Tegoroczny monsun w Indiach był wyjątkowo tragiczny - zabił już ponad tysiąc ludzi

Kategorie: 

Źródło: Twitter

Sezon monsunowy w Indiach wkrótce dobiegnie końca, ale mieszkańcy muszą przygotować się na nadchodzące ulewne deszcze, które wywołają kolejne powodzie i osuwiska. Jak wynika z danych Narodowego Centrum Reagowania Kryzysowego (NDMI), tegoroczny monsun zabił 1 058 ludzi, a ponad 1,8 miliona zostało przesiedlonych. Dokładna liczba zaginionych pozostaje nieznana.

 

W ostatnich tygodniach, większość Indii zmagała się z intensywnymi opadami deszczu, które prowadziły do powodzi, a woda w wielu rzekach wzrosła do niebezpiecznych poziomów. Meteorolodzy prognozują, że w najbliższych dniach już tylko niektóre obszary na północy i południowym zachodzie będą narażone na powodzie.

Najbardziej poszkodowanym indyjskim stanem jest Maharasztra, gdzie od maja zginęło 245 osób. Natomiast w Kerali, Bengalu Zachodnim, Biharze i Gudźarat życie straciło w sumie ponad 530 osób. Powodzie zniszczyły tysiące domów.

 

Choć opady deszczu w Narodowym Regionie Stołecznym Delhi były na dość niskim poziomie, poziom wody rzeki Jamuna wzrósł do niebezpiecznego poziomu, przez co władze stolicy zarządziły ewakuację ponad 10 tysięcy osób. W kolejnych dniach, ulewy o lokalnym charakterze mogą dotknąć Narodowy Region Stołeczny Delhi oraz stany Uttarakhand i Himachal Pradesh.

W południowych stanach Karnataka i Kerala przewiduje się codzienne intensywne ulewy, które doprowadzą do podtopień, osuwisk i lawin błotnych. W ten weekend, również w centralnej i północnej części Indii mogą wystąpić powodzie. Za to w położonych na zachód stanach Goa i Gudźarat pogoda uspokoi się – deszcze będą mniej intensywne, a ryzyko powodzi spadnie.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika ttteis77

"ludzie ludziom zgotowali ten

"ludzie ludziom zgotowali ten los". tak jak choroba przetacza sie przez ludzi tak i przetacza sie przez ziemie. niech nie wymachuja wam palcem, mowiac to wasza wina. technologia kosztem umierajacej planety to tez ich wina. a na tego raka nie ma lekarstwa. pieniadze i pieniadze, wyglad i wladza.

Skomentuj