Teleskop Kosmiczny Hubble'a odkrył najodleglejszą jak dotąd gwiazdę

Kategorie: 

Źródło: NASA/ESA/P. Kelly

Międzynarodowy zespół astronomów powiadomił o odkryciu samotnej gwiazdy znajdującej się w rekordowej odległości od Ziemi. Gwiazdę Ikar odnaleziono 9 miliardów lat świetlnych od nas w gwiazdozbiorze Lwa.

 

Główny autor badania, Patrick Kelly z Uniwersytetu Minnesota, wypatrzył wspomnianą gwiazdę podczas obserwacji supernowej. Ten błękitny nadolbrzym otrzymał oficjalną nazwę MACS J1149+2223 Gwiazda Soczewkowana 1.

 

Odkrycia dokonano z pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble'a dzięki zjawisku soczewkowania grawitacyjnego, które pozwala zakrzywiać i wzmacniać światło. Astronomowie wzmocnili sygnał z pomocą grawitacji masywnej gromady galaktyk MACS J1149+2223 znajdującej się między nami, a wspomnianą gwiazdą. Technika ta pozwoliła wzmocnić światło emitowane przez Ikara ponad dwutysiąckrotnie.

Źródło: NASA/ESA/P. Kelly

Zwykle przy takich odległościach – 9 miliardów lat świetlnych – udaje się zaobserwować supernowe i szybkie błyski radiowe. Tym razem udało się dostrzec i zbadać pojedynczą gwiazdę. Przy okazji, naukowcy przetestowali i odrzucili jedną z teorii, która głosi, że ciemna materia składa się z licznych pierwotnych czarnych dziur ukrywających się wewnątrz gromad galaktyk. Dzięki metodzie zwanej soczewkowaniem grawitacyjnym jesteśmy w stanie badać ewolucję gwiazd we wczesnym Wszechświecie.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Naród, który nie wierzy w wielkość i nie chce ludzi wielkich, kończy się. Trzeba wierzyć w swą wielkość i pragnąć jej. S Wyszyński,

W Polsce bije serce swiata(N. Davies ) a czy Twoje bije dla niej? 

Portret użytkownika etam@plusnet.pl

Jak by nie było u nas

Jak by nie było u nas żołnierzy od ,,przyjaciół'' zza oceanu  i ich zabawek ,to pewno na bałtyku i w białorusi też by nic się nie działo. Te minusy są za brak właściwego określenia przyczyny i skutku . A te ,,ruskie trole'' wypisują tu całkiem za darmo. Niestety każdy sądzi według siebie . 

Portret użytkownika n..

Rozbawiłeś mnie..., to mówisz

Rozbawiłeś mnie..., to mówisz, że ta "sowiecka grupa ateistów" pracuje jedynie za "Bóg zapłać"?
7 dni w tygodniu, piątek świątek, 24h na dobę, tak skaczą do gardeł forumowiczów, 5 min po ukazaniu się niepochlebnego komentarza ze słowem Rosja, i to wszystko zupełnie za darmo? Poprawiłeś mi humor..., buhaha, dzięki!

'Jak by nie było u nas żołnierzy od ,,przyjaciół'' zza oceanu  i ich zabawek', to chyba już zeszłej jesieni manewry zakończyłyby się inwazją!
Ale "ponieważ zmagamy się nie z krwią i ciałem, ale z rządami, z władzami, ze światowymi władcami tej ciemności, z zastępem niegodziwych duchów w miejscach niebiańskich" (Efezjan 6:12), to i tak, niestety nie unikniemy tego ostatniego starcia "króla południa i króla północy".
A może stety, skoro ta wojna zakończy się Armagedonem?
Lepiej nam jednak powiedz, czy ta piękna gwiazda (nie radziecka) zachwyciła Cię?

Portret użytkownika hikus

Swoją jehowicką sekciarską

Swoją jehowicką sekciarską propagandę pozostaw sobie dla swoich współwyznawców. Rosja wywaliła was na zbity p..k, więc zioniesz nienawiścią. Gadki o inwazji ruskich poopowiadaj sobie w jakimś przedszkolu. Może ci uwierzą. Polsce nie są potrzebni amerykańscy bandyci, którzy współpracują z banderyzmem i wspierają islamski terroryzm na Bliskim Wschodzie. Że nie wspomnę o olbrzymich żydowskich roszczeniach wobec Polski, które też wspierają. Amen.

Portret użytkownika n..

@hikus, czy mówisz to sam z

@hikus, czy mówisz to sam z siebie, czy ktoś inny wymyślił to kłamstwo?
Przecież jest zupełnie odwrotnie niż powiedziałeś, bo ja, oraz wszyscy słudzy prawdziwego Boga Jehowy na Ziemi, zawsze zachęcamy ludzi, aby wyzbyli się wszelkiej nienawiści!
Świadkowie Jehowy w Rosji nadal z szacunkiem odnoszą się do prezydenta i wszystkich oficjalnych władz, i  „spłacają to, co Cezara, Cezarowi, a co Boże, Bogu”.

Nienawiścią, to zionie diabeł i jego demony, również do Ciebie!
Te podłe, niegodziwe duchy nienawidzą WSZYSTKICH ludzi na Ziemi, nawet tych, którym dały wielką władzę nad ziemskimi królestwami! Ale niestety, w tym diabelski systemie zarówno "oświeceni wybrańcy" i nie, dyktatorzy i politycy legalnie "wybrani" na władców, zupełnie świadomie i nie, ale wszyscy nieustannie wykonują ich wolę!

Działalność sług prawdziwego Boga bardzi zagraża podłym, demonicznym planom unicestwienia ludzkości! Świadkowie Jehowy tą działalnością szeroko otwierają oczy wszystkim mieszkańcom Ziemi, więc dlatego są prześladowani, a " królowie" nawet nie muszą być świadomi ulegania demonicznej woli.

Dzięki naszej działalności, nawet "niegodziwi" ludzie poznali i pokochali Boga Jehowę, i z własnej woli przestali wojować, oszukiwać, kraść cudzołożyć, niszczyć swoje ciała narkorykami i alkoholem, ponieważ ta dobra nowina o Królestwie Bożym, głoszona jest nawet w zakładach karnych!
A to się diabłu bardzo nie podoba!

Diabeł u demony pragną unicestwić wszystkich upodlonych przez nich ludzi, zwłaszcza tych, których obciążyli się winą krwi!
Podległe im rządy i fałszywe religie zmuszają ludzi do walki w wojnach, do mordowania niewinnych mężczyzn, kobiet i dzieci. Diabeł jest pewny, że tacy przeklęci przez Boga ludzie w Armagedonie zostaną zupełnie unicestwieni i już nie będą mieli zmartwychwstania!
Zachęcam Ciebie i wszystkich innych ludzi na Ziemi do zdecydowanego przeciwstawieniu się diabłu i demonom!

Proszę, zarzyjcie bez uprzedzeń na JW.ORG i TV.JW.ORG
Pozdrawiam

Portret użytkownika hikus

Jestem myślącym człowiekiem i

Jestem myślącym człowiekiem i mówię to, co ja myślę, a nie to, co ktoś myśli. To raczej wasza specjalność. Nie mam zamiaru wdawać się z tobą w te dyskusje z waszej strony zawsze oparte na cytowaniu waszej kłamliwej książki. Znam w miarę dobrze twoje środowisko, więc nie ma tu mowy o uprzedzeniach. Powiedziałem to, co myślę na wasz temat i na temat waszych poglądów i propagandy i tyle.

Portret użytkownika n..

Dlaczego nikt się nie

Dlaczego nikt się nie zachwyca tym pięknym, "błękitnym nadolbrzymem" na krańcach Wszechświata, i nie komentuje tego odkrycia z takimi emocjami, jak w artykule o Rosji i "rakietach"?
 Właśnie usiadłem w parku na ławce, naprawdę pięknie jest, ciepło i słonecznie, a przyroda budzi się już do życia. Patrzę na tych szczęśliwych rodziców z dziećmi, ale niestety odczuwam jakiś wewnętrzny niepokój...
Te rakiety na Bałtyku i tysiące komandosów na Białorusi znów przypominają mi, że ten podły świat "podlega mocy niegodziwca"...
Faktycznie, ten przeklęty, diabelski świat w jakim przyszło nam żyć, oddalił się już o więcej "miliardów lat świetlnych" od Miłości, Boga, niż ta odkryta gwiazda...

Naród, który nie wierzy w wielkość i nie chce ludzi wielkich, kończy się. Trzeba wierzyć w swą wielkość i pragnąć jej. S Wyszyński,

W Polsce bije serce swiata(N. Davies ) a czy Twoje bije dla niej? 

Naród, który nie wierzy w wielkość i nie chce ludzi wielkich, kończy się. Trzeba wierzyć w swą wielkość i pragnąć jej. S Wyszyński,

W Polsce bije serce swiata(N. Davies ) a czy Twoje bije dla niej? 

Portret użytkownika n..

Evo, a dlaczego również przy

Evo, a dlaczego również przy Twoich szczerych komentarzach stawiają minusy?
Wiem jednak, że Ty nawet się przejmujesz bezmyślnym chichotem i błazeństwami głupca, i oszczerców, i wcale nie zależy Ci na czczych pochlebstwach które utwierdzają w złym postępowaniu, oraz, że bardziej zabiegasz o dobre imię u Boga!
Pozdrawiam serdecznie

Portret użytkownika Eva11

Bóg jest dla mnie calym

Bóg jest dla mnie calym sensem życia ...

Staram się ...

A ludzkie oko jest tylko wtedy ważne gdy życzliwe ,reszta się nie liczy ...Bo to ułomność ....Potrzebuje współczucia...

Pozdrawiam.

Naród, który nie wierzy w wielkość i nie chce ludzi wielkich, kończy się. Trzeba wierzyć w swą wielkość i pragnąć jej. S Wyszyński,

W Polsce bije serce swiata(N. Davies ) a czy Twoje bije dla niej? 

Skomentuj