Teksas zakazuje dzieciom poniżej 18 roku życia korzystania z mediów społecznościowych bez zgody rodziców

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Gubernator Teksasu Greg Abbott podpisał ustawę zakazującą dzieciom poniżej 18 roku życia rejestrowania się w mediach społecznościowych bez zgody rodziców. Dokument zobowiązuje również zasoby internetowe do uniemożliwienia dzieciom dostępu do „szkodliwych treści”, których kryteria nie są jasno określone. Krytycy prawa obawiają się, że może to prowadzić do nadmiernego moderowania i krzywdzenia dzieci w trudnych rodzinach.

 

 

Ustawa nakłada na portale społecznościowe obowiązek uzyskiwania od września przyszłego roku zgody rodziców lub opiekunów nieletnich na zakładanie własnych kont. Firmom nakazano uniemożliwić dzieciom oglądanie „szkodliwych” treści, takich jak te związane z zaburzeniami odżywiania lub nadużywaniem rozmaitych substancji. W tym celu konieczne jest stworzenie nowych systemów filtrowania treści.

 

Według wiceprezesa NetChoice i radcy prawnego Carla Szabo, prawo podważa prawa rodzicielskie i narusza cyfrowe wolności Teksańczyków. Ta ustawa daje pierwszeństwo dekretowi rządu przed wartościami rodzinnymi obywateli, powiedział prawnik.

 

Definicja „usługi cyfrowej” w Teksasie jest bardzo szeroka. Zgodnie z prawem wymagana jest zgoda rodziców, jeśli dzieci próbują uzyskać dostęp do praktycznie każdej witryny, która gromadzi dane osobowe, takie jak adres e-mail. Istnieje kilka wyjątków, w tym witryny oferujące głównie treści edukacyjne lub informacyjne oraz usługi poczty e-mail. Prokurator Generalny Teksasu może pozwać firmy, które naruszają to prawo.

 

Wymagania prawne dotyczące odfiltrowania niejasno zdefiniowanych „szkodliwych materiałów” i zapewnienia rodzicom kontroli nad kontami ich dzieci odzwierciedlają język niektórych przepisów federalnych.

 

Ustawa Senatu Stanów Zjednoczonych dotycząca bezpieczeństwa dzieci w Internecie wymaga, aby platformy uniemożliwiały nieletnim dostęp do treści związanych z zaburzeniami odżywiania i innymi destrukcyjnymi zachowaniami. Krytycy obawiają się, że może to zachęcić firmy takie jak TikTok do nadmiernego moderowania bezpiecznych treści w celu uniknięcia problemów prawnych. Ścisła kontrola rodzicielska może również zaszkodzić dzieciom w trudnych rodzinach, umożliwiając rodzicom szpiegowanie dzieci szukających przydatnych zasobów w Internecie.

 

Rośnie lista stanów, które przyjęły przepisy ograniczające dostęp do Internetu osobom poniżej 18 roku życia. Luizjana uchwaliła podobne prawo w zeszłym tygodniu. Connecticut, Maryland, Minnesota, New Jersey i Ohio również rozważały wprowadzenie podobnych przepisów.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Skomentuj