Tempo topnienia Grenlandii jest obecnie największe od 12 tysięcy lat

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Nowe obliczenia tempa topnienia lodu na Grenlandii w ciągu ostatnich 12 tysięcy lat pokazały, że w XXI wieku liczba ta osiągnęła rekordowy poziom w całej epoce polodowcowej. Wyniki obliczeń zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym Nature.

Praktycznie wszyscy klimatolodzy nie mają wątpliwości, że globalne ocieplenie istnieje i radykalnie zmieni oblicze planety. Świadczą o tym nie tylko modele komputerowe klimatu planety, ale także dane z satelitów klimatycznych, lądowych stacji meteorologicznych i boi oceanicznych. Pierwszą i główną ofiarą tego procesu będą regiony polarne Ziemi i lodowce. 

 

Już teraz temperatura na ich obszarze jest większa o 4-9 ° C niż w poprzednich stuleciach. W sierpniu ubiegłego roku, doprowadziło to do tego, że na Grenlandii ogromna część masywu lodowego wyspy o wadze 12,5 mld ton oderwała się i spadła do morza. Przez cały 2019 rok łączna masa pokrywy lodowej Grenlandii spadła o rekordowe 532 mld ton.


Badacze odpowiedzialni za wymienioną na początku pracę naukową, porównali obecne dane z tym, jak obszar lodowy Grenlandii zmieniał się w przeszłości. Aby odpowiedzieć na to pytanie, naukowcy stworzyli szczegółowy model klimatyczny południowo-zachodniego wybrzeża wyspy. Wzięto pod uwagę, między innymi to, jak zmienił się jej klimat i wygląd na przestrzeni ostatnich 12 tysięcy lat. Ponadto, naukowcy obliczyli tempo topnienia lodowców w różnych okresach historii.


Wyniki pokazały, że obszar pokrywy lodowej wyspy w przeszłości zmieniał się znacznie wolniej niż obecnie. Dotyczyło to również najcieplejszych okresów historii holocenu, obecnej epoki geologicznej, kiedy temperatury na Ziemi były o 1-2 ° C wyższe niż obecnie. Naukowcy mają nadzieję, że ich model klimatyczny i obliczenia pomogą klimatologom udoskonalić szacunki dotyczące zmian masy i objętości lodowców na Grenlandii. W nadchodzących dekadach i wiekach, te informacje pomogą decydentom lepiej ocenić zagrożenia klimatyczne i opracować skuteczne środki zwalczania globalnego ocieplenia.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: M@tis
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika witek

Nie podano przyczyn

Nie podano przyczyn globalnego ocieplenia, tego już nie trzeba nam tłumaczyć, przecież ogólnie wiadomo że to wina działalności człowieka. Zwalczanie globalnego ocieplenia będzie więc zwalczaniem działalności człowieka (górnictwo, hodowla, przemysł) oraz nie obędzie się od ingerencji w klimat, np zwiększanie albedo przez rozpylanie substancji odbijających promieniowanie słoneczne. Ogólnie rządy wszystkich państw będą zmierzały w kierunku nadejścia epoki lodowcowej dosłownie i w przenośni wraz z nadejściem nowych porządków i panowania królowej śniegu.

Portret użytkownika Kmieć bez loginu

Ciekawe co tam się topi na

Ciekawe co tam się topi na tej Grenlandii, bo napewno nie lód.
Jakoś od lipca obserwuję temperatury tego subkontynentu i pomimo panującego na naszej północnej półkuli lata, Grenladię skuwał srogi mróz. Przez całe lato. W tej chwili na jej południowych wybrzeżach temperatura nie przekracza minus trzech stopni Celsiusza, a w głębi lądu mróz trzaskający rzędu -30*C.

Ktoś zatem kłamie. Albo strony meteo podające warunki klimatyczne na Ziemi, albo "naukafcy".
Stawiam na tę drugą grupę. Wszak jeśli fakty nie zgadzają się z naukafcami, to tym gorzej dla faktów. Szczególnie gdy chodzi o religię globalnego ocipienia i CO2.

P.S. Jak już jesteśmy przy globciu, to dodam, że z powodu tego ciągłego "ocieplania klimatu" mój sezon grzewczy w centralnej Polsce wydłuża się z każdym rokiem. Miniony sezon (2019/2020) zakończyłem 26 maja, a obecny zacząłem przed kilkoma dniami, bo 27 września i co drugi dzień muszę rozpalać w kotle CO (centralnego ogrzewania)., bo kuźwa ZIMNOOO!

https://www.windy.com/pl/-Temperatura-temp?temp,71.074,-37.441,3,m:fLMae5S

Portret użytkownika Alien1974

.............................

...................................... Ostatnie globalne ocieplenie miało miejsce  w II wieku n.e, co doprowadziło niemal do upadku imperium rzymskiego w zachodniej częšci i wojen o terytoria rolnicze w Azji. W tym czasie w imperium rzymskim szalała hiperinflacji, upadały  drobne gospodarstwa rolne, trwała zaraza Marka Aureliusza i nasilały się prześladowania Chrześcijan, a na drugim końcu świata upada złota dynastia Han w Chinach, najpotężniejsze plemie Ruanruan na Wielkim Stepie toczy wojnę z równie potężnymi Hunami o pastwiska. Po wieku niepowodzeń pod namową kapłanów pseudochrześcijańskich Konstantyn Wielki zwołuje sobór w Nicei, a dnia 25 lipca 325 roku dochodzi do ugody między kapłanami Mitry (bożek legionów rzymskich) i pseudochrześcijańskimi, które daje początek istnieniu najpotężniejszej organizacji TERRORYSTYCZNEJ na Ziemi, która dziś eufemistycznie nazywana jest Kości...ołem Kat...olickim. Symbolem ugody staje się nakrycie głowy nazywane mitrą, które jest noszone do dziš dnia przez kapłanów kat...olickich. 

Portret użytkownika SurvivorMan

Wikingowie tę nazwę nadali w

Wikingowie tę nazwę nadali w X wieku i to nie jest żaden dowód że była zielona i żyzna... 
Zielona była południowo-zachodnia, południowa i południowo-wschodnia część wyspy gdzie zacumowali Wikingowie.
I tylko w tych miejscach Grenlandii było osadnictwo... 50-100 km w głąb lądu natomiast zaczynał normalnie się lądolód!
Widzę że historyjka o zielonej wyspie przerodziła się już w religię... Tylko czekać kiedy ktoś zacznie wkręcać że mandarynki tam rosły i ćwierć Polski to łyknie bez zastanowienia...

DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!

Portret użytkownika drako_tr

" Wikingowie tę nazwę nadali

" Wikingowie tę nazwę nadali w X wieku i to nie jest żaden dowód że była zielona .... Zielona była południowo-zachodnia, południowa i południowo-wschodnia część wyspy "

...to zdecyduj się w końcu...bo zaprzeczasz sam sobie.

Skoro część wyspy była zielona, to śmiało można powiedzieć, że tam, gdzie wylądowali Wikingowie ...było zielono i żyźnie Biggrin

Gdybyś dodał w swoim zdaniu "CAŁA", to bym się z Tobą zgodził:

"Wikingowie tę nazwę nadali w X wieku i to nie jest żaden dowód że CAŁA była zielona..."

Portret użytkownika SurvivorMan

Witaj nadworny Janie Mniodku

Witaj nadworny Janie Mniodku portalu ZnZ... 
Skąd ja wiedziałem że to właśnie Ty mi odpowiesz jako pierwszy, Ty mój odwieczny cieniu...
A słyszałeś kiedyś o czymś takim jak KONTEKST ?
To właśnie z kontekstu można wywnioskować co miałem na myśli... Ty jednak musisz swoje zaznaczyć, nawet jeśli miałbyś to zrobić w nieudaczny sposób...
Ja akurat jestem świadomy czym jest LINIA BRZEGOWA, a czym jest WYSPA i właśnie po to dodałem wzmiankę o tych kilometrach, więc po pierwsze sam się najpierw naucz na czym polega różnica, a potem skieruj swoje mądrości pedagogoczne do tych, którzy uważają że GRENLANDIA BYŁA ZIELONA i to jest ich "argument" za tym, że topnienie lądolodu grenlandzkiego to coś normalnego i że Grenlandia wraca tym samym do swojego dawnego wyglądu Głupek
 

DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!

Portret użytkownika drako_tr

Witaj Wodzu "Ostry Nóż - (po

Witaj Wodzu "Ostry Nóż - (po)Cięty Język" Biggrin

Skoro w nieudaczny sposób zdanie złożyłeś, musiałem zareagować.

Nie mam wątpliwości co do cyklicznych zmian klimatu, tak, jak nie mam pewności, jakie będą tego następstwa, w związku z powyższym, nie można z całą pewnością wykluczyć, że Grenlandia stanie się W CAŁOŚCI  "zieloną wyspą"... Wink

...jak i nie można twierdzić, że od zawsze, CAŁA Grenlandia była skuta lodem... zatem wiele jeszcze musisz się nauczyć...Wodzu Biggrin

Bedę czuwał nad Twoją edukacją Smile

Portret użytkownika SurvivorMan

Wywołałes już gównoburzę o

Wywołałes już gównoburzę o nic? No... To masz dzień zaliczony...  Trzymaj się... Miłego weekendu Wink
P.S.
Zanim zaczniesz pouczać innych, naukę zacznij od siebie, bo nie potrafisz nawet czytać ze zrozumieniem Wink
Nigdzie bowiem nie napisałem że Grenlandia ZAWSZE BYŁA skuta lodem... Nie była, ale to co najmniej 80-100 milionów la temu... Wtedy jednak procesy przebiegały miliony lat a nie dziesiątki lat, a ludzi na Ziemi nie było więc pieprzenie o jakimś osodnictwie w tym kontekście i o jakichś ewentualnych uprawach gdy stopnieje lód, pozostają tylko pieprzeniem Wink

DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!

Portret użytkownika drako_tr

Wcale niczego nie wywołałem,

Wcale niczego nie wywołałem, edukacja jest bardzo ważna Biggrin

Również Ci życzę miłego i bezpiecznego weekendu Survi Smile

EDIT:

" Nigdzie bowiem nie napisałem że Grenlandia ZAWSZE BYŁA skuta lodem... " - zgadza się, to było moje stwierdzenie,  Twoja wypowiedź, jest ujęta w cudzysłów... Zatem skoro właściwie g..o wiemy, to nie możemy niczego wykluczać.

Wszyscy zmierzamy w tym samym kierunku-z powrotem do Źródła.

Portret użytkownika Szkarłatny Leon

Wszystkie lody topnieją bo

Wszystkie lody topnieją bo Stwórca zdecydował, że da nam szansę i musi przygotować więcej miejsca pod zasiedlenie , jelity które mentalnie tkwią jeszcze w średniowieczu zostaną zlikwidowane a pierścień antarktyczny stopnieje, ukazując nam nowe niezbadane lądy i oceany...nadciąga era Wodnika, era prawdziwego wyzwolenia z kajdan materialnego niewolnictwa... rozmarzyłem się Smile

 

Chcesz uratować czyjeś życie? Nie pozwól by mengelowcy "leczyli" go substancją zwaną Remdesevir/ Veklury.

 

Portret użytkownika Szkarłatny Leon

gdybyś nie wiedział to

gdybyś nie wiedział to informuję cię że nie wierzę w bożków ze świętych książek, to że życie nie powstało samo z niczego a jest inteligentnym dziełem stwórcy jest dla mnie oczywiste, cała reszta to spekulacje. Matrixa znam na pamięć więc niczym nowym mnie nie zaskoczyłeś, jeżeli w ten sposób odbierasz ludzkość to obierasz tylko stronę barbarzyńskich samozwańczych elit które wykreowały naszą barbarzyńską cywilizację własną chciwością i brakiem szacunku do dzieła Stwórcy, niszcząc po drodze prawdziwe Elity które były strażnikami obyczaju i harmonii oraz deprawując zwykłych ludzi.

 

Chcesz uratować czyjeś życie? Nie pozwól by mengelowcy "leczyli" go substancją zwaną Remdesevir/ Veklury.

 

Skomentuj