Teleskop Jamesa Webba po raz pierwszy wykrył obecność dwutlenku węgla w atmosferze planety pozasłonecznej

Kategorie: 

Źródło: NASA

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba, znany już z hipnotyzujących obrazów kosmosu, zrobił to ponownie: po raz pierwszy zarejestrował wyraźne dowody obecności dwutlenku węgla w atmosferze planety poza Układem Słonecznym.

 

To odkrycie może nie tylko wiele powiedzieć o tym, jak powstała egzoplaneta, ale także jest zapowiedzią tego, co nas czeka, ponieważ Webb już bada coraz więcej nowych światów. Szczegóły odkrycia zostały przedstawione w artykule umieszczonym na serwerze arXiv. Oczekuje się, że w ciągu najbliższych kilku dni zostaną opublikowane w czasopiśmie Nature.

 

To odkrycie jest przedstawiane jako graficzna reprezentacja danych. Jest całkowicie pozbawiony urzekającego blasku zdjęć z teleskopu Jamesa Webba, które pojawiły się wcześniej w sieci, ukazując galaktyki wykonujące kroki kosmiczne otoczone przez emitujące światło obłoki w obszarach gwiazdotwórczych. Ale Jessie Christiansen, astronom z NASA Exoplanet Science Institute w Caltech w Pasadenie, nazwała grafikę „luksusową”.

Te obrazy graficzne, będące danymi spektroskopowymi, dają nam szczegółowe informacje o składzie atmosfery egzoplanety WASP-39b. Niektórzy naukowcy nazywają go „gorącym Jowiszem”, ponieważ ma taką samą średnicę jak Jowisz, tyle że krąży znacznie bliżej swojej gwiazdy niż Merkury względem Słońca, co powoduje, że nagrzewa się do ekstremalnie wysokich temperatur. Ta egzoplaneta, położona około 700 lat świetlnych od Ziemi, została po raz pierwszy odkryta podczas obserwacji z Ziemi, a później zarejestrowana przez Kosmiczny Teleskop NASA Spitzer, który był aktywny od 2003 do 2020 roku. Dane ze Spitzera wskazywały, że WASP-39b może zawierać dwutlenek węgla w swojej atmosferze, ale nie były one dokładne.

 

A potem do gry wszedł „James Webb”. 10 lipca ten teleskop na podczerwień obserwował egzoplanetę WASP-39b poruszającą się po dysku swojej gwiazdy przez nieco ponad osiem godzin. Przez cały czas światło gwiazdy przechodziło przez atmosferę planety, gdzie różne cząsteczki pochłaniają określone części spektrum kolorów. Astronomowie zastanawiali się, czy w widmie zobaczą ślad dwutlenku węgla. I pojawiło się to bezpośrednio na ekranie komputera.

 

To odkrycie wzmocniło przekonanie, że James Webb zrewolucjonizuje badania egzoplanet. Tylko w pierwszym roku swojej działalności teleskop będzie musiał zbadać 76 egzoplanet, a przez cały czas swojej podróży takich ciał niebieskich będzie kilkaset. Będzie obserwował atmosfery gazowych gigantów i maleńkich planet skalistych, które mogą być podobne do Ziemi. Jednak wykrycie dwutlenku węgla jest samo w sobie imponującym odkryciem. Logiczne byłoby założenie, że planeta podobna do Jowisza, która powstała z tego samego nagromadzenia materii co jej gwiazda, miałaby w przybliżeniu taki sam skład chemiczny jak sama gwiazda. Ale w naszym Układzie Słonecznym sprawy mają się inaczej. A w przypadku WASP-39b też wszystko jest inne. Silny sygnał obecności dwutlenku węgla w atmosferze tej egzoplanety wskazuje, że zawiera ona pierwiastki cięższe niż wodór i hel, z których zwykle zbudowane są gwiazdy. Pytanie brzmi: dlaczego?

 

Być może, gdy WASP-39b była młodą planetą, często uderzały w nią komety i asteroidy, które mogły tam dostarczać cięższe pierwiastki, takie jak węgiel i tlen. Co ciekawe, wydaje się, że planeta WASP-39b zawiera mniej więcej taką samą ilość ciężkich pierwiastków jak Saturn, który, jak uważają naukowcy, również miał „burzową” młodość. Albo planeta WASP-39b mogła powstać z pierwiastków, które zostały rozproszone w przestrzeni w jej układzie planetarnym, a następnie migrowały w kierunku centrum. W pewnym momencie zbliżył się do swojej gwiazdy macierzystej, co wyrzuciło część wodoru z atmosfery, w wyniku czego wzrosła w nim koncentracja cięższych pierwiastków, a dwutlenku węgla było więcej niż pierwotnie. Fortney, Batalha i ich koledzy pracują obecnie nad czterema artykułami naukowymi, w których przeanalizują widmo egzoplanety i różne hipotezy bardziej szczegółowo.

 

Wykrycie dwutlenku węgla w atmosferze egzoplanety to ważny krok w kierunku odkrycia życia poza Ziemią. Astronomowie nie spodziewają się, że WASP-39b będzie zdatny do życia, ponieważ jest zbyt blisko swojej gwiazdy. Nie spodziewają się nawet, że teleskop Jamesa Webba znajdzie wyraźne oznaki życia na innych planetach. Jednak wykorzystanie sieci Web do poszukiwania dwutlenku węgla może pomóc w przygotowaniu podwalin pod przyszłe odkrycia.

 

Astronomowie uważają, że mieszanina dwutlenku węgla i metanu w atmosferze planety może służyć jako wskaźnik życia – nazywa się to biosygnaturą. Sygnał z planety WASP-39b pokazuje, że jest ona w połowie drogi do dobrej biosygnatury. Atmosfera planety zawiera również wodę, tlenek węgla i siarkowodór, ale bardzo mało metanu.

 

Ostatecznie do wykrywania życia może być potrzebne znacznie bardziej zaawansowane obserwatorium niż James Webb. Ale jest to naprawdę ważny etap, przez który musimy przejść, aby przygotować się na pojawienie się takich technologii w przyszłości.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Towarzysz Niedoli

Panowie i Panie ja myśle że

Panowie i Panie ja myśle że ten świadek jehowy

to nie człowiek lub bot tylko zaawansowana sztuczna inteligencja.

Została stworzona przez naszych ''milościwie panujących"  Smile

Ma bardzo dobry algorytm i szybko się uczy.

Wiecie jak się skapłem to bardzo proste,

już objaśniam:

To coś (bo napewno to nie Ziemianin) zawsze odpowiada cytatami z Biblii.

Dlatego Admin nie może go zbanować

bo to algorytm podpięty pod komputer

kwantowy.Dodatkowo jak mu odpisujesz

to on się cały czas uczy.

Ciekawe co nie?

No chyba że kosmita ale wtedy to musiałby

pochodzić z planety Troglodytów i

mięć upośledzony mózg.

Nie wiem może kosmici pozbywają się

szamba jak Castro kiedyś.

Nie wiem co o tym myśleć.

Może wy coś wymyślicie ?

Za Chwilę Dalszy Ciąg Programu - Jak rozpoznać przestępcę

https://www.youtube.com/watch?v=PGsfvXHkcs8

 

 

 

 

Portret użytkownika Kwazar

No przecież ! Czyli, Oni tam

No przecież ! Czyli, Oni tam też mają ocieplenie klimatu ? Jakież to pocieszające, że nie jesteśmy tacy sami w osamotnieniu wszechświecie w ociepleniu klimatu ! A co dopiero mają powiedzieć Ci ze Słońca ? Tyle merytorycznie WAŻNE w temacie odemnie na zdzisiaj.Co będzie na zjutro tego jeszcze nie napisano historycznie...ale odniosę się choćby nie wiem co !  

NoweFilmy i BacoLogia i corium.5v.pl

Portret użytkownika stoperan

Zaczęła się wielka ofensywa

Zaczęła się wielka ofensywa Rosji przeciwko Ukrainie.

https://halturnerradioshow-com.translate.goog/index.php/en/news-page/world/breaking-news-russia-launches-massive-missile-barrage-hitting-power-plants-for-first-time?_x_tr_sl=auto&_x_tr_tl=pl&_x_tr_hl=en-US&_x_tr_pto=wapp

Świat

Rosja uruchamia OGROMNY ostrzał rakietowy - uderzając po raz pierwszy w ELEKTROWNIE

14:04 czasu wschodniego niedziela, 11 września 2022 r. W ciągu ostatnich trzech godzin Rosja wystrzeliła (i nadal odpala) potężną zaporę pocisków manewrujących na Ukrainę. Po raz pierwszy uderzają w Elektrownie. Obecnie w wielu obszarach Ukrainy zgłaszane są przerwy w dostawie prądu.

Źródła w strefie wojny nagrały wideo rosyjskich okrętów wojennych, nawodnych i podwodnych, wystrzeliwujących pociski manewrujące „Kalibr” w prawie każdym kierunku!

Aktualizacje w ciągu kilku minut. . . Sprawdź ponownie

FILMY

Poniżej pokazano starty pochodzące z okrętów wojennych, wystrzeliwane w WIELU RÓŻNYCH KIERUNKACH!

AKTUALIZACJA 14:27 EDT --

Uderzyły elektrownie, wiele zachodnich miast Ukrainy straciło prąd.

Połtawa, Sumy, Kremenczug i Charków również straciły władzę

AKTUALIZACJA 14:29 EDT --

Doniesienia ze źródeł ukraińskich, że OPRÓCZ WYMIENIONYCH MIAST Dniepropietrowsk I CAŁY OBWÓD ZAPOROŻA również zostały dotknięte całkowitymi przerwami w dostawie prądu.

To ukierunkowanie na elektrownie jest poważną zmianą w stosunku do tego, jak Rosja zachowywała się przez poprzednie 6 miesięcy.

(UWAGA HT: To… to tutaj… zwróci naród ukraiński przeciwko reżimowi kijowskiemu. Podejrzewam, że zrobi to szybko. )

AKTUALIZACJA 14:33 EDT --

Pojawiają się obrazy przedstawiające płonące elektrownie. Poniżej elektrownia Zmiev płonąca na samym dole obrazu po trafieniu przez rosyjską marynarkę wojenną:

JESZCZE:

Charkowska Elektrociepłownia (CHPP) nr 5 (Charków CHPP-5), jedna z najpotężniejszych elektrociepłowni na Ukrainie — zlokalizowana w pobliżu wsi Podvirky; również został trafiony.

JESZCZE:

Administracja miasta Dergaczowa donosi o atakach rakietowych na infrastrukturę krytyczną.
Ogrzewanie i zasilanie

AKTUALIZACJA 14:38 EDT --

Linie przesyłowe wysokiego napięcia zostały zburzone na Sumach - poinformował szef OVA Dmytro Żywicki. Mówi: „Rosyjska marynarka wojenna niszczy ukraińską infrastrukturę”.

(UWAGA HT: Przez 6 miesięcy infrastruktura krytyczna nie została zniszczona, systemy nadawcze nie zostały wyłączone. Nawet główne węzły komunikacyjne nie zostały zniszczone. Wygląda na to, że rękawice odpadły...)

BIULETYN
14:45 czasu wschodnioamerykańskiego --

Wodociągi publiczne w Charkowie i Dniepropietrowsku są teraz OFFLINE. Brak bieżącej wody.

AKTUALIZACJA 15:00 EDT --

Mieszkańcy Ukrainy nakazali odłączenie urządzeń od SIECI ELEKTRYCZNEJ, gdy rozpoczynają się starania o wyrównanie mocy w obliczu zmagań Ukrainy z pozostałymi rezerwami.

Zbombardowane/wybuchające/podpalone elektrownie:

(Praca nad sprawdzeniem, który jest który, ponieważ obrazy pojawiają się szybko i wściekle)

AKTUALIZACJA 15:07 EDT --

Pociągi elektryczne zatrzymują się na CAŁEJ Ukrainie, gdy moc gaśnie w wyniku uderzeń w infrastrukturę krytyczną.

Ukraiński system ostrzegania o alarmie przeciwlotniczym. .  PRZESTAŁ DZIAŁAĆ

SATELITARNY WIDOK UKRAINY BLACKOUT

MAPA ZNISZCZONYCH ELEKTROWNI

Te oznaczone kolorem CZERWONYM

Otrzymałem **wstępny** raport mówiący, że elektrownie pokazane poniżej na czerwono są albo wyłączone, albo zniszczone:

POTWIERDZENIE: WSZYSTKIE POCIĄGI ZATRZYMUJĄ

Poniższy film z tunelu kolejowego we wschodniej Ukrainie potwierdza, że ​​usługi kolejowe są teraz NIEDOSTĘPNE na Ukrainie:

AKTUALIZACJA 18:01 EDT --

Oprócz wielu poważnych przerw w dostawie prądu, Ukraina zgłasza poważne przerwy w dostawie wody w Charkowie, Kijowie, Kremenczugu, Pawlogradzie, Połtawie, Dniepropietrowsku i Sumach

AKTUALIZACJA POŻARÓW ELEKTROWNI - 18:05 EDT

W UPDATE 2:33 PM pokazanym powyżej pisaliśmy, że Elektrociepłownia (CHPP) nr 5 w Charkowie została trafiona przez pocisk manewrujący i była w ogniu. Mamy teraz wideo z tej samej sceny:

------------------------------------------------

W artykule są zdjęcia i filmy... Wygląda to na poważną w chwili obecnej wojnę, w której
Rosja pokazuje swoje ostre zęby. Czy to jest początek III Wojny Światowej?

Jest to bardzo możliwe.

Jest takżę potwierdzenie z Rosji.

https://www-rt-com.translate.goog/russia/?_x_tr_sl=auto&_x_tr_tl=pl&_x_tr_hl=en-US&_x_tr_pto=wapp

 

 

Portret użytkownika edi8

Gdy NATO zaatakowało

Gdy NATO zaatakowało Jugosławię w 1999r to działania wojskowe właśnie polegały na bombardowaniu elektrowni, wodociągów, szpitali, budynków administracji itp. ....Irak Saddama Husajna był przez miesiąc bombardowany dywanowo zanim usmańcy odważyli się wejść fizycznie......na Vietcong bandyci z USA stosowali napalm, wypalali wioski w których były kobiety z dziecmi.....

Na Ukrainie czci się pamięć bandytów odpowiedzialnych za ludobójstwo, to tak jakby Niemcy zaczęły czcić Hitlera i stawiać mu pomniki....czy to by było normalne?....https://rusvesna.su/news/1662962640

Portret użytkownika ​euklides

Można się zastanawiać jakim

Można się zastanawiać jakim cudem wszyscy ci tchórze i bandyci jak Bandera, Hitler czy Piłsudski (tutaj co prawda nieco mniejsza skala zbrodni niż Bandera czy Hitler i bardziej zaszkodził Polsce niż innym nacjom) trafili na piedestały.

Strony

Skomentuj