Temperatura Bałtyku szybko rośnie a to grozi nieprzewidywalnymi konsekwencjami

Kategorie: 

sxc.hu

Bałtyk zawsze był morzem specyficznym. Nie dość, że jest płytki to jeszcze znacznie mniej zasolony. Do tej pory był traktowany raczej, jako morze zimne, ale i to się zmienia a Bałtyk grzeje się tak szybko, ze nie wiadomo dokładnie, jakie mogą być tego konsekwencje.

 

Klimatolodzy twierdzą, że jednymi z pierwszych objawów, dzięki którym zobaczymy wpływ zmian klimatu na ludzi będzie prawdopodobnie wzrost zachorowalności na infekcje jelitowe w Europie Północnej. Daily Mail donosi, że bakterie, które są przenoszone na ludzi przez jedzenie surowych owoce morza lub wody surowej nie są rzadkością w regionie Morza Bałtyckiego. Te mikroorganizmy z rodzaju Vibrio) mogą powodować epidemie cholery i inne infekcje jelitowe.

 

Taka właśnie  była konkluzja międzynarodowej grupy naukowców, po przeanalizowaniu zmian temperatury powierzchni Morza Bałtyckiego oraz zapisu danych satelitarnych zebranych w krajach bałtyckich, jak również dane statystyczne dotyczące przypadków zakażenia tymi organizmami w regionie. Liczbę i rozkład przypadków w regionie Morza Bałtyckiego jest związany z temperaturami powierzchni wody.

 

Bakterie z rodzaju Vibrio zazwyczaj rosną w ciepłych i tropikalnych środowiskach morskich. Jednak naukowcy odkryli, że Morze Bałtyckie jest podgrzewane w niespotykanym tempie - od 0,063 ° C do 0,078 ° C na rok. W sumie odnotowano wzrost temperatury w zakresie od około 6,3 ° - 7,8 ° C w ciągu stulecia. W tym samym czasie wzrost temperatury o jeden stopień powoduje wzrost przypadków zakażenia vibrios o prawie 200%. Wiele bakterii morskich rozwijają się w ciepłej wodzie z solą morską.

"Według naszych danych, wzrost temperatury w Bałtyku jest najszybszy z wszystkich morskich ekosystemów na Ziemi." powiedział autor badań, Craig Baker z Centrum Ochrony Środowiska, rybołówstwa i akwakultury w Wielkiej Brytanii

Badania klimatyczne wskazują, że wzrost emisji gazów cieplarnianych prowadzi do wzrostu średniej temperatury powierzchni morza o około 0,17 ° C na dekadę od 1980 do 2010. Oprócz globalnego ocieplenia obserwuje się coraz częstsze i potężne opady prowadzący do zmniejszenia zawartości soli w ujściach rzek i mokradeł przybrzeżnych. Prowadzi to do konkluzji, że szczepy bakterii z rodzaju Vibrio wystąpić w nowych obszarach.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

Chęttnie zwrócę uwagę na

Chęttnie zwrócę uwagę na fakt, że sferyczna otoka Ziemi w postaci nano-mgły zbudowanej z nano-metali, tworzy swoistą siatkę dyfrakctjną, która z jednej strony odbija promieniowanie słoneczne ( od nano cząsteczek ap. alluminium, lecz z drugiej przechodzące promieniowanie słoneczne przez "oczka" tej siatki pali tak  jak przez soczwkę skupiającą. Dlatego mamy bardzo gorące dni słoneczne i chłodniejsze, niż zwykle noce.Takie promieniowanie zdecydowanie wpływa na podnoszenie się temperatury wody w oceanach i morzach, oraz lawinowe topnienie lodowców.łotrowskie eleity tego świata dobrze o tym wiedzą rozpowszechniając banialuki o "zmianach na Słońcu i kosmosie"

Portret użytkownika Gość

A może z tymi szczepionkami

A może z tymi szczepionkami jest tak, że... rządy wiedzą o zbliżających się zagrożeniach i dlatego wyprzedzają temat? Zresztą np. szczepienia dla dzieci są obowiązkowe i?? Zmniejsza się u nas populacja dzieci z tego powodu? Nie? No to pomyślcie chwilę. Dalej - większość rozwiniętych krajów UE ma ujemny przyrost naturalny, więc rządy raczej martwią się spadającą liczbą podatników, a nie uważają, że ich liczbę trzeba jeszcze zmniejszyć.

Portret użytkownika mayla

ja tez tak uwazam ze te

ja tez tak uwazam ze te szczepionki to ludobojstwo oni chca nas wytruc jak szczury ciekawe czy ci z rzadu pojda na te szczepionki napewno nie chociaz bysmy nie chcieli isc na te szczepionki to i tak nam wbija zachoruje ktos np na kregoslup i lekarz przepisze mu zastrzyki pacjent nie bedzie wiedzial co mu wstrzykna zamiast zastrzyk na bol kregoslupa wstrzykna mu swinstwo DZis nie liczy sie czlowiek traktuja nas jak zwierzeta a nawet gorzej a wiec kochani trzymajmy sie zdrowo pozdrawiam was

Portret użytkownika skowron

Podchodzi mi to pod jakąś

Podchodzi mi to pod jakąś obsesję. Co wy z tymi szczepionkami, wściekliście się czy jak? Jest naprawdę wiele tańszych sposobów na ludobójstwo.A co do meritum. Bakterie te wywołują cholerę. Tę leczy się antybiotykami, a zapobiega głównie poprzez higienę oraz gotowanie owoców morza oraz poprzez przyjęcie szczepionki doustnej. Jest to najdroższa szczepionka ze wszystkich dostępnych na rynku, a jej koszt to 420 zł. W lipcu na Kubie wybuchła epidemia cholery, ale ponoć jest już pod kontrolą. Każdy człowiek o zdrowych zmysłach jadący np. do Afryki zafunduje sobie taką szczepionkę, a Ty? Cóż, możemy być niemal pewni, że nikt nam ich za darmo nie zafunduje.

Portret użytkownika Skoti

Słonczko podgrzewa naszą

Słonczko podgrzewa naszą planetkę od środka pewnie , w teorii wszechswiata elektyrcznego było by to całkiem możliwe. Prądy się zmieniają , woda w oceanach szybciej paruje , ziemia pęka wszędzie , wyładowania atmosferycze podczas burz trwają po kilka miut bez przerwy czasem na całym świecie może dawać sporą dawkę energii dla naszego jądra , może ziemia poprostu wysycha ? 

Strony

Skomentuj