Teleskop Jamesa Webba stworzył pierwszy ostry obraz gwiazdy!

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Zakończono najważniejszy etap regulacji zwierciadeł Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba. Oznacza to, że najnowocześniejsze obserwatorium kosmiczne, może rozpocząć obserwacje naukowe w ciągu kilku miesięcy.

 

11 marca zakończono ostatnie korekcje błędów i nie zidentyfikowano żadnych problemów. Zespół inżynierów obsługujący Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba jest przekonany, że wszystkie parametry optyczne działają prawidłowo, a nawet lepiej niż przewidywano. Aby zademonstrować swoje możliwości, Webb skupił soczewki na gwieździe 2MASS J17554042+6551277, znanej również jako TYC 4212-1079-1.

 

Ten jasny obiekt, oddalony o około 2000 lat świetlnych, jest 16 razy jaśniejszy niż Słońce i stanowił wyraźny cel dla Teleskopu Jamesa Webba. Zastosowano czerwony filtr, aby zoptymalizować kontrast wizualny. Chociaż teleskop patrzył tylko na gwiazdę, jego instrumenty są tak czułe, że przy okazji dostrzeżono również gwiazdy i galaktyki w tle.Proces kalibracji zostanie zakończony w ciągu najbliższych sześciu tygodni. Teleskop rozpocznie wówczas ostateczne przygotowania do operacji naukowych. Oczekuje się, że korzystając z tego instrumentu, naukowcy będą w stanie odkryć wiele nieznanych i odległych zakątków wszechświata.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: [email protected]
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki [email protected], możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika 24

o wielki "stfurco" "ostrych"

o wielki "stfurco" "ostrych" "oprasuf"

uczyń nam i pokaż zdjęcie usuń artykuł i popraw.

"Teleskop Jamesa Webba stworzył pierwszy ostry obraz gwiazdy!" 

edytor tej strony ma problemy z tekstem w okienku z przeglądarki androidowej. nie da sie zaznaczyć w nim textu.

Portret użytkownika drako_tr

Elemelku widzę, że nadal nie

Elemelku widzę, że nadal nie radzisz sobie ze zrozumieniem podstawowych pojęć...to nie jest oryginalna fotografia ani zdjęcie, tylko wygenerowany komputerowo OBRAZ(IMAGE), co wyraźnie jest napisane w tytule artykułu i na samym obrazie Smile

Chyba zdajesz sobie sprawę, że każdy, znający przynajmniej podstawy photoshopa, jest w stanie wygenerować sobie taki obraz.

 

https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/telescope_alignment_evaluation_image_labeled.png

Portret użytkownika emel

Zdajesz sobie sprawę, że

drako_tr wrote:
to nie jest oryginalna fotografia ani zdjęcie, tylko wygenerowany komputerowo OBRAZ
Zdajesz sobie sprawę, że każdy cyfrowy aparat fotograficzny tworzy komputerowo generowany obraz (przez komputer znajdujący się wewnątrz aparatu)? Czym w takim razie jest "oryginalna fotografia" albo "zdjęcie" w dobie aparatów cyfrowych?

Napis na tej fotografi informuje, że przedstawia ona wynik kalibracji teleskopu. Na jakiej podstawie twierdzsz, że to jest fake? Ponieważ jest napisane "image"? I sądzisz że to słowo nie odnosi się do zdjęć? 

Portret użytkownika drako_tr

Oryginalna fotografia

Oryginalna fotografia Elemelku, to fotografia zrobiona również aparatem cyfrowym, ale nie poddana obróbce graficznej, a tu jak widzisz mamy obraz już obrobiony, co zostało usunięte, co zostało dodane, wie tylko grafik Smile ...i nie twiedzę, że to fake, tylko twierdzę, że nie jest to oryginalne zdjęcie.

Strony

Skomentuj