Kategorie:
NASA ujawniła zdjęcie zwiastujące długo oczekiwaną publikację zaplanowaną w przyszłym tygodniu, kiedy obiecano pierwsze zdjęcia kosmosu wykonanych przez Teleskop Jamesa Webba – instrument tak potężny, że może zajrzeć do początków wszechświata.
Obserwatorium warte 10 miliardów dolarów, wystrzelone w grudniu ubiegłego roku i krążące obecnie wokół Słońca w odległości 1,5 miliona kilometrów od Ziemi, dzięki ogromnemu zwierciadłu głównemu i instrumentom, które skupiają się na nich, może zobaczyć, gdzie nigdy nie spojrzał żaden inny teleskop. podczerwień, pozwalająca widzieć przez pył i gaz. Pierwsze w pełni uformowane zdjęcia mają zostać opublikowane 12 lipca, ale w środę NASA opublikowała zdjęcie testowe 72 ekspozycji w ciągu 32 godzin, pokazujące zbiór odległych gwiazd i galaktyk.
NASA powiedziała w oświadczeniu, że obraz ma pewne „postrzępione krawędzie”, ale nadal jest „jednym z najgłębszych obrazów wszechświata, jakie kiedykolwiek zrobiono” i oferuje „spojrzenie” na to, co zostanie ujawnione w nadchodzących tygodniach, miesiącach i latach.
Najsłabsze plamy na tym zdjęciu to dokładnie te rodzaje słabych galaktyk, które Webb będzie badał w pierwszym roku pracy.
Administrator NASA Bill Nelson powiedział w zeszłym tygodniu, że Webb jest w stanie widzieć dalej w kosmos niż jakikolwiek wcześniejszy teleskop. Zbada obiekty Układu Słonecznego i atmosfery egzoplanet krążących wokół innych gwiazd, dając nam wskazówki, czy ich atmosfery są podobne do naszej. Może odpowiedzieć na niektóre z pytań, które mamy: Skąd pochodzimy? Co jeszcze tam jest? Kim jesteśmy? I oczywiście odpowie na niektóre pytania, o których nawet nie wiemy.
Możliwości Webba prowadzącego obserwacje w podczerwieni pozwalają mu spojrzeć w przeszłość, aż do Wielkiego Wybuchu, który miał miejsce 13,8 miliarda lat temu. W miarę rozszerzania się Wszechświata światło najwcześniejszych gwiazd przesuwa się z fal ultrafioletowych i widzialnych, w których było emitowane, do dłuższych fal podczerwonych, które Webb jest w stanie wykryć z bezprecedensową rozdzielczością. Obecnie najwcześniejsze obserwacje kosmologiczne sięgają 330 milionów lat od Wielkiego Wybuchu, ale dzięki możliwościom Webba astronomowie uważają, że mogą łatwo pobić ten rekord.
Ocena:
Opublikował:
admin
Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze @lecterro |
Komentarze
Lucek Wąchozlewski
Skomentuj