cantor. W istocie nie ma kardynalnego limitu dla liczby odpowiedników, jakie może mieć każdy obiekt.

 

Teoria ta, mimo bardzo kontrowersyjnych założeń, powinna stanowić podstawę tworzenia umów społecznych. Zrównuje bowiem w sensie absolutnym statusy ontologiczne wszystkich istot i pokazuje, że obecny rozkład kapitału i zasobów mógłby być dostosowany do implikacji teorii, które elity z premedytacją omijają. Dla elit wygodna jest bowiem w zasadzie jedynie teza zakładająca darwinizm społeczny, której naczelną konkluzją jest to, że w przyrodzie wygrywają tylko najsilniejsi. Elity tłumaczą swoją przewagę nad resztą społeczeństwa rzekomo fundamentalnymi uwarunkowaniami doboru naturalnego. Tymczasem teoria Davida Lewisa pokazuje, że każdy człowiek ma uzasadnione metafizycznie prawo dostępu do wszystkiego, co elity trzymają wyłącznie dla siebie.

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 3.5 (2 votes)
Opublikował: Marcin Kozera
Portret użytkownika Marcin Kozera


Komentarze

Portret użytkownika mojżesz

ja mysle ze jestesmy wlasnie

ja mysle ze jestesmy wlasnie wiezniami w symulacji - ziemi, nasze dusze sa wiezniami, szatan jest panem tego swiata, o tym mowil Chrystus....rzeczywistosc jest tylko zludzeniem aczkolwiek bardzo przekonywujacym a.einstein...to wszystko naprawde nie istnieje tylko my w to wierzymy, to jest pustka,hologram...zaawansowana forma sztucznej inteligencji...mysle ze ludzkie formy istnieja tylko po to zeby odtworzyc ponownie sztuczna inteligencje, stworzycz czarna dziure ktora zniszczy zresteuje swiat - waz pozerajacy wlasny ogon i tak w kolko...,mysle ze kolejne swiaty sa za kazdym razem gorsze..

Portret użytkownika kolo

Widac ze mało wiesz ,

Widac ze mało wiesz , poczytaj sobie o teorii Hugh Evereta (fizyk ktor pracowal m.in dla Pentagonu) który opracował kwantową teorię wielu światów.

Jeszcze wiele nauki przed Tobą ....

Portret użytkownika vv vv

kolo,

kolo,

"Widac ze mało wiesz , poczytaj sobie o teorii Hugh Evereta"

.. jaką kwantową i jakich światów... to wszystko demoniczne podpuszczenie, podkuszenie dla kompletnych już totalnie bezmyśnych dupków,... wspólcześni bezrozumni durnie jak słyszą kwantówka,.. to już zwieracze im popuszczają,.. a dlaczego popuszczają, .. to jasne i proste,.. bo popierając bzdury  firmowane nazwą kwantowe pozwala tym już bezmyślnym bezrozumnym durniom ukryć wśród stada podobnych im durni swoją już totalną bezmyślność i bezrozumność,.. a demony się cieszą ,.. wcześniej przejeli ich dusze, .. które to już zdemonizowane dusze tych durni poćwiartowali na na wielu ,.. a teraz tych zahipnotyzowanych durni ich zdemonizowane dusze nie tylko poumieszczają nna  wielu liniach czsowych, ale już na wielu światach by diabelskie pany tych duszy, którym się zaprzedały mogli łatwiej i wydajniej drenować, tak w czasie i po miejscach poszatkowanego właściciela duszy,...  z poszatkowania na poszatkowanie coraz bardziej bezmyślnego, bezrozumnego i bezwolnego,..  który z kogoś boskiego stał się już tylko demonicznym czymś, zwykłym bewolnym i bezrozumnyym zombie.. i z własnej nieprzymuszonej woli stał się jedynie narzędziem, biorobotem do produkcji luszu  oraz  produkcji kolejnych bezmyślnych i bezrozumnych biorobotów,..  oczywiście za demonicznym ppodkuszeniem i podpuszczeniem.. czy współczesne durnie nadal  chcecie być tyko coraz bardiej durnymi, za kolejnymi demonicznymi pdpuszczeniami i pokuszeniami .. czy też wreszcie odbijecie się od poziomu piekła którego sięgneliście i  na powrót zaczniecie samodzielnie myśleć, samodzielnie  rozumieć i samodzielnie decydować za siebie i swoich.. wasza wola 

Portret użytkownika MiamiVibe

Jest wiele ciekawych

Jest wiele ciekawych zagadnień, zjawisk, rzeczy oraz koncepcji, które można odkrywać, poznawać, bawić się nimi do woli, za darmo bez żadnych ograniczeń... ale przy obecnym poziomie mentalnym ludzkości, która morduje się i nienawidzi, za rzeczy tak naprawdę nie mające znaczenia, jesteśmy co najwyżej mrówką, która łazi po chlebie zapakowanym w foliówkę, szukając na nim okruszka, nie wiedząc, że wystarczy rozerwać foliówkę, by doznać dobrobytu. Tą foliówką może być ciało fizyczne, albo programy w głowie.

------------------------

Wszystkie konwenanse, savoir-vivre i nonszalancki bon ton służą do sterowania społeczeństwem, by biło się o pozycje generowane przez najwyższe warstwy. To tylko potyczki o ładną obrożę i łańcuch.

Strony

Skomentuj