Telewizja jako test na inteligencję człowieka

Kategorie: 

Źródło: www.dreamstime.com
Człowiek wpatrujący się w telewizję każdego dnia jest dosłownie bombardowany informacjami i reklamami, które są tak stworzone aby wywrzeć pewien wpływ na masy. Jednak w dzisiejszych czasach reklamy mają tylko i wyłącznie negatywny wpływ i to niemal na każdą dziedzinę naszego życia.

 

Nie da się ukryć, że reklamy są wszędzie a ich twórcy liczą tylko na osiągnięcie własnych celów - nawet jeśli może to zaszkodzić przeciętnemu szaremu obywatelowi. Dlatego też wmawia się nam jakie to oni mają dobre zamiary; jakie ich towary bądź usługi są dobre starając się przy tym, aby przeciętna osoba nie doszukała się drugiego dna. To z kolei wprowadza masy w błąd, który ma duży wpływ na człowieka.

 

Weźmy na ten przykład tabletki przeciwbólowe, które są przedstawiane w kampaniach reklamowych jako samo zdrowie. W ten prosty sposób tworzy się społeczeństwo korzystające z tego typu medykamentów i powoli staje się od nich uzależnione. Nie trzeba być aż nadto spostrzegawczym aby zauważyć, że w dzisiejszych czasach ludzie faktycznie biorą tabletki na wszystko - począwszy od zwykłego bólu głowy, ręki czy nogi a na katarze kończąc. Zdrowie ludzi podupada ale są zyski, czyli cel w tym przypadku został osiągnięty.

 

Warto jednak prześledzić sam wpływ telewizji na masy. Można powiedzieć, że człowiek zdobywa wiedzę na dany temat na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest celowe, świadome wchłanianie wiedzy, które pojawia się z własnej woli. W ten sposób człowiek dociera do informacji analizując je i porównując do innych informacji (uzyskanych przykładowo z Internetu lub książek) na dany temat a następnie wyciąga własne wnioski. Najważniejsze jest to, że dany osobnik posiada własne zdanie, poparte wiedzą, obserwacjami i/lub dowodami. Umysł takiego człowieka jest bardziej odporny na oszustwo.

 

Drugi sposób zdobywania wiedzy odbywa się bardziej przypadkowo, nieświadomie. Człowiek w tym przypadku raczej nie zastanawia się zbytnio nad tym co słyszy w reklamach a przez to że nie prowadzi żadnych analiz nie wie, że ludzie przedstawieni w telewizji mogą kłamać dla własnych zysków (bo dlaczego telewizja miałaby kłamać?). W dzisiejszych czasach często pojawia się termin "ludzie zombie", który odnosi się do osób ślepo wpatrzonych w telewizję, nie posiadających własnego zdania i wierzących we wszystko co jest tam przedstawione.

 

Wielu ludzi nawet nie zdaje sobie sprawy z tego jak reklamy czy wypowiedzi "ważnych ludzi" w telewizji wpadają w nasze uszy, oczy i pozostają w głowie. Wszystko to jest tak stworzone aby pozostawało w ludzkich umysłach jak najdłużej i choć możemy nie zdawać sobie z tego sprawy, telewizja wpływa na naszą podświadomość i zaśmieca nasz umysł. Telewizja jest po prostu narzędziem, które ma wpływ na nasze ewentualne przyszłe decyzje - narzędziem bardzo chętnie wykorzystywanym przez władzę. Każdy człowiek może zostać "uratowany", jednak im dłużej ogląda i wierzy telewizji, tym trudniej będzie go uświadomić o problemie.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego WschoduKomentarze

Portret użytkownika CRUSADERS

Staszic (ksiądz): "Lud w

Staszic (ksiądz): "Lud w Polsce tylko ludzką postawą różni się od nierozumnych zwierząt. Bałwochwalczy do ostatnich granic. Wszystko zwala na Boga i ciągle oczekuje cudów". Po 200 latach w czasach telewizji i internetu te słowa są ciągle aktualne...

Portret użytkownika pawus5

PO 200 latach trochę się

PO 200 latach trochę się pozmieniało, czasy ciemnych chłopów pańszczyźnianych skończyły się i mamy kapitalizm człowiek rzuca na tacę kupuje usługę i żąda spełnienia słów rzucanych z ambony. Nie wiem dlaczego Staszic (lub inny ksiądz) jest zdziwiony skoro kler sprzedaje cuda to ludzie oczekują cudów a nie taniej pasztetowej z Biedronki.

Portret użytkownika Venture

Dobrze prawisz, Dominik.

Dobrze prawisz, Dominik. Smile
 
I niech admin z łaski swojej wyłączy reklamy, które pojawiają się w środku artykułów... Jeśli obreklamowanie całej wirtyny ma uzasadnienie finansowe (jak kiedyś wspomniał admin) to praktyka gdzie ogłoszenia wyskakują na środku czytanego tekstu może napsuć wiele krwi czytelnikom, którzy nie wpadli jeszcze na pomysł zainstalowania adblocka.


Portret użytkownika milosc108

Otóż to, adblock załatwia

Otóż to, adblock załatwia sprawę. A telewizor kilka lat temu wyprowadzilam z domu Smile i same korzyści: niższe koszty bo nie ma abonamentu na TV i radia też nie slucham. A propos planu rządowego o przymusowym podatku dla wszystkich obywateli to niestety.... ale nie będzie możliwości udowodnienia, że nie korzysta się z tych medów, bo wystarczy mieć radio w samochodzie i klapa...

Portret użytkownika 85r

W internecie nie lepiej, roi

W internecie nie lepiej, roi się od reklam i co drugi artykuł sponsorowany na topowych stronach. Jedyna zaleta internetu że można wybrać co się chce czytać. Ale strasznie razi  ten śmietnik reklam i głupich i sponsorowanych artykułów które znajdują się w internecie. A reklamy do tego stopnia ewoluowały że śledzą twoje poczynania na internecie i oferują produkt jaki cie interesuje.

Portret użytkownika barra barra

ohohohooooo!!!! Zanim

ohohohooooo!!!!
Zanim będziecie tak wszyscy napieprzać tych co siedzą na fotelach z pilotem, niech każdy z was odpowie na dwa pytania:
1. Czym się różni TV od kompa a nawet od kina. Przed każdym ekranem ładujecie swoje łby informacjami. I nawet gazeta niczym się nie różni od ekranu. Ekran do słuchania albo ekran do czytania. Ja nie wiem co gorsze?
2. Wszędzie (patrz pkt 1) są reklamy. Każdy wydawca/właściciel swojego źródła przekazu informacji decyduje co i kiedy ludzie oglądają
 
PS. Wszyscy się mądrzą, że TV ogłupia. Znaleźli się zdrowi, bo siedzą przed kompem. dobre;-) Komp bardzie jzatruwa życie, bo możesz go mieć w pracy, szkole, pociągu, parku, łóżku, .....
 
najwięcej mają do gadania Ci, co rzucają kamieniami, bo są bez winy. hahahahaa!!!!

Nadzwyczajne twierdzenia wymagają nadzwyczajnych dowodów

Portret użytkownika milosc108

Do kina wchodzi się po

Do kina wchodzi się po reklamach, kto Ci zabroni?
Gazet od dawna nie kupuję.
TV i radia nie używam, a TV nawet fizycznie nie posiadam.
W necie sama seklekcjonuję informacje, które chcę przeczytać albo usłyszeć.
Mam adblocka Wink
Dla chcącego nic trudnego.

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Strony

Skomentuj