Kategorie:
Teleskop kosmiczny Hubble'a ponownie uchwycił kometę Borysow, tym razem podczas największego jej zbliżenia do Słońca. Wcześniej udało się sfotografować ten obiekt międzygwiezdny w październiku i listopadzie tego roku.
Najnowsze zdjęcia opublikowane na stronie internetowej teleskopu Hubble'a, przedstawiają kometę 2I/Borysow w peryhelium. To ciało niebieskie zostało odkryte 30 sierpnia 2019 roku przez Giennadija Borysowa. Zgłosił swoje odkrycie do Minor Planet Center Międzynarodowej Unii Astronomicznej w Cambridge w USA. Agencja kosmiczna NASA obliczyła orbitę komety, pokazując, że jest to ciało pochodzące z przestrzeni międzygwiezdnej, czyli przyleciało do nas z innych części galaktyki.
Kometa 2I/Borisov to dopiero drugi ze znanych ludzkości międzygwiezdnych obiektów, które zawitały do Układu Słonecznego i zauważyli je ludzie. Pierwszym odkrytym obiektem tego typu była dziwaczna cylindryczna asteroida 1I/Oumuamua posądzana nawet o bycie statkiem kosmicznym. Zbliżyła się ona do Słońca na odległość około 38 milionów kilometrów po czym opuściła Układ Słoneczny. Rozegrało się to stosunkowo niedawno, bo w październiku 2017 r.
Kometa 2l/Borisov i galaktyka 2MASX J10500165–0152029
Astronomowie operujący kosmicznym teleskopem Hubble'a podejmowali dwukrotnie próbę sfotografowania tego międzygwiezdnego obiektu najpierw 12 października gdy kometa była w odległości około 420 milionów kilometrów od Ziemi, ale nie powiodła się. Potem, 16 listopada została podjęta kolejna próba, która była już skuteczna. Udało się namierzyć kometę, kiedy była w odległości 326 milionów kilometrów od Ziemi.
Wreszcie, w dniu 9 grudnia Teleskop Hubble'a po raz kolejny uchwycił kometę 2I/Borisov, w peryhelium, czyli w momencie jej największego zbliżenia do Słońca. Wtedy obiekt ten znalazł się w odległości 298 milionów kilometrów od Ziemi, w pobliżu wewnętrznej krawędzi pasa asteroid.
Kometa 2l/Borysow zaobserwowana przez teleskop Hubble'a gdy znajdowała się w peryhelium
Pomimo faktu, że jest to największa osiągnięta rozdzielczość, obraz nadal nie umożliwia jednoznacznego rozróżnienia między jądrem składającym się z nagromadzonego lodu i pyłu. Koma, czyli ogół gazów towarzyszących, skutecznie uniemożliwia dokładną obserwację szczegółów powierzchni komety.
Analizy zdjęć wskazują, że jądro ma średnicę mniejszą niż pół kilometra. Czyli jest około 15 razy mniejsza niż zakładano we wcześniejszych badaniach. Astronomowie obliczyli, że kometa Borysow znajdzie się najbliżej Ziemi w dniu 28 grudnia, kiedy to przeleci w odległości 290 milionów kilometrów od nas.
Ocena:
Opublikował:
admin
Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze @lecterro |
Komentarze
Skomentuj