Teleskop Jamesa Webba rejestruje nowe obrazy Filarów Stworzenia

Kategorie: 

Źródło: NASA/JWST

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba uchwycił nowe zdjęcia tak zwanych „Filarów Stworzenia”, czyli słupów międzygwiazdowego gazu i pyłu w Mgławicy Orzeł około 7000 lat świetlnych od Ziemi. Zdjęcia zostały opublikowane przez NASA.

 

Jak określono, zdjęcia ukazują gęsto szczegółowy krajobraz kultowych „Filarów Stworzenia”, gdzie nowe gwiazdy formują się w gęstych obłokach pyłu i gazu. Te trójwymiarowe kolumny gazu i pyłu o wielkości od 4 do 5 lat świetlnych, są częścią Mgławicy Orzeł (M16 lub NGC 6611), która rozciąga się na obszarze 70 na 55 lat świetlnych i znajduje się w gwiazdozbiorze Węża w odległości 6500 lat świetlnych od nas. Mgławicę Orzeł odkrył szwajcarski astronom Jean-Philippe Loys de Chéseaux w 1745 roku.

James Webb - Orbitalne Obserwatorium Podczerwieni. Największy teleskop kosmiczny z największym lustrem, jakie kiedykolwiek wystrzeliła ludzkość. Obiektom na zdjęciu nadano nazwę „Filary Stworzenia”, ponieważ zawarty w nich gaz i pył biorą udział w procesie powstawania nowych gwiazd z jednoczesnym niszczeniem obłoków pod wpływem światła już uformowanych gwiazd.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika twertyfur

zapomnialem dopisac przez

zapomnialem dopisac przez humor

a na ramieniu pofola

jest humanoidalna postac

wskazująca uw kropkę

na obrazowanym dla ludzkiego stworzenia

poprzez kogos kto to rozrysowal

aby wygladalo wiarygodnie i ludzkie oko zaufało rysunkowi bo kto nie zobaczy czegos nie uwierzy w brednie no taka ludzka to natura

i az przykra ze tak ze soba walczymy

a mogli bysmy zamiast walki

uw rozwoju prawdy prawdziwego dążenia

do jej sedna sie wybrac,

 jak to kiedyś ktos nazwal filary albo 2 stworzenia

w ukrytym uw zobrazowanym słowie jeszcze

nie poznaliście a juz osądzacie

to czego nie wiecie

zdejmijcie klapki nienawisci z oczu swych

zamiast wykłucać sie

podajcie dobie dłoń bo nazwa to tak jak i artysci nazywaja coś co prawie sami stworzyli

tak i Ci pradawni artysci uwieczniali

a nie kodowali wiadomosci

tylko barwili swe dzieła pięknym słowem

zdejmijcie klapki z oczu

i jak mrowie mrówek

razem zacznijcie używac wielkiej mocy jaka

macie w łepetynach jaka wam dano

sama mrowka jest "głupia" no nie tak do konca

ale wraz z innymi umie wiele.

 jako zwierze jakim jest, nie jest oceniane jako mądre

— by byc naczelne, wiem chcecie odkryć dzielo prawde

i wiedze kto nas stworzyl zdejmijcie klapki z oczu przestancie zle osdzac wspolpracujcie.

żywicie złego walczac ze sobą dobrem zwyciężycie każdego.

literówki zostawiam dla troli ktorzy nie zrozumieją. 

filary i stworzenia to nazwa artystyczna — naukowa 

kazdy z nas jest artystą razem jestesmy kim?

Portret użytkownika moon fake

Ja też w czasie plandemii

Ja też w czasie plandemii mogłem nazwać kołki ze swojego płotu filarami stworzenia bo za płot trudno było dotrzeć bez maski. Tu jest podobna sytuacja . nazywają filarami stworzenia coś czemu do prawdziwych filarów bardzo daleko Ta nazwa pokazuje stan głupoty i z(a)rozumienia naukowców bo o zrozumieniu z czym mają do czynienia nie ma mowy.

Portret użytkownika emel

Takie fotografie robi się

Takie fotografie robi się przy użyciu wielu różnych filtrów (często o bardzo wąkim zakresie). Następnie wiele takich obrazów łączy się w jeden przypisując do każdego filtra jakąś barwę. Dokładnie tak samo, jak robi się w zwykłych aparat cyfrowych, tylko że w takim  przypadku używa się akurat trzech filtrów które w miarę odpowiadają czułościom czopków w ludzkim oku. No i przypisuje im się również określony kolory które nazywamy czerwony, zielony i niebieski. Tylko różni producenci aparatów (i matryc) mogą stosować trochę różne filtry stąd czasami kolorystyka zdjęć się może różnić między różnymi aparatami. Wracając do fotografii z teleskopu: te zdjęcia się koloryzuje prawie wyłącznie dla mediów. Uczeni pracują zwykle na obrazach, jak to ująłeś, czarno-białych, gdyż ten sposób najwięcej informacji mają do dyspozycji. Zauważ, że przyporządkowanie koloru czarnego i białego do takich zdjęć też jest czysto konwencjonalne. Równie dobrze można użyć innych kolorów. Np. czarnego i pomarańczowego, jak w przypadku fotografii czarnej dziury z EHT. 

Portret użytkownika Q.

Przeczytaj co ja tobie mam do

Przeczytaj co ja tobie mam do powiedzenia.. Po pierwsze zdjęcie jest płaską dwuwymiarową przestrzenią na której próbuje się przedstawić trójwymiarową przestrzeń kosmiczną - dlatego obraz taki zawsze będzie wyglądał trochę sztucznie gdyż nie ma możliwości oddania głębi obrazu na kartce papieru. Po drugie bez sztucznego nadania barw poszczególnym chmurom gazów, niewiele byś zobaczył na takiej fotografii gdyż są to tylko GAZY a nie dymy z rac świetlnych. Kosmos to zimne i ciemne miejsce bez kolorów. Jednymi źródłami światła są tam gwiazdy a i one są jednokolorowe: czerwone, żółte lub niebieskie.

I używa się filtrów do robienia takich zdjęć by wyselekcjonować odcienie tej szarości (jakiegoś gazu) któremu chcemy nadać konkretną barwę. 

Portret użytkownika Szkarłatny

Qupo przeczytaj także ze

Qupo przeczytaj także ze zrozumieniem co ja napisałem, nie wymyślilem sobie tego tylko powtarzam slowa pracownika naza ktory tak wlaśnie w jednym z anglojęzycznych programów opisał. Kolorują je by były bardziej atrakcyjne dla oka i pobudzaly wyobraźnię - celowe nakręcanie dążenia ludzkości do niemożliwego do podboju tej bezkresnej pustki

Portret użytkownika Q.

Ty naprawdę chcesz by ktoś

Ty naprawdę chcesz by ktoś dał ci solidnego "liścia" w papę ! Ale obrażając mnie, nie mi szkodzisz ale swojemu i tak żałośnie niskiemu wizerunkowi. Jest tu wielu głąbów którzy nie rozumieją słowa pisanego (wtórny analfabetyzm) a ty jesteś jednym z nich. Wyjaśniłem ci dlaczego tak powiedział a ty i tak swoje... osobiście gówno mnie obchodzi w co wierzysz - daję tylko odpór bredniom aby uchronić nieodpornych przed zidioceniem, które propagujesz.

Portret użytkownika Janina Pierożek

Kamilu !,  Ja ci dam ty

Kamilu !,  Ja ci dam ty niedouczony człwieku, jak możesz wredny foliarzu atakować profesoru emelu, jak ty się nie wstydzisz !!!, czy ty do przedszkola nie chodziłeś. Mnie już w przedszkolu pokazywali jak kosmos wygląda i ziemia. Panie doktorze emel prosimy nie przejmować się foliarzami ale iść śmiało do przodu tam gdzie światło nauki i głębia bezkresnego kosmosu nas zaprowadzi, może spotkamy zielonych ufoludków i będzie weselej.

Nie rozumiem jak dziś w dwudziestym wieku można kwestionować naukowców, kosmologów i astrofizyków, to jest szalone.  Jak to może być? dla czego foliarze tak atakują? Powinno się natychmiast blokować każdy przejaw krytykowania nauki jak tesz polityki. Bo co zwykły człowiek może wiedzieć o nauce albo polityce.

Ja nie rozumiem kosmicznie skomplikowanych naukowych terminów ale ufam w pana solidnie rozwinięty mózg. A pan ufa publikacjom gdyż nie pochodzą one od pijaków z budki pod piwa , ale od ogromnej liczby przeczytanych książek oraz publikacji. 

A te bzdury spiskowe o jakichś masoneriach, panie emel onin całkiem oszaleli, ja oglądałam na diskowery naukowe opracowanie o masonach i tam udowodnili ponad wszelką wątpliwość że masoni to dobrzy ludzie są, pomagają, dają pieniądze na badania naukowe, inwestują w nowoczesną medycynę, w zastrzyki. Sponsorują badania nad wirusami oczywiście wszystko dla naszego dobra bo jakby inaczej. Podobno do tej światłej organizacji należało wielu wybitnych wizjonerów i naukowców , na przestrzeni dziejów.

Pozdrawiam pana profesora i życzę wszystkiego dobrego jak równierz wielu naukowych osiągnięć. A przynajmniej w niezachwianą wiarę w kosmos. Na przekór okruntym płaskoziemianinom.

 

 

 

Strony

Skomentuj