Teleskop kosmiczny Jamesa Webb'a ujawnia tajemnice Mgławicy South Rim

Kategorie: 

Źródło: NASA

Zdjęcia wykonane nowoczesnym teleskopem pozwoliły naukowcom spojrzeć w przeszłość i dowiedzieć się, jak powstała mgławica o fantastycznej urodzie.

 

Mgławica South Rim, znana jako NGC 3132, powstała w wyniku śmierci gwiazdy. Stało się to około 2500 lat temu. Następnie obiekt kosmiczny pozbył się dużej części swojego gazu, z którego później powstała mgławica.

 

Nowe badanie przeprowadzone przez naukowców wykazało, że dwóch lub trzech jej towarzyszy i inny „niewinny świadek”, gwiazda, która również była zaangażowana w ten proces, byli aktywnie zaangażowani w śmierć gwiazdy. Odkryto to dzięki badaniu niezwykle szczegółowych zdjęć z „Jamesa Webba”.

 

W centrum mgławicy świeci bardzo gorąca gwiazda centralna, biały karzeł, który wypalił swój wodór. Teraz ta gwiazda jest mała i gorąca, ale otoczona chłodnym pyłe. Cały ten gaz i pył, które widzimy rozproszone wokół, musiały pochodzić z tej pojedynczej gwiazdy, ale zostały rozproszone w bardzo określonych kierunkach przez gwiazdy towarzyszące.

Obrazy pokazują również serię spiralnych struktur rozciągających się od środka. Te koncentryczne łuki mogły powstać, gdy towarzysz krążył wokół gwiazdy centralnej, która szybko traciła masę. Przyglądając się trójwymiarowej rekonstrukcji danych, zespół zauważył również kilka par wypukłości, które zwykle powstają, gdy obiekty astronomiczne wyrzucają materię w dżecie. Mają nieregularny kształt i rozchodzą się w różnych kierunkach.

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Adam Pałka

Jak się nie znasz to zapytaj

Jak się nie znasz to zapytaj profesora z diskowery czanel z telewizji. Tam ci wszystko wytłumaczą ty foliarzu skończony ty. A i tak byś nic nie zrozumiał bo tam się naukowo rozmawia a nie bajki z intrynetu.

Portret użytkownika Sara Elam

No tak, teraz bardzo trzeba

No tak, teraz bardzo trzeba podawać informację że ten rzekomy niby kosmiczny smieć pokazuje jakieś obrazki, jakoś trzeba uzasadnić te kosmiczne wydatki Smile

Debilom wystarczy pokazac grafiki z generatorów CGI i będa zastanawiac się co te jaśniejesze piksele oznaczają Smile

A panowie naukowcy to i ksiunżkę napiszą na temat kilku jasniejszych punktów. Kto płaci ten ma. Panie tam czarna dziura jest ogromna i wciągnie naszą wirującą w prózni kulke Smile

Bójta się bo zaraz asteroida przywali, ale my mamy lekarstwo na to, aczkolwiek tylko forsy nam trzeba my was uratujema.

 

Portret użytkownika Ilona Studnik

Ja normalnie o mało nie

Ja normalnie o mało nie dostałam łorgazmu jak się o tym dziś dowiedziałam. Ale sama zobaczyłam że to są ładne obrazki, jeno te kropki i jaśniejsze piksele to naukowcy odgadują co to może być.

Spać dziś nie mogłam, sama nie wiem co mi jest, tyle kosmosu i ta olbrzymiasta przestrzeń te miliony lat swietlnych, ja osłupiałam z wrażenia.

A gdzieś tam w tej bezkresnej przestrzeni świetlnej  ktoś jest, mały zielony ludzik.

Jestem kołowata.

 

Portret użytkownika Zorro

Zaraz zlecą się cepy po

Zaraz zlecą się cepy po zawodówce czy "kursyłach fotografyji", którzy na codzień ciepią pudła w magazynie ale w necie są "ekspertami" od astronomii, fizyki, techniki, polityki, ekonomii, zbrojeń, medycyny.... od wszystkiego.... a koniec końców i tak ciepią pudła za 2 tysiące netto Biggrin Biggrin Biggrin

ZNAJDZIE SIĘ  KIJ NA BANDEROWSKI RYJ

Nieposłuszeństwo jest prawdziwą podstawą wolności, posłuszni muszą być niewolnicy” – George Orwell.

Portret użytkownika syriues

A na co komu odlegla

A na co komu odlegla galaktyka ,gdzie nawet w naszej trudno odnalezc 12 planete chodz matematycznie tam ona musi być. Tak samo jak z tym : https://innemedium.pl/wiadomosc/tworcy-wielkiego-sfinksa-pozostaja-nieznani

Gdzie nawet na ziemi nie wiedzą lub nie chca powiedzieć kto zbudowal i jakim cudem i po co sfinksa,wielkie piramidy i jakim t8 cudem wybudowano puma punku skoro dlubalismy sobie w uszach i obgryzalismy paznokcie?

A moze cala prawda jest taka,ze nas oklamuja,dobrze wiedza przecież ze bez boskich informacji to czlowiek lub czlekoksztaötna istota nawet nie zastanawiaöaby sie nad tym dlaczego i po co sa gwiazdy.

Jezeli sinks ustawiony był jak sie przypuszcza w strone zodiaku lwa przy wiosennym przesileniu ,to mozna to obliczyć. Potem był przerabiany za kazdym razem gdy co 2136 lat trafialo sie nowe zodiakalne bostwo i jego logo znaki i wladza.a zatem przyjac mozna ,ze ostatni był baranem,ponieważ jak widzimy w tebach na poludniu sa swiatynie i aleja baranów-sfinksow mniejszych.

Mozna smialo stwierdzić,ze glowa sfinksa wyrzezbiona została przez człowieka krola opuszczonego przez bogow,boga,dlatego taki wizerunek

A te mumie znajdywane w piramidach ,to pewnie pozostalosc po zaskoczeniu w czasach potopu .bo jak wszyscy wiemy sa to struktury przedpotopowe

Portret użytkownika astrospasto

O dzięki wielki wybawco...

O dzięki wielki wybawco... właśnie miałem zamiar zająć się tym zagadnieniem, poświęcić mu z 10 lat i jakikolwiek wniosek móc wyciągnąć, ale dzięki Ci wybawco, tyle lat poświęciłbym na czymś co już zostało zbadane prze Ciebie. Dzięki że podzieliłeś się Swoimi badaniami. pozdro.

Strony

Skomentuj